Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.4.2024
sk
Juraj
cz
Jiří, Jura
, Juraj, George

Trailery na filmy majú divákov hlavne nalákať do kina. To je každému jasné. Niekedy ale v tejto svojej misii neváhajú divákov zavádzať či vyslovene klamať. Aj preto by každému malo byť jasné, že by nikdy nemal film hodnotiť len na základe trailerov. Jeden článok o traileroch, ktoré lákali na úplne iné filmy, sme ti už na EMEFKA priniesli.

V tomto pokračovaní nájdeš ďalších 10 ukážok, ktoré divákom ponúkali dosť iné filmy, než napokon dostali v kine.

Pozor, tento článok obsahuje spoilery

1. Spring Breakers

Pozoruhodný kúsok Spring Breakers natočil Harmony Korine a vyvolal ním pomerne silné kontroverzné reakcie. Trailer lákal na tínedžerskú komédiu, plnú príťažlivých žien, gangsterského Jamesa Franca a nablblého humoru. V kine ale diváci dostali niečo úplne iné a oveľa lepšie!

Spring Breakers totiž na príbeh štyroch stredoškoláčok, ktoré sa dajú dohromady s gangsterom Alienom, nabalil viacero zaujímavých vrstiev a filmu nechýbala ani myšlienková hĺbka a kritická reflexia súčasného života mladých. Vo svojej podstate sa tak dá povedať, že film si užili skôr milovníci artoviek a nezávislejšie ladených diel, teda opak tých, čo zamierili do kina s vidinou nenáročnej zábavy.

2. Mariňák

Vojnová dráma Mariňák od Sama Mendesa sa v traileroch profilovala ako drsný a akčný film, v ktorom nebude núdza o brutálne výjavy z pekla vojny. Ako to už ale chodí, napokon sa z filmu vykľulo niečo iné. Príbeh skupiny vojakov, bojujúcich na Blízkom východe, totiž ani náhodou nebol akčný (hoci pár takých scén by sa v ňom našlo).

Išlo skôr o čiernohumornú satiru, ktorej nechýbal nadhľad a netradičný pohľad na životy vojakov. Snímka si odniesla skôr zmiešané kritiky a po finančnej stránke išlo o veľké sklamanie, hoci ide bezpochyby o skvelý film. Diváci ale zrejme čakali (a chceli) niečo trochu iné.

3. Faunov labyrint

Vynikajúci fantasy kúsok Faunov labyrint natočil talentovaný Guillermo del Toro. Film sa zapísal do povedomia nielen pre svoje nespochybniteľné kvality, ale aj kvôli tomu, že jeho trailer bol hrubo zavádzajúci. V prvom rade pôsobil predovšetkým rozprávkovo a nevinne. Tieto prvky sú vo filme iste prítomné, ale okrem toho sa tu rieši aj druhá svetová vojna či smrť.

Skrátka, Faunov labyrint je miestami dosť depresívny a temný film. Okrem toho trailer divákom zamlčal, že ide o španielsku produkciu, a vyvolal mylný dojem, že celý film je v angličtine. Napriek tomu sa ale film stretol s nadšením kritikov aj divákov a odniesol si aj troch Oscarov (zo 6 nominácií).

4. The Assistant

Drámu The Assistant od Kitty Green si možno nevidel, ale podľa mnohých kritikov ide o jeden z najlepších filmov minulého roka. Hlavnou hrdinkou je mladá Jane (Julia Garner), ktorá pracuje ako asistentka mocného filmového producenta.

V jej práci ju sledujeme počas jedného bežného pracovného dňa, pričom získavame náznaky, že v spoločnosti nie je všetko v poriadku. Film je kvalitný, ale trailer sa snažil vytvoriť dojem, že ide o dynamický a strhujúci triler. V skutočnosti je The Assistant veľmi pomalým kúskom, kde sa zdanlivo „nič nedeje“ a ktorý nenaladených divákov bude určite nudiť. Milovníci náročnejších filmov by si ale mohli prísť na svoje.

5. Catfish

Catfish vznikol pod režisérskym dohľadom Henryho Joosta a Ariela Schulmana, pričom upútavky vzbudzovali dojem, že pôjde o mrazivý hororový triler o mužovi, ktorý odhalí, že jeho internetová priateľka skrýva desivé tajomstvo.

Napokon sme ale dostali dokumentárny film, ktorý celkom zábavne poukázal na problematiku takzvaného „catfishingu“, teda vydávania sa na internete za niekoho, kým človek nie je. Nešlo o žiadny triler ani horor, ale zaujímavý film to rozhodne bol!

6. Vreskot

Divákov svojho času solídne zamotal aj trailer na horor Vreskot od Wesa Cravena. V ňom nám tvorcovia podsúvali, že hlavnú hrdinku si zahrá Drew Barrymore, ktorá bude unikať maskovanému vrahovi. Realita bola ale odlišná, postava Barrymore bola zavraždená v prvých piatich minútach a diváci v kine vlastne dostali satiru slasherového žánru, plnú odkazov na kultové horory minulej doby.

V tomto prípade sa dá povedať, že rovnako ako film narúšal zaužívané klišé slasherov, podobne podvratnú taktiku zvolili tvorcovia aj pri jeho propagácii a pozoruhodne sa pohrali s diváckymi očakávaniami. Vreskot sa napokon dočkal pochvalných recenzií, finančného úspechu a niekoľkých pokračovaní.

7. V Bruggách

Výbornú snímku V Bruggách natočil Martin McDonagh, pričom trailer sa nám ju snažil predať ako čiernu komédiu, plnú podivných postavičiek. Príbeh sa točí okolo dvoch zabijakov (Colin Farrell a Brendan Gleeson), ktorí sa musia po jednej zákazke skryť v Bruggách.

Do istej miery platí, že ide o čiernu komédiu, ale diváci v kine zistili, že film je často až prekvapivo vážny, smutný a emocionálny. Tieto scény boli zároveň umne skombinované s čiernym a cynickým humorom. Kto ale čakal vyslovene zábavnú jazdu, musel byť nutne sklamaný.

8. Nočné zvieratá

Áno, čo sa týka atmosféry, tak trailer na Nočné zvieratá od Toma Forda urobil dobrú prácu. Zamlčal však niekoľko faktov a pôsobil skôr tak, že vo filme pôjde o klasický priamočiary príbeh o pomste.

Susan Morrow (Amy Adams) svojmu bývalému manželovi (Jake Gyllenhaal) urobila niečo zlé a on sa jej za to bude chcieť pomstiť. V skutočnosti to ale také jednoduché nebolo. Príbeh bol totiž oveľa sofistikovanejší, odohrával sa v dvoch príbehových rovinách (v reálnej a fiktívnej) a nechýbalo mu viacero skvelých myšlienok o vine, treste a odpustení.

9. Osada

Osadu natočil M. Night Shyamalan, ktorý si urobil meno mrazivými horormi či trilermi. Diváci tak celkom logicky očakávali podobnú žánrovku aj od Osady. A treba povedať, že trailer ich v tom len utvrdzoval. Skupinu ľudí v izolovanej osade mali terorizovať záhadné obludy, žijúce v okolitých lesoch. Skrátka, jasný horor, nie? No… nie. Shyamalan totiž do kín poslal skôr drámu s niekoľkými trochu trilerovejšími prvkami. Marketing sa ale vyplatil, keďže film bol finančným úspechom. Kritici z neho ale príliš nadšení neboli.

10. I’m Thinking of Ending Things

Zaujímavý hororový triler I’m Thinking of Ending Things vznikol pod režisérskym dohľadom Charlieho Kaufmana. Ten adaptoval rovnomenný román Iaina Reida, ktorý bol veľmi dobrým psychologickým hororom. Zdalo sa teda, že v tomto žánri sa bude niesť aj filmová adaptácia. Trailer to, napokon, len potvrdzoval a lákal na mrazivú jazdu, v ktorej sa mladá žena (Jessie Buckley) na návšteve u rodičov (Toni Collette a David Thewlis) svojho priateľa (Jesse Plemons) dostane do smrteľného nebezpečenstva.

Kaufman síce naozaj natočil film, ktorý by sa dal označiť ako horor či triler, ale zároveň išlo o znepokojivú, surreálnu, existenciálnu filmovú esej, určenú výhradne pre náročných divákov. Kto čakal jednoduchú a jasnú žánrovku, musel byť veľmi otrávený. Snímke sa od kritikov dostalo pozitívneho prijatia, väčšina divákov nad ňou ale krčila nosom.

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.