Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 29.3.2024
sk
Miroslav
cz
Taťána, Táňa
, Tatiana

Maskovanie a originálny vizuálny štýl sú vlastné mnohým hudobným skupinám, DJ-om či spevákom. Jeden článok o nich a ich pravej identite sme ti priniesli na EMEFKA v nedávnej minulosti. V tomto článku sa pozrieme na ďalších 10 zaujímavých hudobných osobností, ktoré celý svet pozná najmä s maskami na tvárach. Kto sa ale skrýva pod nimi?

1. Cazzette

Švédske hudobné duo Cazzette tvorí Alexander Björklund a Sebastian Furrer. Jeho vznik sa datuje do roku 2011 a žánrovo ich tvorba spadá medzi elektronickú hudbu, dance a future house. Na konte majú úspešný album Eject a viacero hitových songov. Počas svojich koncertov sa stali známymi aj preto, lebo nosili veľké masky v tvare audiokaziet.

Profimedia

2. Buckethead

Profimedia

Pod pseudonymom Buckethead sa ukrýva Brian Patrick Carroll. Ide o amerického hudobníka, ktorý si získal kritikov aj poslucháčov svojou inovatívnou hrou na gitare. Vo svojej tvorbe kombinuje rôzne žánre. Nájdeme v nej prvky metalu, blues, ambientu či experimentálnej hudby.

Buckethead je aktívny od roku 1987 a odvtedy fanúšikom doručil množstvo cenených albumov. Vystupuje s ikonickým vedierkom na hlave a bielou maskou na tvári. Hoci na internete môžeš naraziť na množstvo dohadov, faktom je, že dodnes nikto na sto percent nevie, ako Buckethead vlastne pod maskou vyzerá.

3. Mike Candys

Profimedia

Maskovaniu holduje aj švajčiarsky DJ a producent Mike Candys, vlastným menom Michael David Kull. Jeho usmievavá emoji maska je už neodmysliteľnou súčasťou jeho vystúpení. Aktívny je od roku 2000 a jeho debutom bol album Smile z roku 2011. Jeho tvorba by sa dala zaradiť medzi elektronickú hudbu a dance.

Stricker.TV/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Mike_Candys#/media/File:Mike_Candys_during_an_interview.jpg)

4. Angerfist

Niles Krieger/Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Angerfist#/media/File:Angerfist_2.jpg)

DJ so pseudonymom Angerfist pochádza z Holandska a jeho skutočné meno je Danny Masseling. Už jeho zlovestná hororová maska zrejme dostatočne naznačuje, akému žánru sa venuje. Jeho doménou je hardcore elektronická hudba a gabber (subžáner hardcore techna). Debut Pissin‘ Razorbladez vydal v roku 2006, neskôr ho nasledovalo ďalších sedem podarených albumov.

Angerfist without a mask?? from hardstyle

5. Jabbawockeez

Profimedia

Jabbawockeez je americká hip-hopová tanečná skupina, ktorá vznikla v roku 2003. Väčšej pozornosti sa jej dostalo v roku 2008, keď vyhrala v prvej sérii šou America’s Best Dance Crew. Okrem obrovského tanečného talentu zaujali svojím štýlom, keďže si dávajú záležať aj na maskovaní, čo ich vystúpeniam dodáva patričnú originalitu.

Mark J. Sebastian/Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:JabbaWockeeZ#/media/File:JabbaBangerz.jpg)

6. Tobias Forge

Profimedia

Tobias Forge je švédsky spevák, hudobník a textár. Pôsobí ako líder rockovej kapely Ghost, kde využíval pseudonymy Papa Emeritus a Cardinal Copia. Skupina vznikla v roku 2006 a všetci jej členovia nosia masky. Ich identita bola dlho tajomstvom, v prípade samotného Forgea vyšlo najavo, že je Papa Emeritus/Cardinal Copia len v roku 2017.

Forge sa vo svojej tvorbe zameriava na heavy metal, hard rock, doom metal či death metal. S kapelou Ghost vydali debut Opus Eponymous v roku 2010. Zatiaľ posledným albumom je Prequelle z roku 2018.

Profimedia

7. Pussy Riot

Igor Mukhin/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/File:Pussy_Riot_by_Igor_Mukhin.jpg)

Ruská skupina Pussy Riot vznikla v roku 2011 v Moskve. Ich tvorbe dominuje punk rock, ale aj protestné umenie a rôzne performancie. V roku 2012 boli tri členky skupiny, Nadežda Tolokonnikovová, Marija Aľochinová a Jekaterina Samucevičová, odsúdené na 2 roky väzenia za údajnú výtržnosť a náboženskú neznášanlivosť. Speváčky sa obhajovali tým, že svojou piesňou neútočili na veriacich, ale na prezidenta Vladimira Putina. Európska únia rozsudok kritizovala ako útok na slobodu prejavu.

Okrem zmienených členiek je súčasťou Pussy Riot aj niekoľko ďalších umelkýň, ale ich mená nie sú zverejnené a počas koncertov nosia masky.

Profimedia

8. Sbtrkt

Profimedia

Pod menom Sbtrkt sa skrýva anglický muzikant a producent Aaron Jerome. Je aktívny od roku 2009 a žánrovo sa zaraďuje medzi house, post-dupstep, elektronickú hudbu a indie pop. Na konte má albumy Sbtrkt (2011) a Wonder Where We Land (2014). Pseudonym a masku podľa vlastných slov zvolil preto, lebo má rád určitú anonymitu a chce, aby zaňho hovorila hudba.

Profimedia

9. Lightning Bolt

Aubin/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Lightning_Bolt_(band)#/media/File:Ries-03.jpg)

Skupina Lightning Bolt pozostáva z dvoch hudobníkov – Briana Chippendalea a Briana Gibsona. Pôvodne k nim patril ešte Hisham Bharoocha. Skupina vznikla v roku 1994 a jej tvorba spadá do žánru noise rocku. Lighting Bolt majú na konte sedem albumov, pričom ich zatiaľ posledný titul Sonic Citated vyšiel v roku 2019. Ich vystúpenia sa vyznačujú vysokou energiou, hlučnosťou, občasným maskovaním a často prekvapivými koncertmi uprostred ulice či iných verejných priestorov.

Jason Carlisle/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Lightning_Bolt_(band)#/media/File:Lightning_Bolt.jpg)

10. Mr. Bungle

Profimedia

Mr. Bungle je americká skupina, ktorá vznikla v roku 1985. Jej členmi sú v súčasnosti Mike Patton, Trey Spruance, Trevor Dunn, Scott Ian a Dave Lombardo. Vo svojej tvorbe inovatívnym spôsobom miešajú rôzne žánre (experimentálny rock, avantgardný metal, trash metal či jazz). Skupina bola aktívna do roku 2000. Reunion kapely nastal v roku 2019 a o rok neskôr si fanúšikovia mohli kúpiť nový album The Raging Wrath of the Easter Bunny Demo.

Profimedia

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.