Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk

Situácia ohľadom koronavírusu (alebo COVID-19, ak chceš) je stále dramatická a ani Slovensku sa, žiaľ, nevyhla. Vláda prijala tvrdé preventívne opatrenia a zavreté je prakticky všetko okrem potravín, drogérie a lekární.

Epidémie a vírusy sú témou, ktorá našla svoje stvárnenie aj vo filmoch. V tomto článku sa pozrieme na 10 z nich. Ide o celkom pestrú žánrovú zmes. Nájdeš medzi nimi realistické drámy, sci-fi, ale aj horory.

1. Smrtiaca epidémia

Výborná kultová dráma Smrtiaca epidémia od Wolfganga Petersena rozpráva príbeh skupiny vojenských lekárov, ktorí sa snažia získať vakcínu proti novému vírusu, ktorý bol z Afriky dovlečený do Kalifornie.

Petersen do filmu zohnal celú plejádu hereckých hviezd na čele s Dustinom Hoffmanom, Morganom Freemanom, Rene Russom, Kevinom Spaceym, Cubom Goodingom Jr. a Donaldom Sutherlandom. Spolu s inteligentným a kvalitným scenárom a suverénnou réžiou tak vznikol strhujúci film, ktorý ti nedá vydýchnuť.

2. Dokonalý zmysel

Dokonalý zmysel je pozoruhodnou sci-fi drámou od Davida Mackenzieho, v ktorej ti rozpovie romantický príbeh epidemiologičky Susan a kuchára Michaela. Ich city sa rozvíjajú na pozadí katastrofickej pandémie neznámeho vírusu, ktorý ľudí pripravuje o ich zmysly.

Najprv prídu o čuch, potom o chuť a napokon aj o sluch. Veľmi originálne namiešaný mix romantiky a katastrofickej drámy s až dokumentárnou presvedčivosťou ťa rozhodne nenechá chladným. Ewan McGregor a Eva Green v hlavných úlohách sú navyše dokonalí.

3. Nákaza

O dramatický triler Nákaza sa postaral oceňovaný Steven Soderbergh. Hlavní hrdinovia vo filme bojujú s nebezpečným smrtiacim vírusom, ktorý sa rýchlo šíri a nakazených zabíja už po niekoľkých dňoch. Na celom svete prepukne panika, ktorá sa ukáže byť ešte dramatickejšou než samotný vírus.

Nákaza je výborne natočená snímka so skvelými hercami (Marion Cotillard, Jude Law, Kate Winslet, Matt Damon), ktorá je dynamická, mrazivá a emocionálne silná. Rozhodne stojí za skúšku.

4. 12 opíc

Legendárny sci-fi triler 12 opíc natočil kultový Terry Gilliam. Bruce Willis si v ňom zahral väzňa Jamesa Colea, ktorý žije s ostatnými ľuďmi v podzemí. Píše sa rok 2025 a ľudská populácia je takmer vyhladená v dôsledku smrtiaceho vírusu. Vedci sa však rozhodnú poslať Colea do minulosti, aby odhalil zdroj nákazy a umožnil vyvinúť protilátku.

12 opíc je poriadne zamotaný a spletitý príbeh, ktorý ťa dostane svojou temnou atmosférou, skvelými hercami (okrem Willisa aj Madeleine Stowe či Brad Pitt) a silnou pointou, nad ktorou budeš ešte dlho premýšľať.

5. Potomkovia ľudí

Sci-fi triler Potomkovia ľudí sa odohráva v roku 2027. Už 19 rokov sa nenarodilo žiadne dieťa a zdá sa, že ľudská rasa je predurčená k vyhynutiu. Spoločnosť sa rozpadá a nastupuje anarchia, terorizmus a totalitné praktiky. Londýnsky byrokrat Theo je rezignovaný a odovzdaný osudu. Potom sa však dostane do kontaktu s odbojovou skupinou, ktorú vedie jeho bývalá priateľka Julian.

Thea poveria úlohou ochraňovať mladú Kee, ktorá je v ôsmom mesiaci tehotenstva. Alfonso Cuarón je dnes už overený režisérsky majster a dokázal to aj v prípade Potomkov ľudí. Silný a mrazivý príbeh, hodnoverne vykreslený chaos spoločnosti a skvelí herci (Clive Owen, Julianne Moore či Michael Caine) sú zárukou silného zážitku.

6. O 28 dní…

Výborný sci-fi horor O 28 dní… natočil talentovaný Danny Boyle. Rozpráva o mladom kuriérovi Jimovi, ktorý sa preberie v prázdnej nemocnici. A čo viac, podobnou prázdnotou zíva aj celý Londýn. Ľudia poumierali v dôsledku vírusu a prežila len malá skupinka.

Tá sa musí chrániť nielen pred infikovanými, ktorí sa zmenili na agresívne zombie. Snímka triumfuje najmä skvelou a realistickou atmosférou a výborným scenárom. Skvelý je aj Cillian Murphy v hlavnej úlohe (okrem neho sa môžeš tešiť aj na Naomie Harris, Megan Burns či Brendana Gleesona).

7. Noc živých mŕtvych

Noc živých mŕtvych z roku 1968 zrejme netreba príliš predstavovať. Dnes už ide o absolútne kultový horor, ktorým George A. Romero odštartoval hotové šialenstvo. Vírus premení ľudí na živých mŕtvych a skupina preživších sa pred nimi ukryje na opustenej farme.

Okrem zombíkov však budú musieť bojovať aj sami so sebou a s vlastnými strachmi. Aj po rokoch je Noc živých mŕtvych na sto percent funkčným a tiesnivým hororom, ktorý aj napriek zombie tematike pôsobí až nepríjemne realisticky. Zaslúžený kult.

8. It Comes at Night

Pozoruhodným titulom je aj nezávislá hororová dráma It Comes at Night. Tá nás zavedie do sveta, ktorý je zasiahnutý neznámym vírusom. Paul, jeho manželka a syn nájdu útočisko v opustenej chate v lesoch. Tu žijú v prísnom režime a dodržiavajú vlastné bezpečnostné pravidlá. Ich prežívanie sa však zmení, keď do ich chaty vtrhne cudzinec.

Režisér Trey Edward Shults vytvoril mimoriadne zaujímavý psychologický kúsok, v ktorom je hlavným motorom najmä nedôvera a stúpajúca paranoja medzi postavami. Výborná snímka, ktorá ale sadne skôr milovníkom nezávislej filmovej tvorby.

9. Zatmenie

O trilerovú drámu Zatmenie sa postaral režisér Fernando Meirelles a hlavnú úlohu si zahrala Julianne Moore. Ľudia začínajú z nevysvetliteľných dôvodov strácať zrak. Jedinou osobou, ktorá dokáže vidieť, je manželka lekára v malom meste.

Zatmenie je titul, ktorý boduje premysleným a dobre napísaným scenárom, ťaživou atmosférou a podnetnými myšlienkovými motívmi. Okrem spomínanej Julianne Moore sú skvelí aj Mark Ruffalo, Danny Glover a Gael García Bernal. Určite nejde o film, ktorý by milovali masy, ale za pozretie jednoznačne stojí.

10. Ja, legenda

Článok ukončíme skvelým sci-fi trilerom Ja, legenda. V ňom nebezpečný vírus premení ľudí na krvilačné monštrá a zdá sa, že jediným imúnnym na celom svete je iba vedec Robert Neille. Ten sa aj v tejto situácii snaží vytvoriť proti vírusu liek. Režisér Francis Lawrence natočil svižný, efektný a miestami pomerne mrazivý kúsok s výborným Willom Smithom v hlavnej úlohe.

Pôvodne natočený záver bol síce lepší než ten, ktorý sme napokon dostali v kinách, ale aj tak je Ja, legenda zvládnutým post-apokalyptickým trilerom, ktorý stojí za pozornosť. Ak si ho teda nevidel, je čas to napraviť.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.