Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 16.6.2024
sk
Blanka
, Bianka
cz
Zbyněk
Zdroj: ©Universal Pictures / MovieStillsDB

10 talentovaných režisérov, ktorí už veľmi dlho nenatočili dobrý film (2. časť)

Talent síce majú, ale v poslednej dobe sa im príliš nedarí.

Kedysi síce nakrúcali jednu skvelú snímku za druhou a vo svete kinematografie zanechali výraznú stopu. V posledných rokoch ale nejako nemôžu chytiť dych a servírujú nám priemerné, prípadne rovno mizerné snímky.

Jeden článok o režiséroch, ktorí už dlho nenatočili dobrý film, sme ti už priniesli. V tomto voľnom pokračovaní sa pozrieme na ďalšiu desiatku tvorcov.

1. Robert Zemeckis

Robert Zemeckis zanechal vo filmovom svete výraznú stopu. Jeho snímky ako Návrat do budúcnosti I-III, Smrť jej pristane, Kontakt či Forrest Gump patria do zlatého fondu kinematografie. Lenže v posledných rokoch to už príliš veľká sláva nie je. Zemeckis totiž až príliš prepadol čaru moderných technológií, vďaka ktorým nám priniesol tituly ako Beowulf či Polárny expres, ale divákov a kritikov tým nijako neoslnil.

Pomerne dobrého prijatia sa dočkal triler Spojenci z roku 2016, avšak ani tam sa nedá hovoriť o nejakých veľkých fanfárach. Ďalšie snímky ako Welcome to Marwen a Čarodejnice zase u kritikov tvrdo narazili a diváci z nich tiež príliš odvarení neboli. Zemeckis má momentálne na pláne réžiu hranej verzie animovanej disneyovky Pinocchio.

Shutterstock

2. Francis Ford Coppola

Francis Ford Coppola natočil mnoho filmov, ktoré by mal vidieť každý správny milovník pohyblivých obrázkov. Snímky ako Apokalypsa, Krstný otec I-III či Rozhovor patria k špičke a právom sú radené medzi najlepšie filmy všetkých čias. Coppolovi sa celkom darilo aj v 90. rokoch, za zmienku stoja najmä snímky Dracula a Čarodejník.

Lenže s príchodom nového milénia akoby kultovému tvorcovi došla šťava. Romantický triler Youth Without Youth pozbieral skôr negatívne recenzie, dráma Tetro síce dopadla lepšie, ale už ďalší horor Twixt kritici aj diváci roztrhali na franforce. To bolo v roku 2011 a Coppola odvtedy nič nenatočil. Hovorí sa ale, že by sa mal chopiť réžie snímky Megalopolis.

Shutterstock

3. Renny Harlin

Renny Harlin síce nikdy nepatril k filmárom, ktorí by chceli robiť sofistikované umenie, ale bezpochyby išlo o zručného remeselníka, ktorý dokázal dať divákom poriadnu porciu napätia a solídnej zábavy. Medzi jeho najlepšie zárezy patrí Smrtonosná pasca 2, Cliffhanger či Dlhý bozk na dobrú noc. Celkom slušný bol aj horor Zradná hlbočina. Nástup nového milénia však Harlina nezastihol v dobrej forme.

Jeho mizerný Vyháňač diabla: Počiatok bol fraškou, horor Súmrak: Sága vyvolených tiež a found footage tragédia Záhada hory mŕtvych len potvrdila, že Harlin má najlepšie roky za sebou. Po niekoľkých ďalších prepadákoch sa Harlin presunul do Číny, kde natočil niekoľko nezaujímavých akčňákov, a v roku 2021 sa vrátil do Hollywoodu s premiérou trileru The Misfits. Netreba hádam zdôrazňovať, že snímka kriticky aj finančne vyhorela.

Shutterstock

4. Gore Verbinski

Gore Verbinski bol dlho považovaný za veľký talent, ktorému nerobia problém komorné atmosférické snímky, ako aj veľkolepé popcornové blockbustery. Natočil skvelé kúsky ako Kruh, Pán rosnička či trilógiu Piráti z Karibiku. Hoci už pri nej sa začali ukazovať Verbinskeho rezervy. Prvé dva diely ešte ušli, ale trojka bola prepálená za hranicu únosnosti. Režisér však svojím animákom Rango ukázal, že do starého železa ešte rozhodne nepatrí.

Lenže potom sa niečo zlomilo a Verbinski poslal do kín dva ohromné prepadáky. Prvým bol western Osamelý jazdec, ktorý narazil u kritikov aj divákov, druhým horor Liek na život, ktorý doplatil na režisérovu neschopnosť rozpoznať mieru. Liek na život vstúpil do kín v roku 2016 a odvtedy Verbinski nič nenatočil a nemá na pláne ani žiadny iný projekt.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 výborných režisérov, ktorí si zaslúžili Oscara, ale nikdy ho nezískali

5. James Franco

Jamesa Franca poznáme síce hlavne ako herca, ale aktívny bol aj za kamerou ako režisér. Treba ale dodať, že jeho filmy sa prakticky nikdy nestretli s väčším ohlasom. Nenatočil ich pritom málo, jeho režisérska filmografia obsahuje takmer dve desiatky titulov. Jediný, ktorý z nich ale stojí za zmienku, je komédia The Disaster Artist, ktorá si odniesla aj nomináciu na Oscara za najlepší adaptovaný scenár.

Niekto by si možno myslel, že Franco na tento úspech nadviaže a jeho ďalšie filmy už budú len lepšie. Príšerný dystopický akčňák Future World bol však návratom k mizerným produkciám, čo potvrdila aj dramédia Zeroville. Franca navyše viacero žien obvinilo zo sexuálneho obťažovania, má za sebou niekoľko súdnych sporov a viacerí jeho spolupracovníci od neho dali ruky preč. Je teda otázkou, či ešte niečo natočí.

Shutterstock

6. Michael Bay

Megaloman Michael Bay natočil viacero slušných popcornových filmov, ktoré boli čo sa týka epickosti a akcie veľkolepé, ale nepreháňali to. Snímky ako Bad Boys, Skala, ale vlastne aj ten Armageddon či Ostrov patria k veľmi slušným akčným žánrovkám. Relatívne slušne ešte dopadol aj prvý film zo série Transformers, lenže potom sa Bay totálne odtrhol z reťaze.

Jeho filmy mali takú premrštenú akciu a veľkoleposť, až to pôsobilo smiešne. Ďalšie diely Transformers mali zostupnú tendenciu, dráma Pot a krv bola celkom fajn, ale 6 Ungerground bol zase pád do nudného blata. Bay má na pláne ďalšie dva filmy, konkrétne Ambulance a Robocalypse. A zdá sa, že zo svojho šialeného a prehnaného štýlu sa nechystá zľaviť. Škoda.

Shutterstock

7. Robert Rodriguez

Robert Rodriguez zvykol točiť filmy, ktoré mali štýl, švih, čierny humor a nezriedka poriadne prehnané štylizované násilie. Jeho tituly ako Mariachi, Desperado, Od súmraku do úsvitu či Fakulta patria jednoznačne k tomu najlepšiemu, čo natočil. Potom ale zabrúsil do detského žánru, a hoci prvý diel Spy Kids ešte nebol najhorší, o pokračovaniach sa to povedať nedá.

Mizerný akčňák Vtedy v Mexiku nestojí ani za zmienku. Režisér sa, našťastie, vrátil do formy pozoruhodnou noirovou komiksovkou Sin City – mesto hriechu a zombie poctou grindhouse filmom Planéta Teror.

Druhý menovaný film mal premiéru v roku 2007 a odvtedy je to dosť bieda. Rodriguez zase zabíjal čas príšernými rodinnými blbosťami, nevydarenými akčňákmi a tiež slabým pokračovaním Sin City. Alita: Bojový anjel síce podľa mnohých nebola zlá, ale tiež pozbierala skôr priemerné recenzie. Rovnako tak fantasy We Can Be Heroes. Na rok 2022 Rodriguez plánuje tretí diel svojej nič moc série Machete s názvom Machete Kills in Space.

Shutterstock

8. Oliver Stone

Výborný režisér Oliver Stone má na konte pecky ako Čata, Wall Street, Narodený 4. júla, The Doors či Takí normálni zabijaci. Aj jemu ale v poslednom období trochu dochádza para. Jeho epos Alexander Veľký si zlízol negatívne recenzie, rovnako tak dráma World Trade Center a pokračovanie Wall Street s podtitulom Peniaze nikdy nespia.

Snímky ako Divosi či Snowden by sa síce dali zaradiť k lepšiemu priemeru, ale Stone má jednoznačne na viac. Jeho posledným režisérskym zárezom bol Snowden z roku 2016 a do budúcna neplánuje žiadnu novinku.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

8 herečiek a hercov, ktorí už veľmi dlho nenatočili dobrý film

9. Zack Snyder

Zacka Snydera medzi režisérsku smotánku vyniesol výborný zombie horor Úsvit mŕtvych, úspechom bola aj komiksovka 300 a hlavne adaptácia kultového komiksového románu Strážcovia. Po roku 2009 sa ale Snyder podpísal pod niekoľko prepadákov (Legenda o sovích strážcoch a Sucker Punch).

Muž z ocele sa síce radí k tým lepším komiksovkám, ale už Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti vzbudil veľmi silné rozpaky. Náročná produkcia a osobná tragédia (samovražda Snyderovej dcéry) sa podpísali na výsledku komiksovej tímovky Liga spravodlivosti, ktorú musel dokončovať Joss Whedon.

Kritiky boli skôr negatívne, Snyder teda tento rok fanúšikom doručil svoju verziu. Ani tá ale nejaký väčší ohlas nezaznamenala. Zombie akčňák Army of the Dead síce divákov na Netflixe zaujal, medzi kritikmi však prešumel. Snyder momentálne pracuje na dvoch filmoch: Rebel Moon a Planet of the Dead.

Profimedia

10. M. Night Shyamalan

V prípade M. Night Shyamalana je jeho zaradenie do tohto zoznamu možno trochu nefér. Jeho posledné filmy nezbierajú vyslovene negatívne recenzie, skôr divákov radikálne polarizujú. Faktom ale je, že na hviezdne obdobie na začiatku kariéry sa Shyamalanovi nedarí nadviazať.

Kritikov aj divákov síce uchvátil mrazivými kúskami Šiesty zmysel, Vyvolený či Znamenia, ale už pri Osade sa to začalo lámať. Oddaných fanúšikov si však snímka stále dokázala nájsť. Dáma vo vode už ale bola tragédia a nepodarené sci-fi Udalosť len potvrdilo, že nadaný tvorca má problémy.

Následne natočil dva obrovské prepadáky Avatar: Posledný vládca vetra a Po zániku Zeme. Hlavne prvý menovaný je dodnes považovaný za jeden z najhorších filmov, aké kedy vznikli. V roku 2015 sa Shyamalan ale vrátil do formy nenápadným hororom The Visit a trilerom Rozpoltený (hoci stále nešlo o filmy, ktoré by mohli súperiť s jeho ranou tvorbou).

Mnohí si tak mysleli, že je opäť vo forme. Filmy ako Sklenený a najnovšie Čas ich ale presvedčili o opaku. Aby sme boli korektní, viacerí diváci aj kritici pre ne nachádzajú slová chvály. Ide však o diela, ktoré sadnú zrejme len najoddanejším režisérovým fanúšikom.

Profimedia

Prvú časť tohto článku nájdeš tu

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.