Pred nejakým časom sme ti na EMEFKA priniesli článok o hercoch, ktorí už veľmi dlho nenatočili dobrý film. Nebolo by ale od veci zamerať sa aj na režisérov, ktorým sa v poslednom období nejako nedarí.
Režiséri z tohto článku rozhodne majú talent, milióny fanúšikov a často natočili nejedno kultové dielo. Ale v posledných rokoch sa zdá, akoby sa po kreatívnej stránke vyčerpali. Niektorí po dlhej a plodnej kariére, iní zase len po jednom či dvoch filmoch. Natočia ešte nejakú veľkú pecku, alebo sú už za zenitom?
1. Tim Burton
Tim Burton bezpochyby patrí k režisérskym legendám. Na konte má mnoho filmov, ktoré sa stali klasikami. Stačí spomenúť tituly ako Beetlejuice, Nožnicovoruký Edward, Batman, Ed Wood, Ospalá diera, Veľká ryba či Mŕtva nevesta. Všetko skvelé snímky, ktoré sa tešili chvále kritikov, obľúbenosti u divákov a pozbierali množstvo ocenení. Lenže v posledných rokoch Burton akosi prešľapuje na mieste.
Jeho posledným skutočne dobrým filmom bol totiž Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street z roku 2007. Potom už nasledovali len priemerné a matné filmy ako Alica v krajine zázrakov, Temné tiene, Big Eyes či Dumbo. Burtonova prehnaná štylizácia sa opozerala a kritici jeho novinky prijímali dosť chladne. Hádam sa mu ešte podarí natočiť film, ktorý nám všetkým vytrie zrak.
2. Richard Kelly
Hviezda Richarda Kellyho zasvietila veľmi rýchlo, ale dá sa povedať, že rovnako rýchlo aj zhasla. Režisér najprv všetkých dostal svojím debutom Donnie Darko, ktorý kritikov aj divákov ohromil sebavedomou réžiou, mrazivou atmosférou a zamotaným príbehom. Kritici Kellymu veštili veľkú budúcnosť, ale už jeho druhý film Apokalypsa v nich vzbudil veľké rozpaky.
Pri slávnostnej premiére v Cannes sa ozývalo bučanie a piskot a recenzie boli mimoriadne zdrvujúce. Film si síce našiel menšinu oddaných priaznivcov, ale ako celok nedokázal zaujať. Ďalším Kellyho projektom bol sci-fi triler Nebezpečný návrh, ktorý získal zmiešané recenzie, pričom diváci ním boli vyslovene znechutení. Odvtedy Kelly nič ďalšie nenatočil, hoci sem-tam sa na internete objavia informácie o jeho plánovaných projektoch.
3. Woody Allen
Woody Allen patrí ku klasikom strieborného plátna a doručil nám mnoho nezabudnuteľných filmov. Medzi tie najznámejšie patria tituly ako Annie Hallová, Zelig, Purpurová ruža z Káhiry, Manhattan či Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o s*xe, ale báli ste sa opýtať. Posledná dekáda ale pre Allena nie je práve najlepšia. Nielenže ho dobehli jeho staré škandály o jeho údajnom sexuálnom zneužívaní, ale ani jeho nové filmy nie sú príliš zaujímavé.
Výraznejšie z nich vystupujú snáď len Jasmínine slzy z roku 2013, avšak odvtedy je to pomerne veľká bieda. Allen sa začal až príliš opakovať, používa tie isté postupy a celkovo sa zdá, že už stratil iskru. Snímky ako Iracionálny muž, Café Society, Koleso zázrakov či najnovší Festival pána Rifkina rozhodne nemôžeme radiť medzi jeho vrcholy.
4. Kevin Smith
Kevin Smith si urobil solídne meno ako nadaný tvorca nezávislých komédií, ktoré sa často točili okolo vzťahov. Vyznačovali sa výbornými hercami, svižnými dialógmi a množstvom popkultúrnych referencií. Snímky ako Clerks, Flákači, Hľadám Amy či Dogma sa právom dočkali vrelého kritického aj diváckeho prijatia. Veľmi slušné boli aj snímky Clerks 2: Muži za pultom a Zack a Miri točia p*rno.
Práve druhý menovaný film bol zároveň asi posledný, ktorý za niečo stál. Smith sa následne rozhodol zmeniť žáner a natočil niekoľko hororov a hororových komédií (Red State, Tusk či Yoga Hosers), ale výsledky boli tristné a prejavilo sa to aj na tržbách. Naposledy sa režisér vrátil k Jayovi a Mlčanlivému Bobovi vo filme Jay and Silent Bob Reboot, ale veľká sláva to nebola. Smith údajne plánuje natočiť tretí diel Clerks, tak snáď ešte ukáže, že na to stále má.
5. Neill Blomkamp
Neill Blomkamp v roku 2009 natočil skvelé sci-fi District 9, ktoré ho katapultovalo medzi najnádejnejších režisérov. Na úspech svojho debutu ale nadviazať nedokázal. Jeho druhý film Elysium si síce ešte vyslúžil viac-menej pozitívne kritiky, ale tretí zárez s názvom Chappie už dopadol oveľa horšie.
Blomkamp následne natočil niekoľko relatívne slušných krátkych filmov, ktoré dávali nádej na to, že ďalší jeho celovečerák bude naozaj pecka. Keď ale tento rok do kín dorazil horor Demonic, divákov aj kritikov čakalo trpké sklamanie. Dostali totiž zrejme doteraz najhorší režisérov film. Smutný pád talentovaného tvorcu. Snáď sa ešte oklepe a natočí niečo podobne kvalitné ako District 9.
6. Cameron Crowe
Cameron Crowe natočil viacero parádnych filmov. Stačí spomenúť snímky ako Singles, Jerry Maguire či Na pokraji slávy. A, koniec-koncov, ani to Vanilkové nebo nebolo vôbec zlé. Lenže jeho ďalší kúsok Elizabethtown kritici odstrelili, a hoci sa na chvíľu vrátil do prvej ligy s pohodovou komédiou Kúpili sme ZOO, tak romantická komédia Aloha ho zase zrazila ku dnu.
Film si zlizol poriadne ostré kritiky a po finančnej stránke vybuchol. To bolo v roku 2015 a odvtedy Crowe žiadny film nenatočil. Skúsil to v seriálových vodách, ale jeho dramédia Roadies bola zrušená už po prvej sérii.
7. Alex Proyas
Alex Proyas zažil svoje najúspešnejšie obdobie v 90. rokoch. Práve vtedy totiž natočil neodolateľne temné kúsky ako Vrana a Smrtihlav. Úspech ale slávil aj v roku 2004, keď si premiéru odbilo jeho sci-fi Ja, robot.
Na tieto úspechy sa mu ale akosi nedarí nadviazať. Štvrté proroctvo si vyslúžilo skôr rozpačité recenzie a fantasy Bohovia Egypta dopadlo úplne katastrofálne a zaslúžene sa stalo prepadákom. To sa písal rok 2016 a odvtedy nám Proyas nenaservíroval nič nové (s výnimkou zopár krátkych filmov).
8. John Carpenter
John Carpenter sa môže pochváliť hneď niekoľkými nesmrteľnými kultovkami. Horory Halloween, Hmla či Vec snáď pripomínať netreba, ale výrazne zaujali aj kúsky Útek z New Yorku či Starman. S nástupom 90. rokov ale začala Carpenterova sláva hasnúť a on začal do kín posielať priemerné až podpriemerné horory (Mesto prekliatych, Upíri či Duchovia Marsu). Jeho posledným filmom je matný horor The Ward z roku 2010. Podarí sa mu ešte natočiť nejakú pecku?
9. Paul W. S. Anderson
Iste, viacerí by mohli argumentovať, že Paul W. S. Anderson nikdy nebol nejaký úžasný režisér. Napriek tomu, že väčšina filmov z jeho filmografie je zúfalý priemer, aj on natočil filmy, ktoré sa stali kultmi. Patrí sem hlavne temný sci-fi horor Horizont udalostí, ale napríklad aj slušný sci-fi akčňák Rallye smrti. A ani ten prvý Resident Evil vlastne nebol zlý.
Za posledných desať rokov ale Anderson nedokázal prísť s ničím zaujímavým, nieto ešte dobrým. Nekonečné pokračovania Resident Evilu už dávno stratili príťažlivosť a snímky ako Traja mušketieri či Pompeje kritici zaslúžene roztrhali na franforce. Jeho zatiaľ posledný zárez je fantasy Monster Hunter, ktoré sa stretlo so slabými kritikami a nezáujmom divákov. A my už tak trochu strácame nádej, že Anderson ešte natočí nejaký skutočne dobrý film.
10. Josh Trank
Josh Trank prerazil v roku 2012. Práve vtedy si totiž odbil premiéru jeho skvelý sci-fi kúsok Kronika. Získal potlesk kritikov a dočkal sa aj diváckeho úspechu. Tranka ulovilo štúdio 20th Century Fox a poverilo ho, aby natočil novú verziu Fantastickej štvorky. Režisér sa na prácu s chuťou vrhol, ale nakrúcanie neprebiehalo tak, ako si predstavoval. Štúdio mu údajne jeho víziu neustále menilo a on sa zase podľa hercov na pľaci správal agresívne a výbušne. Tieto komplikácie sa pretavili aj do výsledného filmu.
Ten si vyslúžil zdrvujúce recenzie hlásajúce, že ide o jeden z najhorších filmov všetkých čias. Snímka po finančnej stránke vybuchla a z Tranka sa okamžite stala persona non grata. Dostal padáka z chystaného Star Wars filmu a na istý čas sa stiahol do ústrania. V roku 2020 sa pokúsil všetkým dokázať, že Fantastická štvorka bol len veľký prešľap, a do sveta poslal drámu Capone. Kritici s ňou ale neboli príliš spokojní a diváci vlastne tiež nie. Na vytúžené vykúpenie si tak Trank ešte bude musieť počkať.
Čítaj ďalej: 10 herečiek a hercov, ktorí už veľmi dlho nenatočili dobrý film