Zostrihať efektný filmový trailer je nepochybne náročné a ide o hotové umenie. Ukážka musí jednak nadhodiť základnú tému filmu, a okrem toho aj nalákať do kina. Niekedy sa ale stane, že trailery propagujú úplne iný produkt, než napokon diváci dostanú.
Iste, rozumieme, že sa to deje preto, aby štúdiá vytlačili z danej látky maximum a urobili z nej finančne lákavý produkt. Divácke reakcie však následne môžu byť negatívne. V tomto článku sa pozrieme na 10 filmov, ktoré vo svojich ukážkach „tak trochu“ zavádzali.
1. Dobrú noc, mami
Horor Dobrú noc, mami od režisérskej dvojice Severin Fiala a Veronika Franz mal vynikajúci a mrazivý trailer. Lákal na temnú a strašidelnú jazdu, v ktorej sa matky dvoch bratov zmocní nejaká démonická nadprirodzená sila. Ukážka to bola veľmi efektná, ale výsledný film bol nakoniec o dosť odlišný.
Stále to bol poriadne atmosférický horor, ale staval skôr na psychológii a naturalizme a žánrovo sa možno viac blížil k trileru. Žiadnych démonov ani okultných praktík sme sa nedočkali. Ale, pravdupovediac, ani nám to príliš nevadilo.
2. It Comes at Night
Horor It Comes at Night natočil talentovaný Trey Edward Shults. Zdalo sa, že diváci sa v kinách dočkajú drsného (možno zombie) hororu z post-apokalyptického sveta. Napokon ale boli výrazne sklamaní, keďže Shults do kín poslal pomalú hororovú drámu, ktorá nestavala na ľakačkách, krvi ani šokujúcich výjavoch.
Kritici boli síce viac než spokojní a na svoje si prišli aj fanúšikovia artovejších hororov, tí, ktorí čakali niečo akčnejšie, ale väčšinou nadávali.
3. Drive
Kriminálku Drive natočil Nicolas Winding Refn a už to mohlo byť jasným znakom toho, že nás nečaká žiadny nenáročný popcorn. Trailer sa ale napriek tomu snažil film predať ako nadupanú, rýchlu a akčnú záležitosť, plnú automobilových naháňačiek.
Tých bolo napokon vo filme výrazne menej (možno jedna, dve) a samotné tempo rozprávania bolo pre niektorých divákov vražedne pomalé. Filmu ale nemožno uprieť pôsobivú atmosféru, výborných hercov a pevnú režisérsku ruku. Väčšina divákov však asi čakala niečo iné.
4. Most do krajiny Terabithia
Na prvý pohľad sa zdalo, že tu nie je čo riešiť. Most do krajiny Terabithia od Gábora Csupóa pôsobil ako klasické fantasy dobrodružstvo o dvoch deťoch, ktoré sa dostanú do magického sveta. Skrátka, niečo ako Kroniky Narnie. Trailer túto domnienku podporoval, avšak výsledok bol výrazne odlišný.
V skutočnosti sme sa v kinách dočkali v zásade realistického príbehu o dvoch osamelých deťoch, ktoré si dotyčnú mýtickú krajinu proste vymyslia. Všetky CGI pasáže z traileru sú teda len ich predstavy. Okrem toho bol film výrazne melancholický a v poslednej tretine divákov prekvapil pomerne krutým dejovým zvratom. Je to výborný film, ale radšej ho vnímaj skôr ako coming-of-age drámu než fantasy.
5. Chata v horách
S mierne falošnými kartami hral v marketingovej kampani aj pozoruhodný horor Chata v horách od Drewa Goddarda. Pôvodne sme si všetci mysleli, že nás čaká ďalší priemerný horor o bande tínedžerov, ktorých bude na chate uprostred lesov kosiť nejaký psychopatický vrah či démonická potvora. Navyše sa zdalo, že sa dočkáme všetkých mysliteľných klišé.
Napokon to ale bolo úplne inak. Goddard totiž svoj film poňal ako svojskú paródiu a satiru klasických vyvražďovačiek, ktorej nechýbal humor a nadhľad. S hororovými klišé sa tu pracuje veľmi šikovne a inovatívne. Výborná práca!
6. Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street
Nezainteresovaní diváci mohli mať dojem, že Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street od Tima Burtona bude ďalšou typickou „burtonovkou“. Výrazná štylizácia, šialený Johnny Depp, krvavé vraždy. Áno, toto všetko sme napokon dostali, len s jedným malým dodatkom, ktorý trailer radšej opomenul: Sweeney Todd bol adaptáciou rovnomenného broadwayského muzikálu.
Diváci tak rozhodne neboli pripravení na to, že sa v ňom prakticky 80 % času spieva. Nezaujatý divák však musel uznať, že ide o vydarenú snímku s viacerými výbornými piesňami.
7. Jednotka samovrahov
Jednotka samovrahov od Davida Ayera je „známou firmou“. Film bol mimoriadne očakávaný, ale podpísali sa na ňom pretáčky, dotáčky a výrazné prestrihávanie. Pritom trailer podfarbený tónmi Bohemian Rhapsody od Queen sľuboval poriadne našliapnutý blockbuster.
Zdalo sa, že nebude núdza o výborný príbeh, dospelý prístup a že do deja výrazne zasiahne aj Joker (Jared Leto). Príbeh bol napokon slabučký ako čaj, film bol v podstate neškodnou akčnou komédiou a Joker sa tam vlastne skoro nevyskytoval (a ak by tam vôbec nebol, nič by sa nestalo). Sklamanie.
8. matka!
Originálny kúsok matka! od Darrena Aronofskyho patrí k najkontroverznejším filmom posledných rokov. Kritici s ním síce boli väčšinou spokojní (hoci nie bezvýhradne), ale diváci poriadne nadávali. Prečo? Pretože trailer lákal na horor, v ktorom sa k slovu možno dostane nejaká podivná (satanistická?) sekta.
Aronofsky ale všetkým vypálil rybník a doručil alegorickú hororovú víziu, ktorá odkazovala najmä na Starý zákon a spoliehala sa na mnoho symbolov. A to väčšina divákov nedokázala stráviť.
9. Godzilla
Nová verzia Godzilly v réžii Garetha Edwardsa bol slušný film, hoci podľa nás mal na viac. Trailer však v tomto prípade dosť okato klamal. Do popredia totiž vystrkoval postavu Bryana Cranstona. Zdalo sa, že v snímke budeme sledovať práve jeho snahu zachrániť svoju rodinu pred besniacou Godzillou.
Kto čakal niečo podobné, musel byť nutne sklamaný, keďže Cranston sa vo filme priam len mihol. Prvé husle hral jeho filmový syn v podaní Aarona Taylora-Johnsona.
10. Purpurový vrch
Guillermo del Toro a duchársky horor? Sem s tým! Presne v tomto žánri sa v ukážkach prezentoval Purpurový vrch. Okrem toho pridal krásnu výtvarnú štylizáciu a mysterióznu atmosféru. Lenže s tým žánrovým zaradením to napokon bolo trochu komplikovanejšie.
V Purpurovom vrchu sa síce duchovia vyskytujú (hoci len veľmi sporadicky), rovnako tak sú prítomné hororové prvky, ale film samotný je skôr gotickým romantickým príbehom. Niet divu, že mnohým divákom takéto poňatie nebolo príliš po chuti.