10 strhujúcich a emocionálne zničujúcich drám o drogovej závislosti

Prinášame vám mrazivé filmy, ktoré bez kompromisov ukazujú peklo závislosti.

V tomto článku by sme vám radi predstavili 10 skvelých filmov s drogovou tematikou. V tomto konkrétnom prípade sme sa zameriavali skôr na filmy, v ktorých ich hrdinovia bojujú so svojou závislosťou.

Bokom tak ostali rôzne kriminálky či gangsterky o rôznych narkobarónoch či mafiánoch. Tie totiž spadajú do trochu iného žánrového spektra, než nami predkladané diela. Skôr sme sa zamerali na silné a emocionálne drámy, ale núdza nebude ani o poriadne čierny či absurdný humor.

Requiem za sen

Requiem za sen patrí, pravdepodobne, k tým najznámejším drámam o drogovej závislosti. Brutálne otvorený film Darrena Aronofskyho vás dostane strhujúcim príbehom, inovatívnym využitím strihu a mrazivou hudbou. Samozrejmosťou sú prvotriedne herecké výkony všetkých zúčastnených. Po skončení vám rozhodne nebude dobre na duši, a tak to má byť. Pecka.

Trainspotting

Trainspotting je dnes už kultovým dielom a v tomto prípade nejde o tak temnú záležitosť ako spomínaný Requiem za sen. Trainspotting je totiž do veľkej miery poriadne čiernou komédiou, kde, samozrejme, nie je núdza o dramatické a emotívne scény, ale režisér Danny Boyle svoj film poňal skôr ako satiru.

Na mušku si berie konzumný spôsob života, poslušné zaradenie sa do spoločnosti za cenu straty vlastnej individuality či celú pokryteckú spoločnosť ako takú.

Strach a hnus v Las Vegas

Poriadne šialený drogový trip Terryho Gilliama vám názorne priblíži, ako to asi vyzerá, keď je človek na drogách. Tieto pocity sa režisérovi podarilo do filmu vteliť tak verne, že sa pre mnohých stal nepozerateľným, pre iných zase kultovým.

Názor si, zrejme, budete musieť urobiť sami. Užijete si štedrú dávku poriadne absurdného humoru a výborných (a na nepoznanie zamaskovaných) hercov Johnnyho Deppa a Benicia del Tora v hlavných úlohách.

Basketbalistov denník

Leonardo DiCaprio je dnes všeobecne uznávaný ako jeden z najlepších hercov. Vo svojej mladosti ho však viacerí nemali radi a považovali ho len za ďalšiu peknú tváričku, na ktorú budú letieť tínedžerky. Tieto odsudky však neboli celkom zaslúžené, keďže DiCaprio mal už v tejto dobe na konte viacero skvelých úloh.

Jednou z nich je aj postava drogovo závislého mladíka v dráme Basketbalistov denník. Dráma je to trochu prehliadaná, ale herecky bezchybná, temná a sugestívna.

Beautiful Boy

Dáme si aj nejaký ten novší zárez. Beautiful Boy sa do našich kín dostal v januári tohto roka a rozpráva skutočný príbeh mladého Nica, ktorý prepadne závislosti na drogách. V tejto situácii sa mu zo všetkých síl snaží pomôcť najmä jeho otec.

Za pozornosť v tomto prípade stoja hlavne parádne herecké výkony Stevea Carella a Timothéea Chalameta v hlavných úlohách. Predovšetkým Chalamet už definitívne dokázal, že patrí k najlepším mladým hercom súčasného Hollywoodu.

My deti zo stanice Zoo

Skutočný príbeh 13-ročnej Christiane Felscherinow, ktorá sa už v tomto mladom roku dostala do víru zničujúcej závislosti na heroíne, patrí už svojím spôsobom ku klasikám podobných drám. Veľkej popularite sa koniec-koncov tešil už román, podľa ktorého snímka vznikla.

Môžeme s pokojným svedomím vyhlásiť, že zub času film takmer vôbec nenahlodal a stále ide o veľmi aktuálny a dôležitý film s ohromnou emocionálnou silou.

Panika v Needle Parku

Tento film ste, pravdepodobne, nevideli, keďže v našich končinách rozhodne nie je taký známy ako vyššie menované tituly, ale za vašu pozornosť rozhodne stojí. Rozpráva netradičný milostný príbeh študentky Helen, ktorá sa zamiluje do mladého Bobbyho.

Ten je však narkoman a do špirálovitého kruhu závislosti sa postupne dostáva aj Helen. Film sa môže pochváliť výbornou réžiou Jerryho Schatzberga a hereckým koncertom Kitty Winn a Al Pacina. Svojou silou sa vám Panika v Needle Parku nepochybne zaryje do pamäti.

Candy

Mladá maliarka Candy sa vrhne do vzťahu s básnikom Danom. Obaja žijú bohémskym štýlom života a dostanú sa aj k heroínu. Ten skutočne spočiatku pôsobí ako brána k vytúženej slobode, ale ilúzia sa čoskoro začne rozpadať.

Veľmi dobre natočená dráma, ktorú ťahajú najmä Abbie Cornish a Heath Ledger v hlavných úlohách. Je pravdou, že pokiaľ ste už niekoľko filmov s podobnou tematikou videli, tak vás Candy asi neprekvapí, ale stále ide o poriadne silný zážitok, ktorému sa oplatí venovať čas.

Kobry a užovky

V prípade fantastického českého filmu Kobry a užovky je síce téma drogovej závislosti dôležitá pre samotný príbeh, tentokrát sa však netýka hlavného hrdinu menom Užovka, ale jeho brata Kobru. Užovka sa chce konečne vymaniť zo svojho biedneho života bez práce a bez vzťahu, ale to mu komplikuje práve jeho feťácky brat.

Režisér Jan Prušinovský doručil, pravdepodobne, jeden z najlepších českých filmov posledných rokov, ktorý elegantne mieša vážnosť s miernym horkastým humorom. Výborne sa tiež predviedli herci Matěj a Kryštof Hádekovi.

Katka

No a na záver si dáme aj menší výlet do dokumentárnych vôd. Helena Třeštíková je v českej dokumentaristike veľký pojem a Katka patrí medzi jej najznámejšie tituly. Časozberný dokument, ktorý na ploche niekoľkých rokov zachytáva život narkomanky Katky, je desivý, mrazivý a neskutočne smutný.

Neprikrášlená realita, neschopnosť uniknúť pazúrom závislosti a postupný pád na samé dno. Nepozerá sa na to príjemne, ale to nič nemení na fakte, že Katka je veľmi dôležitým a potrebným dokumentom.

Titulná fotka: Solaris Film

Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ako by teraz vyzerali ľúbostné a zoznamovacie relácie, ktoré chodili kedysi v telke

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME