Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

Marec ako mesiac knihy oslavujeme už od roku 1955. Viaže sa totiž k zberateľovi a potulnému predavačovi Matejovi Hrebendovi, ktorý sa narodil aj zomrel v marci. Hrebenda miloval knihy už od narodenia, trápili ho však problémy so zrakom. A tak po nociach, keď už vôbec nevidel, chodil k susedom a prosil ich, aby mu čítali. Vďaka cestovaniu po Slovensku a šíreniu osvety o dôležitosti vzdelania sa mu podarilo zachrániť mnoho kníh pred spálením. Významne tým prispel k vzniku knižníc.

A keďže vziať knihu, pohodlne sa uvelebiť na svojom obľúbenom čítacom mieste a nechať sa unášať príbehom je ten najúžasnejší relax na svete, prinášame vám 10 tipov na originálne marcové čítanie z vydavateľstiev SLOVART a TATRAN, ktoré vám zaručene zdvihnú náladu.

Tradície na Slovensku

Kniha Tradície na Slovensku je vhodná pre každého, koho fascinuje pôvod, vývoj a význam našich bohatých tradícií. Prvá časť knihy ponúka pútavé informácie o rodinnom zvykosloví, o narodení dieťaťa, svadbe i o úmrtí, o pôvode zvykov a obradov, no aj o tom, čo sa z nich v priebehu storočí zachovalo.

Druhá časť knihy prechádza štyrmi ročnými obdobiami a oboznamuje nás s výročnými zvykmi a obradmi. Príjemným osviežením knihy je receptár s tradičnými jedlami, vhodnými napríklad aj na vianočné obdobie. Súčasťou knihy je mnoho piesní, riekaniek a pranostík.

Knihu Tradície na Slovensku si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Krátky list na dlhú rozlúčku

Kniha Krátky list na dlhú rozlúčku vyšla prvýkrát už v roku 1972. Napísal ju známy rakúsky autor Peter Handke, tvorca divadelných hier a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru. Handke vo svojom príbehu spojil autobiografické prvky s fikciou, vďaka čomu vznikol hlboký melancholický príbeh o bezmennom cestovateľovi, ktorému americká popkultúra úspešne pomohla zvládnuť jeho problémy.

Cez rozprávača spoznávame Ameriku 80. rokov, ktorá je prítomná v jeho rozhovoroch s Claire a Johnom Fordom a v jeho spomienkach na filmy, knihy a piesne, v ktorých sa odráža americká história. Pozorne si všíma Američanov v hoteloch, baroch a na ulici, nadchýna ho ich bezprostrednosť a sloboda, ktorá je úplne odlišná od rakúskej upätosti. V jeho podaní tak vnímame Spojené štáty všetkými zmyslami do najmenších detailov.

Knihu Krátky list na dlhú rozlúčku si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Všetky moje slzy

Po úspešnej trilógii Klub okašlaných báb a románoch Všetci sme snehové vločky a To sa môže stať len vo filme vydáva vydavateľstvo SLOVART ďalšiu knihu od známej britskej autorky Holly Bourne. S knihou Všetky moje slzy autorka znova dokazuje, že vie svojich čitateľov vážnou témou rozosmiať, no aj dojať k slzám.

Amelie je zaľúbená a verí, že sa s priateľom Reesom ľúbia rovnako. Po čase si však uvedomí, že jej vzťah prináša do života skôr trápenie ako šťastie a radosť. Láska by predsa nemala bolieť. Rozhodne sa teda vrátiť na všetky miesta, kde ju Reese rozplakal. Možno tak pochopí, čo sa vlastne stalo, a ak zistí, čo sa pokazilo, konečne sa jej podarí hodiť všetko za hlavu a začať odznova.

Knihu Všetky moje slzy si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Milý Edward

Milý Edward je tretia kniha americkej autorky Ann Napolitano. Zožala vynikajúcu kritiku a zaznamenala veľkú čitateľskú odozvu, vďaka čomu sa dostala do rebríčka bestsellerov New York Times a vychádza v preklade v dvadsiatich šiestich krajinách. Napolitano si kvôli infekčnej mononukleóze, na ktorú ochorela ako dvadsaťročná, uvedomila, že život je krátky a treba ho žiť zmysluplne. To urýchlilo jej rozhodnutie stať sa spisovateľkou.

Edwardov príbeh je omnoho viac než len rozprávanie o dospievaní poznačenom tragédiou, stratou najbližších osôb a všetkých životných istôt – je to viacdimenzionálna galéria nezabudnuteľných postáv a ich osudov. Skvele vykresľuje proces hojenia zlomeného srdca, ktoré sa obklopené láskou množstva empatických ľudí nanovo učí milovať.

Knihu Milý Edward si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Kamaráti zo steny

Detská ilustrovaná kniha Kamaráti zo steny je autorská kniha mladého výtvarníka Martina Schwarza, ktorá pôvodne vznikala ako ročníkový projekt na VŠVU. Tento melancholický príbeh, ktorý je zameraný najmä na krásne, trochu temnejšie ilustrácie, deti motivuje k tomu, aby sa nebáli byť iné ako ostatní.

Príbeh je o malej Rebeke, ktorá jedného dňa objaví na paneláku zvláštny svet postavičiek zo steny. Nie sú úplne dokonalé, ale Rebeka im rada pomôže. Stačia jej k tomu farebné kriedy. Ešte nikdy nemala toľko kamarátov a teraz hrozí, že o nich príde. Panelákovú stenu sa totiž chystajú premaľovať. Zachránia ich Rebekine farbičky aj tentoraz?

Knihu Kamaráti zo steny si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Efekt domina

Efekt domina alebo neviditeľné pradivo prírody je dychberúca kniha, ktorá rozpráva o (ne)rovnováhe medzi človekom a prírodou. Obsahuje 18 príbehov z rôznych kútov zemegule, ktoré nám priblížia pravdivé udalosti o našom svete. Porozprávajú nám o zásahoch a chybách, ktorých sa ľudia dopustili voči prírode, a vysvetlia nám, prečo tieto rozhodnutia spustili dominový efekt a spôsobili ním doslova katastrofu.

Kniha je primárne určená pre deti a mládež, no užije si ju celá rodina. Je napísaná veľmi jednoduchým jazykom a náučné informácie podáva nenásilným a humorným spôsobom. Zaujme vďaka tomu aj menších školákov a naučí ich lepšie porozumieť prírode a jej zákonitostiam.

Knihu Efekt domina si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Warhol

Klaus Honnef nám prostredníctvom knihy Warhol prináša pohľad do Warholovho rozsiahleho a pestrofarebného životného diela, ktoré do umenia vnieslo témy ako bývanie, výroba a konzum, a tak úplne prehodnotilo vnímanie „vysokého“ a „nízkeho“ umenia.

Andy Warhol je hlavným predstaviteľom popartového hnutia. Ako kreatívny a kritický pozorovateľ americkej spoločnosti dokázal stvárniť aktuálne témy, ako sú spotreba, materializmus, médiá a celebrity. Venoval sa reklame, komiksom, potlači predmetov bežnej spotreby, portrétoval najslávnejšie tváre Hollywoodu, a tým všetkým prispel k radikálnemu prehodnoteniu toho, čo je a čo nie je umelecké dielo. Práve vďaka Warholovi sa plechovka Campbellovej polievky a fľaša Coca-Coly stali objektmi s rovnakou umeleckou hodnotou ako predmety na klasických zátišiach.

Knihu Warhol si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Hlas tvojho srdca

Hlas tvojho srdca je už piata kniha obľúbenej americkej autorky dievčenských románov Kasie West, ktorá vyšla vo vydavateľstve SLOVART. Je to príbeh o tajomstvách, láske a priateľstve napísaný s ľahkým humorom, ktorým si autorka získala zástupy fanúšikov na celom svete.

Šestnásťročná Kate je introvert a to posledné, čo si praje, je byť stredobodom pozornosti. Najlepšia kamarátka ju však prehovorí, aby si ako voliteľný predmet dala nahrávanie školského podcastu. Kate vyberú za moderátorku, a tak je nútená dávať ľuďom rady v éteri. Na vlastné prekvapenie však zistí, že jej moderovanie ide celkom dobre. Až kým raz do podcastu nezavolá chalan, ktorý si nevie dať rady so svojou tajnou láskou. Kate si uvedomí, že rozdávať rady ostatným je omnoho ľahšie ako počúvať vlastné srdce. Ako sa s tým popasuje?

Knihu Hlas tvojho srdca si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Ábelovský dom

Ábelovský dom je krehká literárna reportáž o vzťahu spisovateľky Hany Ponickej k veľkému ľudskému i tvorivému zjavu v slovenskej literatúre dvadsiateho storočia.

Útla spomienková próza tvorí významnú časť literárnej tvorby Hany Ponickej, ktorú zastupujú najmä tri práce vychádzajúce z osobnej skúsenosti. Ábelovský dom predstavuje začiatok oblúka, jeho stred tvorí dokumentárno-beletristická kniha Janko Novák a uzatvára ho autobiografické dielo Lukavické zápisky.

Spomienka na Boženu Slančíkovú-Timravu je vlastným príbehom Hany Ponickej, ktorú už ako mladé dievča fascinovali osobnostne aj literárne najmä tri ženy: Božena Němcová a novohradské rodáčky E. M. Šoltésová a Božena Slančíková-Timrava.

Knihu Ábelovský dom si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Francúzsko krížom – krážom

Francúzsko krížom – krážom alebo od Paríža po Marseille je cestopisná kniha od slovenskej autorky Márie Danthine Dopjerovej. Autorka pochádza z Piešťan, no žije a pracuje v Paríži. Spolu s rodinou cestuje po rôznych kútoch Francúzska a jej texty lákajú ísť po jej stopách.

Autorka vás prostredníctvom svojej knihy prevedie Francúzskom krížom – krážom a vďaka jej opisom budete mať možnosť precítiť jedinečnú atmosféru, ktorá sála z každého riadka. Pretože Francúzsko sú vinice a poľné cesty so šípkami k románskym kostolom, námestia pod košatými platanmi a hráči petangu, mätový sirup a starodávne kolotoče, anízový likér za teplých večerov, slnečnice na trhoch, farebné vitráže katedrál a citrónové sorbety. Francúzsko sú pekárne s koláčmi, ktorých názvy rozprávajú príbehy…

Knihu Francúzsko krížom – krážom si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Či už vás zaujmú detské knihy, dojímavé a silné spoločenské romány, autobiografie alebo oddychová young adultovka, je len na vás. Dúfame, že vám náš výber pomohol s inšpiráciou na marcové čítanie a že vďaka týmto knihám zažijete váš vytúžený relax. Už tradične vám prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.