Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 1.1.2025
sk
cz
Nový rok

Momentálna situácia vo svete nám zatiaľ nedovoľuje nadlho vycestovať niekam do zahraničia a spoznávať krásy sveta, no aspoňže tie kníhkupectvá sú už otvorené. Môžeme sa tak dostať do našej vysnenej destinácie aspoň prostredníctvom kníh. Jasné, že je to len malá útecha, ale treba brať všetky alternatívy, ktoré nám momentálne život ponúka.

Vďaka cestopisom môžu milovníci cestovania aspoň na chvíľku nahliadnuť do zážitkov a myšlienok ľudí, ktorí milujú cestovanie úplne rovnako. Až tak, že sa rozhodli podeliť s čitateľmi nielen o nádherné fotografie zo zaujímavých a dychberúcich miest, ale aj o rôzne úžasné či menej úžasné, zábavné, dobrodružné alebo dokonca nebezpečné zážitky.

Dnes vám predstavíme náš výber originálnych, zábavných a inšpiratívnych slovenských aj zahraničných cestopisov, ktoré sa podľa nás oplatí prečítať:

Cestovanie s Filanom

Boris Filan je jednoznačne najznámejším slovenským cestovateľom a autorom originálnych a zábavných cestopisov. Tvrdí o sebe, že už nepíše cestopisy, ale mestopisy, chuťopisy a vôňopisy. Má najradšej, keď niekam príde a je veľmi príjemne sklamaný. Často zistí, že to najzaujímavejšie a najlepšie je inde a celkom iné, ako si naplánoval.

Jeho zatiaľ najnovší cestopis ŠirokoĎaleko vyšiel v roku 2019 vo vydavateľstve Slovart a ide o výber krátkych a vtipných cestopisov, ktoré sa zaradili medzi tie najlepšie. Pre milovníkov tohto žánru sú „filanovky“ povinnou jazdou.

Knihu ŠirokoĎaleko si môžeš objednať tu.

Pešo do Jeruzalema so Ziburom

Mladý český autor Ladislav Zibura objavuje svet pešo a bez mapy. Na svojich potulkách trávi čas s dobrými ľuďmi a pátra po dobrodružstvách. Svoje cesty opisuje s nadhľadom, humorom a nákazlivým optimizmom.

Vo svojej prvotine 40 dní pešo do Jeruzalema opisuje, ako zbalil svoj život do 12 kilogramov, hodil si batoh na chrbát a vydal sa na púť do Jeruzalema. Bez mapy a orientačného zmyslu prešiel pešo 1 400 kilometrov naprieč rozpálenou krajinou Turecka a Izraela, stál pod Múrom nárekov a prežil najväčšie dobrodružstvo svojho života.

New York očami známych osobností

Môj New York je trochu netradičný cestopis, ktorý perfektne dopĺňajú dokonalé fotografie New Yorku. Alessandra Mattanza sa totiž rozhodla vytvoriť zbierku osobných vyznaní ľudí, ktorí vdýchli New Yorku dušu, formovali jeho dejiny, prispievali k obrode newyorských štvrtí, ako aj k šíreniu jeho obrazu vo svete cez umenie, kultúru, vedu, kinematografiu, hudbu, architektúru a dizajn.

O svojom New Yorku rozprávajú: Robert De Niro, Woody Allen, Martin Scorsese, Mario Batali, Candace Bushnell, Taylor Swift a ďalší. Za zmienku určite stojí aj Mattanzina ďalšia rovnako úspešná kniha Môj Paríž.

Knihu Môj New York si môžeš objednať tu.

Stopom po Nórsku s Cachovanovou

Jedinečný a originálny cestopis 26 dní stopom po Nórsku bol pôvodne len denník Slovenky Radky Cachovanovej, ktorý vznikol pre súkromné účely. Nakoniec sa však z neho stal prvý slovenský kreslený cestopis.

Je to príbeh dvoch dievčat, ktoré prešli 2000 km stopom v Nórsku, a opisuje 26 dní zážitkov v nádhernej severskej krajine a jej nekonečné tundrové pláne, búrky aj horúčavy, hlboké fjordy, brezové lesíky či priateľských Nórov. A ešte omnoho viac.

Veľká cesta malej motorkárky

Meter a pol vysoká Češka Dominika Gawliczková sa vydala na motorke naprieč Južnou Amerikou, kde strávila desať mesiacov, navštívila osem krajín, prešla 11 237 kilometrov, zažila dve návštevy nemocnice, jeden pád, jedno prepadnutie, jednu poruchu, jeden opravený zub a nekonečno zážitkov.

Keby bola kniha Dominika na cestě po Jižní Americe fikcia, čitateľ by si bol pomyslel, že to autor s intenzitou zážitkov prehnal, a Dominika je neohrozená cestovateľka, ktorú nič nezastaví. V skutočnosti sa ale Dominika bojí úplne všetkého a ide ďalej iba preto, že si myslí, že sa to bude iba zlepšovať. Nebude… Jedinou jej obranou je urobiť si z toho všetkého srandu.

5 rokov na ceste okolo sveta

Sjaak Lucassen strávil viac ako 5 rokov cestou okolo sveta na motocykli Yamaha R1. V knihe Život na dvou kolech sa dočítate o nespočetných dobrodružstvách, ktoré na ceste zažil, a vďaka pútavým historkám okoreneným svojským humorom vás Sjaakovo rozprávanie vezme do najvzdialenejších kútov našej planéty.

Poputujete s ním Saharou, prejdete s ním prejazdom cez rieku vo vydlabanom kmeni, zažijete výbuch dynamitu v Bolívii, cestu na pašeráckej lodi s kokaínom či zaľúbenie do venezuelskej krásky.

V Kanade so Sporinovou

Eva Sporinová sa s manželom a dvoma deťmi v roku 2002 vysťahovala do Kanady a vo svojej knihe Kanada bez javorového cukru opisuje všetky radosti a strasti, ktoré ich na novom mieste sprevádzali. Okrem svojich poznatkov pridala aj príbehy o ľuďoch, ktorí sa rozhodli začať nový život v cudzej krajine.

Dočítate sa, čo všetko museli prekonať, čo ich zaskočilo, čo im spôsobilo kultúrny šok, ale aj čo ich obohatilo. Kniha plná reálií, ktoré si všimne iba našinec, a informácií z každodenného života pobaví a poskytne námety na zamyslenie.

Autobusové zážitky so Sokolom

Prvý záblesk lúčov slávy Ondreja Sokola zasiahol, keď na portáli Dailymale.sk vyšiel jeho debutový článok a internet vybuchol. Okamžite sa katapultoval medzi najobľúbenejších autorov a s každým ďalším príspevkom narastal tlak, aby texty vydal knižne. Tak sa aj stalo, vyšli mu už dve knihy s názvom Ako som vozil Nórov a Ako som vozil Nórov 2.

Ak očakávate, že sa dozviete pikošky z geografických a demografických rozdielov a nórskych zvyklostí, máte čiastočne pravdu. Akurát, že ich nemusíte postrehnúť, pretože sa budete práve smiať na jeho neopakovateľných trefných prirovnaniach alebo na jeho skvostnom majstrovstve špičkovania pointy, pretože voziť Nórov v MHD nie je len tak!

Nie tak celkom cestopis

Kniha Expedícia: Môj ľúbostný príbeh nie je tak celkom cestopis. Vlastne to vôbec nie je cestopis, no je to krásna, pestrá a výpravná kniha plná fotografií a archívnych materiálov. Sú za ňou dlhé roky práce, štúdia i pátrania.

Koniec 19. storočia bol obdobím prvých pokusov o dobytie nedostupných pólov našej planéty. Na let balónom až na severný pól sa odhodlala aj trojica Švédov zo Štokholmu. Výprava známa pod názvom Andréeho expedícia vyrazila na svoj let na jar roku 1897, jej členovia boli slušivo oblečení a bez akýchkoľvek polárnych skúseností.

Nezabudli si pribaliť hrubé encyklopédie a vkusné obleky so šatkami, aby pôsobili reprezentatívne, keď ich budú po návrate vítať oficiálne delegácie a davy ľudí. Ich vodíkový balón Orol však čoskoro stroskotá a pre troch mužov sa začína márny boj o prežitie.

Švédska spisovateľka Bea Uusma sa do osudu tejto expedície skutočne zamilovala a rozhodla sa, že prekope všetky archívy, aby sa dozvedela pravdu.

V Rusku s Baričákom

Vydavateľ, hudobník, cestovateľ a hlavne spisovateľ Pavel „Hirax“ Baričák sa vybral do zbožňovaného aj zatracovaného Ruska a šiel sa ho dotknúť. Vyšiel severnou stranou na Elbrus, navštívil Moskvu, Volgograd, Veľký Novgorod, Jaroslavľ a Piatigorsk a svoje zážitky z týchto miest zaznamenal v cestopise Rusko: Zbožňované, aj zatracované.

V knihe nájdete okrem pútavo napísaného textu o krajine a ľuďoch, ktorých stretol, aj viac ako 650 autorových fotografií.

Výber slovenských či zahraničných cestopisov je naozaj obrovský, a keby sme ich mali vypísať všetky, museli by sme tých článkov napísať minimálne tisíc (možno by sme sa tak dostali aspoň do prvej stotiny).

Dúfame však, že vás náš výber zaujal a pomohol s inšpiráciou na cestopisné čítanie. Na záver sme si pre vás pripravili jednu bonusovú lahôdku, ktorú neodporúčame čítať slabším povahám, a už tradične vám prajeme príjemný relax pri knižke.

Bonus

Varovanie: Iba pre silné žalúdky!

Netradične po stopách „dobrého“ jedla

Svojrázna kniha No fuj!, ktorá vyšla zatiaľ iba v českom preklade, je niečo medzi cestopisom a kuchárkou. Na prvý pohľad nevábne dobroty sa vydal do sveta zachytiť britský profesionálny fotograf Neil Setchfield. Odkedy ho len tak náhodou na ceste do Kambodže zaujala hora vyprážaných pavúkov, túla sa po miestach s kulinárskymi zvláštnosťami, fotografuje a k snímkam (občas drsným) píše zaujímavé komentáre.

Kniha nám predstavuje viac než 100 zrejme najpozoruhodnejších jedál sveta. Na jedálnom lístku sú napríklad cikády na špajdli, capie žľazy, škorpión v alkohole alebo slizké a rôsolovité slimáky. Už listovanie knihou nenechá nikoho ľahostajným – jedni sa však otriasajú a volajú: „No fuj!“, kým iní si mľaskajú a nadšene hovoria: „Mňam!“

Knihu No fuj! si môžeš objednať tu.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.