Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Opäť tu máme Halloween. Sviatok duchov, strašidiel a najrôznejšej hororovej hávede človek najlepšie oslávi, keď si pustí nejaký skvelý strašidelný film. Pokiaľ ale nevieš, čo si pustiť, máme pre teba niekoľko tipov. Vyberali sme horory novšie aj rokmi overené. Spoločné však majú to, že si ich môžeš legálne pozrieť na rôznych streamovacích službách.

Halloween

Aký by to bol Halloween, ak by sme si nepozreli nejaký z mrazivých príbehov sériového vraha Michaela Myersa? Za pozornosť stojí hneď prvý diel od Johna Carpentera, potom dvojka od Ricka Rosenthala a výborný je aj kúsok Halloween: H20 od Stevea Minera.

V tomto článku ti však odporučíme Halloween od Davida Gordona Greena, ktorý nadväzuje priamo na Carpenterov originál a ignoruje všetky ostatné sequely. Michael Myers sa po rokoch strávených v sanatóriu opäť vydáva do ulíc Haddonfieldu, aby zabil svoju úhlavnú nepriateľku Laurie Strode (Jamie Lee Curtis). Tá je ale na jeho príchod dobre pripravená. Teda aspoň si to myslí. Film si môžeš pozrieť na Google Play.

Gerald’s Game

Filmári sa v posledných rokoch začali čoraz viac obracať k románom hororového kráľa Stephena Kinga. A to je len a len dobré. Aj adaptácia jeho knihy Gerald’s Game, o ktorú sa postaral Mike Flanagan, dopadla mimoriadne kvalitne. Príbeh sa točí okolo manželského páru Geralda (Bruce Greenwood) a Jessie (Carla Gugino).

Obaja vyrazia na výlet na svoju chatu pri jazere, kde sa rozhodnú okoreniť si svoj milostný život hrami v putách. Gerald však zomiera na infarkt a Jessie ostáva pripútaná k posteli. Súboj o život začína. Film nájdeš na Netflixe.

Nezhasínaj!

Výborná žánrovka Nezhasínaj! od Davida F. Sandberga rozpráva príbeh mladej Rebeccy (Teresa Palmer), ktorá má už od detstva pocit, že ju prenasledujú záhadné sily. Tie sa objavia vždy, keď sa zhasnú svetlá. Sandbergova snímka ponúka solídnu atmosféru, svižné tempo a nemalú dávku príjemného mrazenia. Nájdeš ju na Google Play.

To

Adaptácia kultového románu To od Stephena Kinga k nám dorazila v dvoch častiach, pričom obe režíroval Andy Muschietti. Hoci aj druhý diel má niečo do seba, na kvality toho prvého nedosiahol. Z toho dôvodu ti teda odporúčame práve ten. Príbeh sa odohráva v mestečku Derry, kde musí skupina odvážnych detí vybojovať súboj s tajomným mýtickým zlom, ktoré na seba berie podobu vraždiaceho klauna Pennywisea (Bill Skarsgård). To si môžeš pozrieť na Google Play.

Uteč

Hororová satira Uteč od Jordana Peelea to svojho času dotiahla až na udeľovanie Oscarov (čo je pre horor skutočne nevídané) a odniesla si sošku za najlepší originálny scenár. V centre príbehu je mladý fotograf Chris (Daniel Kaluuya), ktorý sa chystá zoznámiť s rodičmi svojej priateľky Rose (Allison Williams). Je z toho ale trochu nervózny, keďže Roseini rodičia nevedia, že je černoch. Netrvá dlho a atmosféra začne poriadne hustnúť. Uteč nájdeš na iTunes.

Maják

Maják od Roberta Eggersa je ďalším kvalitným kúskom pre všetkých milovníkov parádne atmosférických artových hororov. Odohráva sa v 19. storočí na izolovanom ostrove, kde pracujú strážcovia majáka Ephraim Winslow (Robert Pattinson) a Thomas Wake (Willem Dafoe). Izolácia, vzájomná animozita a drsné prostredie si ale čoskoro začnú vyberať daň na psychike oboch mužov. Maják si môžeš pozrieť na Google Play.

Rosemary má dieťatko

Aby sme sa neustále netočili len okolo pomerne nových filmov, dáme si aj trochu klasiky. Rosemary má dieťatko od Romana Polanského patrí k jedným z najlepších hororov všetkých čias. Príbeh sa sústredí na mladú Rosemary (Mia Farrow), ktorá sa s manželom Guyom (John Cassavetes) presťahuje do nového bytu.

Ten má ale temnú históriu, susedia sú dosť otravní a Rosemary začne prepadať strachu, že sa stala terčom zlovestného sprisahania. Je to ale naozaj tak? Túto majstrovsky zrežírovanú pecku nájdeš na Google Play.

Šiesty zmysel

Aj Šiesty zmysel od M. Night Shyamalana bezpochyby patrí k overeným klasikám. Hlavným hrdinom je detský psychológ Malcolm Crowe (Bruce Willis), ktorý má nového pacienta. Je ním utiahnutý chlapec Cole Sear (Haley Joel Osment), ktorého trápi hrozivé tajomstvo: dokáže vidieť mŕtvych ľudí.

Snímku s dokonalou atmosférou a hereckými výkonmi si môžeš pozrieť na iTunes.

Suspiria

Výborný horor Suspiria od Lucu Guadagnina si ako inšpiráciu vzal rovnomennú snímku od Daria Argenta. Nejde však o remake v pravom slova zmysle, skôr o novú adaptáciu námetu. Mladá Susie Bannion (Dakota Johnson) prichádza v roku 1977 do rozdeleného Berlína, aby tu študovala na prestížnej tanečnej škole.

Začne mať ale pocit, že tu hrajú rolu akési temné nadprirodzené sily. Nová verzia poteší hlavne priaznivcov náročných žánroviek. Jej atmosféra a hypnotické scény si určite podmania aj teba. Film nájdeš na Amazon Prime.

Osvietenie

Na záver ti odporučíme film, ktorý je podľa mnohých kritikov a divákov vôbec najlepším hororom histórie. Hovoríme, pravdaže, o geniálnom Osvietení od Stanleyho Kubricka. Ak si film dodnes nevidel, rozhodne by si to mal čo najskôr napraviť.

Príbeh sa točí okolo spisovateľa Jacka Torranca (Jack Nicholson), ktorý s rodinou prichádza do hotela Overlook, aby tu cez zimu pracoval ako správca. Prázdny hotel však skrýva niekoľko veľmi temných tajomstiev. Osvietenie si môžeš pozrieť na Google Play.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť