10 strhujúcich dokumentov, ktoré vás emocionálne zasiahnu

Vybrali sme pre vás niekoľko skvelých dokumentárnych filmov, ktoré by si nemal nechať ujsť žiadny fanúšik kinematografie.

Dokumentárnych filmov máme obrovské množstvo, avšak máme pocit, že sa medzi divákmi stále netešia takej veľkej obľube, ako by si zaslúžili. Trochu ich teda spropagujeme v našom článku.

V ňom vám prinášame 10 parádnych celovečerných dokumentov rôznej tematiky, ktoré však majú jedno spoločné. Ide o perfektné filmy, ktoré by ste rozhodne mali vidieť.

Amy

Strhujúci a nesmierne dojemný dokument o živote speváčky Amy Winehouse, pozostáva výhradne zo záberov samotnej Amy (či už z domáceho videa alebo záznamov z koncertov a rozhovorov). Doplnený je o hlasový voice-over všetkých, ktorí Amy poznali, teda jej priateľov, rodinných príslušníkov či kolegov.

Dokument Asifa Kapadiu si zaslúžene odniesol Oscara a vy by ste ho rozhodne nemali vynechať. A to aj v prípade, ak vás životný osud nadanej speváčky nechával chladnými.

Hrana

Hudobník Marek Brezovský bol zázračným dieťaťom a geniálnym umelcom. Jeho tragický životný príbeh sa stal námetom pre tento celovečerný dokumentárny film. V ňom uvidíme rozhovory s Marekovými priateľmi, rodičmi či priateľkami.

Brezovský bol veľmi komplikovaná a nepokojná duša, no zároveň aj famózny muzikant, ktorý po sebe zanechal dielo ohromujúceho rozsahu, hoci za jeho krátkeho života jeho hudba nevyšla na žiadnom nosiči.

Marcela

Helena Třeštíková patrí k špičke českého dokumentárneho filmu. Venuje sa najmä takzvaným časozberným dokumentom, a tým je aj Marcela.

Jej príbeh bol spočiatku odvysielaný ako súčasť Třeštíkovej seriálu Manželské etudy, ale vďaka tomu, že ide o poriadne emotívnu a silnú nakladačku, tak sa dočkal aj celovečernej podoby. Príbeh obyčajnej ženy, ktorá je stíhaná nepredstaviteľnými ranami osudu, vás emocionálne rozloží na súčiastky.

Katka

Pri Třeštíkovej ešte chvíľu ostaneme. Musíme totiž spomenúť aj jej ďalší časozberný dokument, v ktorom po niekoľko rokov zachytávala život mladej narkomanky Katky. Desivý pohľad na to, čo z človeka dokáže urobiť závislosť, sa vám nezmazateľne vryje do pamäti. Pokiaľ by sa mal nejaký dokument púšťať na školách ako prevencia, tak je Katka tou najlepšou voľbou.

Podvodník

Strhujúci dokument Barta Laytona rozpráva absolútne neuveriteľný skutočný príbeh. Najlepšie v tomto prípade urobíte, ak si o dokumente nebudete nič zisťovať. O to bude váš zážitok silnejší. Bez toho, aby sme prezradili podstatu, tak môžeme napísať, že v centre príbehu je záhadné zmiznutie malého Nicolasa Barclaya z Texasu.

Po troch rokoch však rodina obdrží ohromujúce správy: Nicolas bol nájdený v Španielsku. Ale to je len začiatok nesmierne pútavého a mrazivého dokumentu. Často pri ňom asi nebudete chápať, že sa podobne šialený príbeh naozaj mohol stať. Odporúčame!

Richard Müller: Nepoznaný

Vynikajúci dokument o známom spevákovi Richardovi Müllerovi nemá úplne klasickú výstavbu. Skôr nám ponúka pohľad na súčasný život speváka a jeho každodenný boj s maniodepresiou.

Zároveň vidíme jeho divoké roky mladosti, kedy žil šialeným tempom a nepohrdol ani drogami. Tento nespútaný život si však teraz vyberá svoju daň. Kto hľadá štruktúrovanú biografiu, bude zrejme sklamaný, ale ostatným možno film Mira Rema len a len odporučiť.

Valčík s Bašírom

Valčík s Bašírom patrí k veľmi nezvyčajným dokumentom. Ide totiž o animovaný projekt, ktorý sa veľmi originálnym spôsobom vracia k jednej bolestnej kapitole palestínsko-izraelského konfliktu. Konkrétne ide o šialené masakre v utečeneckých táboroch Sabra a Šatíla.

Okrem toho však skúma aj fungovanie ľudskej pamäti, jej tendenciu vytesňovať hrozné spomienky a zbavovať sa tak osobnej zodpovednosti. Film si odniesol aj nomináciu na Oscara.

Cartel Land

Cartel Land to dotiahol až do oscarovej súťaže a musíme uznať, že zaslúžene. Ponúkol nám totiž necenzurovaný a dosť depresívny pohľad na to, ako sa niekoľko obyčajných ľudí snaží bojovať s mexickými drogovými kartelmi.

Zúfalí občania musia brať spravodlivosť do vlastných rúk, keďže vládna moc často s rôznymi kartelmi spolupracuje. Dá sa ale takýto boj vôbec vyhrať? Dokument je poriadna sila a pokiaľ sa vám páčil drogový thriller Sicario, tak by ste Cartel Land nemali vynechať.

Catfish

Catfish rozpráva mimoriadne zaujímavý príbeh, ktorý sa síce stal predmetom dohadov, týkajúcich sa jeho realistickosti, ale na pôsobivosti to filmu rozhodne neuberá.

Snímka Henryho Joosta a Ariela Schulmana je totiž zaujímavou reflexiou nadväzovania vzťahov v ére internetu a sociálnych sietí, kde sa ktokoľvek môže vydávať za kohokoľvek. Catfish zároveň ponúka celú paletu emócií, od napätia, humoru až po jemný smútok.

Tickled

Keď novinár David Farrier narazí na internete na bizarné video nazvané „súťaž v šteklení,“ v ktorom sa mladí muži nechávajú za peniaze štekliť, rozhodne sa o tom napísať reportáž. Ale to ešte nevie, do akého osieho hniezda vlastne pichol. Od rôznych ľudí je mu odporúčané, aby sa v celej záležitosti (pre vlastné dobro) radšej prestal rýpať.

Farrier sa však nedá odradiť a aj napriek vyhrážkam sa ponára do bizarného sveta, ktorý je úplne skrytý obyčajným ľuďom. Tickled je neuveriteľný dokument, ktorý je mixom akejsi dokumentárnej čiernej komédie, mrazivého psycho-thrilleru, ako aj silnej drámy. Opäť ide o jeden z tých príbehov, ktorým sa ťažko verí. Rozhodne si na Tickled nájdite čas. Ľutovať nebudete.

Titulná fotka: ASFK

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Nezameniteľná radosť, ktorú máš v momentoch, keď sa ti uľaví

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME