Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 20.5.2024
sk
Bernard
cz
Zbyšek
Zdroj: ©Netflix / MovieStillsDB

10 úsmevných momentov, keď filmári pri natáčaní trochu pozabudli na základnú logiku (2. časť)

Keď si logika dá dovolenku.

Filmových klišé a stereotypov máme toľko, že by sme ich mohli prehadzovať vidlami. Mnohé z nich sú súčasťou takmer každého filmu. Niekedy ide o nechcené chyby, ktoré sa proste pri nakrúcaní vždy vyskytnú, ale inokedy skôr o chatrné scenáristické kľučky, ktoré by v realite nikdy nemohli fungovať.

Sú totiž absolútne nelogické, nepravdepodobné a absurdné. Ale čo si budeme hovoriť: aj tak ich všetci berieme na milosť, hoci niekedy nám poriadne dokážu liezť na nervy. Niektoré podobné momenty nájdeš v tomto článku.

1. Nekonečné zásobníky

Zásobníky sa v akčných filmoch menia len sporadicky (ak vôbec). Človek má dojem, že hlavný hrdina má k dispozícii nekonečné množstvo nábojov. Stojí za zmienku, že malé ručné zbrane v skutočnosti obsahujú zásobníky tak na 15 nábojov. V akčňákoch ale hlavní hrdinovia pokojne vystrelia aj 30-krát a viac.

Táto výhrada sa ale týka ale aj iných typov zbraní, napríklad šípov, ktoré postavy zásadne nikdy nevystrieľajú všetky.

Warner Bros. / MovieStillsDB

2. Ľudia a predmety v pozadí, kde nemajú čo robiť

Toto je skôr neúmyselná chyba. Vo filmoch či seriáloch občas môžeme v pozadí vidieť členov štábu, prípadne moderné vymoženosti, autá či kamery.

Niekedy sú viditeľnejšie, inokedy menej, ale filmári by si na to mali dávať bacha. Nič totiž nepokazí atmosféru z historického filmu tak, ako keď v starovekom Ríme vidíš hodinky na ruke či členov štábu v moderných tričkách (napríklad).

Dreamworks Pictures / MovieStillsDB

3. Hackovanie vyzerá ako jednoduchá zábava

Z rôznych špionážnych filmov sa zdá, že byť hackerom je veľmi jednoduchý džob. Stačí si sadnúť za počítať a náhodne mlátiť do klávesnice. Na plátne to potom vyzerá tak, že hlavný hrdina spustí nejaký program, začne ťukať do klávesnice, obrazovku zasype spleť chaotických znakov a kódov.

Väčšinou sa mu tiež podarí nahackovať nejaké mega-super strážené firmy či budovy za nejakých päť minút (aj to preháňame). Netreba asi zdôrazňovať, že hackovanie v realite nie je také jednoduché a na prelomenie zabezpečenia je potrebných často aj niekoľko hodín.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

Zbláznili sme sa. Rozdávali sme EMEFKA Premium členstvo na mesiac úplne zadarmo

4. Záporáci odhalia hrdinovi svoj geniálny plán

Toto je naozaj otrava. Záporák má hlavného hrdinu na lopatkách, ale namiesto toho, aby ho odbachol, tak mu začne podrobne vysvetľovať svoj geniálny plán. Úplne „najlepšie“ je, keď sú jeho slová sprevádzané názornými flashbackmi, aby to naozaj každý pochopil.

Jasné, niekedy sú tieto monológy scenáristickou nutnosťou, aby divák pochopil všetky dejové zákruty, ale aj tak to často pôsobí ako päsť na oko. Záporák tým navyše vždy dá hrdinovi poslednú šancu, aby ho porazil, a ten to, samozrejme, vždy využije. Ale aj tu nájdeme podvratné výnimky, napríklad skvelú komiksovku Strážcovia.

Warner Bros. / MovieStillsDB

5. Hlavné postavy vždy nájdu miesto na parkovanie

Všetci vieme, aké ťažké je nájsť vhodné miesto na parkovanie. Vo filmoch a seriáloch to ale neplatí. Kamkoľvek postavy idú, vždy nájdu perfektné miesto pre svoje auto. Je úplne jedno, či ide o nejaký zapadákov, alebo rušný New York.

Proste voľných miest je pre nich všade dostatok. Iste, asi nikto nechce sledovať postavy, ako desať minút hľadajú miesto na parkovanie, takže to nejako prehryzneme. Ale to nič nemení na tom, že je to nelogická hlúposť.

Metro-Goldwyn-Mayer / MovieStillsDB

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.