Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna
Zdroj: ©Netflix / MovieStillsDB

10 tipov na kvalitné horory z poslednej doby, ktorými si spríjemníš Halloween

Niekoľko filmových tipov, s ktorými si užiješ mrazivý Halloween.

Opäť tu máme Halloween, sviatok všetkých duchov, prízrakov, démonov a všelijakej podobnej hávede. A ako to už tak býva, toto obdobie priam volá po nejakých kvalitných hororoch.

V tomto článku sme pre teba dali dohromady hneď 10 tipov na pozoruhodné strašidelné filmy (a jeden seriál) z poslednej doby, ktoré ti naženú zimomriavky a spríjemnia sychravé jesenné dni. Nájdeš medzi nimi mainstreamovejšie horory, ale aj žánrovky pre náročnejších.

1. Vtelenie zla

Nový horor Jamesa Wana je tak trochu špecifická záležitosť, ktorá rozhodne nesadne každému. Vtelenie zla sa točí okolo mladej Madison (Annabelle Wallis), ktorú začnú prenasledovať vízie krvavých vrážd. A aby toho nebolo málo, zdá sa, že sa ju pokúša zničiť nejaká nadprirodzená entita.

Vtelenie zla dosť klame telom a určite nejde o štandardnú duchárčinu. Vlastne vôbec nejde o duchárčinu. Bez spoilerov sa o filme ťažko píše, ale je to solídny úlet, ktorému sa nedá uprieť atmosféra, originálna vízia a pevné režisérske vedenie. Za skúšku táto pocta žánru giallo určite stojí.

2. Temný dom

Pokiaľ si chceš Halloween spríjemniť trochu náročnejším kúskom, tak by si mal siahnuť po horore Temný dom od Davida Brucknera. Hlavnou hrdinkou je Beth (Rebecca Hall), ktorej manžel práve spáchal samovraždu a ona ostala v dome pri jazere sama. Čoskoro ale zistí, že jej muž pred ňou skrýval nejedno tajomstvo, a zdá sa, že nebezpečenstvo číha aj v samotnej stavbe.

Temný dom je výborne natočená žánrovka, ktorá sa spolieha hlavne na dôkladné vykreslenie psychologického stavu hlavnej postavy, atmosféru a postupné odkrývanie kariet. Mrazivé, pomerne originálne skĺbenie mysteriózneho hororu s drámou o vyrovnávaní sa so smútkom zo straty blízkeho.

3. Saint Maud

Aj Saint Maud od Rose Glass osloví hlavne priaznivcov artovejšie ladených hororov. Príbeh sa točí okolo hlboko veriacej Maud (Morfydd Clark), ktorá sa začne starať o umierajúcu tanečníčku Amandu (Jennifer Ehle). Jej horlivá túžba zachrániť dušu umierajúcej pacientky si však začne vyberať daň na Maudinom psychickom stave.

Kto by od tohto filmu čakal klasický horor plný ľakačiek, bude nepochybne sklamaný. Atmosféra je ale poriadne mrazivá, Morfydd Clark v hlavnej úlohe famózna a záver intenzívny. Kvalitná žánrová práca.

4. Tiché miesto: Časť II

Tento rok sme si v kinách mohli vychutnať aj druhú časť úspešného sci-fi hororu Tiché miesto. Réžie sa opäť chopil John Krasinski a hanbu si ním určite neurobil. Príbeh pokračuje tam, kde skončil naposledy. Evelyn (Emily Blunt) s tromi deťmi prechádza svetom, v ktorom vládnu obludy citlivé aj na ten najmenší zvuk.

Narazia na samotára Emmetta (Cillian Murphy), ktorý ich varuje, aby sa nepokúšali nájsť ostatných preživších. Nebezpečenstvo totiž môže hroziť aj od nich. Druhý diel sa síce neposunul výrazne ďalej, ale napriek tomu fungoval viac než dobre. Technicky išlo o veľmi slušnú prácu a herci tiež podali kvalitné výkony.

5. Midnight Mass

V tomto prípade si na chvíľu odskočíme k seriálom. Midnight Mass od Mikea Flanagana si totiž rozhodne zmienku zaslúži. Príbeh je situovaný na malý izolovaný ostrov, na ktorý práve prichádza nový kňaz Paul Hill (Hamish Linklater).

Hlboko veriaca komunita ľudí je po jeho príchode vystavená podivným a záhadným udalostiam. Midnight Mass nepatrí k seriálom, ktoré by boli rýchle a dokázali strhnúť masy divákov. Je rozprávaný skôr pomaly, s dôrazom na charaktery, atmosféru a podnetné dialógy. Oplatí sa skúsiť.

6. Things Heard & Seen

Horor Things Heard & Seen natočila dvojica Shari Springer Berman a Robert Pulcini. V centre príbehu sú zaľúbenci Catherine (Amanda Seyfried) a George (James Norton), ktorí sa presťahujú do novej dedinky. Nové prostredie dýcha záhadnosťou a temnou minulosťou, ktorá navyše zasahuje aj do ich manželstva.

Things Heard & Seen síce nepatrí k TOP hororom tohto roku, ale napriek tomu ho možno priaznivcom žánru odporučiť. Herci sú fajn, atmosféra tiež. Nohy snímke podráža hlavne prepálená dĺžka a trochu nevyrovnané tempo.

7. Candyman

Koncom augusta dorazil aj do našich kín horor Candyman od Nie DaCosta. Ten slúžil ako priame pokračovanie rovnomenného slasheru z roku 1992. Príbeh sa opäť točí okolo legendy o tajomnom vrahovi Candymanovi, ktorého je možné vyvolať tak, že jeho meno človek päťkrát vysloví pred zrkadlom.

Tieto strašidelné historky fascinujú aj mladého umelca Anthonyho (Yahya Abdul-Mateen II) a rozhodne sa odhaliť, čo sa za nimi skrýva. Je ale pripravený na pravdu? Tvorcovia látke dodali na zaujímavom spoločenskom podtexte, pričom ale nezabudli ani na atmosféru. Je ale dobré pustiť si pred filmom originál z 90. rokov.

8. trilógia Fear Street

V tomto prípade urobíme miernu výnimku a dáme ti do pozornosti hneď trojicu filmov. Trilógiu Fear Street nám Netflix ponúkol tento rok. Pozostáva z filmov Fear Street Part 1: 1994, Fear Street Part 2: 1978 a Fear Street Part 3: 1666. Všetky filmy režírovala Leigh Janak.

Príbeh sa odohráva v mestečku Shadyside, ktoré už dlhé roky obchádza strach v podobe tajomného vraha. Táto trilógia rozhodne má niečo do seba, nechýba jej solídna atmosféra a herci (Kiana Madeira či Sadie Sink) a zaujímavý pohľad na známy subžáner slasheru. Na Halloween ideálna voľba.

9. V zajatí démonov 3: Prinútil ma k tomu diabol

V lete sme sa dočkali aj tretieho dielu populárnej série V zajatí démonov, tentokrát s podtitulom Prinútil ma k tomu diabol. Na režisérsku stoličku sa tentokrát posadil Michael Chaves, pričom James Wan „len“ produkoval. V centre máme opäť dvojicu paranormálnych vyšetrovateľov Eda a Lorraine Warrenovcov (Patrick Wilson a Vera Farmiga).

Tí sa teraz zaangažujú do prípadu vraždy, v ktorom mohli hrať rolu nadprirodzené sily. Ako ale pred súdom dokázať posadnutosť diablom? Snímka síce nebola až taká dobrá ako predchádzajúce dva diely, ale stále išlo o slušný horor, ktorý žánrových fanúšikov určite neurazil. Ak si ho teda nevidel, môžeš mu dať šancu.

10. My Heart Can’t Beat Unless You Tell It To

Na záver si dáme pozoruhodný nezávislý horor My Heart Can’t Beat Unless You Tell It To, pod ktorým je podpísaný Jonathan Cuartas. Hlavnými hrdinami sú súrodenci Dwight (Patrick Fugit) a Jessie (Ingrid Sophie Schram), ktorí sa starajú o svojho chorého brata Thomasa (Owen Campbell).

Ten trpí zvláštnou chorobou, počas ktorej ho pri živote môže udržať len krv. Snímka ponúkla originálny pohľad na ošúchanú upírsku tematiku a stavila na zlovestnú atmosféru, minimalizmus a kvalitných hercov.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť