Filmových klišé a stereotypov máme toľko, že by sme ich mohli prehadzovať vidlami. Mnohé z nich sú súčasťou takmer každého filmu. Niekedy ide o nechcené chyby, ktoré sa proste pri nakrúcaní vždy vyskytnú, ale inokedy skôr o chatrné scenáristické kľučky, ktoré by v realite nikdy nemohli fungovať.
Sú totiž absolútne nelogické, nepravdepodobné a absurdné. Ale čo si budeme hovoriť: aj tak ich všetci berieme na milosť, hoci niekedy nám poriadne dokážu liezť na nervy. Niektoré podobné momenty nájdeš v tomto článku.
1. Nekonečné zásobníky
Zásobníky sa v akčných filmoch menia len sporadicky (ak vôbec). Človek má dojem, že hlavný hrdina má k dispozícii nekonečné množstvo nábojov. Stojí za zmienku, že malé ručné zbrane v skutočnosti obsahujú zásobníky tak na 15 nábojov. V akčňákoch ale hlavní hrdinovia pokojne vystrelia aj 30-krát a viac.
Táto výhrada sa ale týka ale aj iných typov zbraní, napríklad šípov, ktoré postavy zásadne nikdy nevystrieľajú všetky.
2. Ľudia a predmety v pozadí, kde nemajú čo robiť
Toto je skôr neúmyselná chyba. Vo filmoch či seriáloch občas môžeme v pozadí vidieť členov štábu, prípadne moderné vymoženosti, autá či kamery.
Niekedy sú viditeľnejšie, inokedy menej, ale filmári by si na to mali dávať bacha. Nič totiž nepokazí atmosféru z historického filmu tak, ako keď v starovekom Ríme vidíš hodinky na ruke či členov štábu v moderných tričkách (napríklad).
3. Hackovanie vyzerá ako jednoduchá zábava
Z rôznych špionážnych filmov sa zdá, že byť hackerom je veľmi jednoduchý džob. Stačí si sadnúť za počítať a náhodne mlátiť do klávesnice. Na plátne to potom vyzerá tak, že hlavný hrdina spustí nejaký program, začne ťukať do klávesnice, obrazovku zasype spleť chaotických znakov a kódov.
Väčšinou sa mu tiež podarí nahackovať nejaké mega-super strážené firmy či budovy za nejakých päť minút (aj to preháňame). Netreba asi zdôrazňovať, že hackovanie v realite nie je také jednoduché a na prelomenie zabezpečenia je potrebných často aj niekoľko hodín.
4. Záporáci odhalia hrdinovi svoj geniálny plán
Toto je naozaj otrava. Záporák má hlavného hrdinu na lopatkách, ale namiesto toho, aby ho odbachol, tak mu začne podrobne vysvetľovať svoj geniálny plán. Úplne „najlepšie“ je, keď sú jeho slová sprevádzané názornými flashbackmi, aby to naozaj každý pochopil.
Jasné, niekedy sú tieto monológy scenáristickou nutnosťou, aby divák pochopil všetky dejové zákruty, ale aj tak to často pôsobí ako päsť na oko. Záporák tým navyše vždy dá hrdinovi poslednú šancu, aby ho porazil, a ten to, samozrejme, vždy využije. Ale aj tu nájdeme podvratné výnimky, napríklad skvelú komiksovku Strážcovia.
5. Hlavné postavy vždy nájdu miesto na parkovanie
Všetci vieme, aké ťažké je nájsť vhodné miesto na parkovanie. Vo filmoch a seriáloch to ale neplatí. Kamkoľvek postavy idú, vždy nájdu perfektné miesto pre svoje auto. Je úplne jedno, či ide o nejaký zapadákov, alebo rušný New York.
Proste voľných miest je pre nich všade dostatok. Iste, asi nikto nechce sledovať postavy, ako desať minút hľadajú miesto na parkovanie, takže to nejako prehryzneme. Ale to nič nemení na tom, že je to nelogická hlúposť.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane