Na základnej ťa pravdepodobne naučili, že Ameriku objavil Krištof Kolumbus. Je to ale naozaj tak? Odkiaľ potom pochádza názov Amerika? Nebol to náhodou Amerigo Vespucci, po ktorom je tento svetadiel pomenovaný?
Nech teórie hovoria, čo sa im chce, existuje množstvo vecí, ktorých pomenovania nedávajú príliš veľkú logiku – a vysvetlenia k desiatim z nich ti ponúkne práve tento článok. Tak poďme na to.
1. Kokosový orech
Kokosové orechy sú veľmi populárnou a zdravou ingredienciou modernej kuchyne, no málokto o nich vie, že kokosové orechy vôbec nie sú orechy. Z biologického hľadiska sú to kôstkovice. Škrupina kokosového orecha je v skutočnosti kôstka a samotný kokos je semeno.
2. Morské prasa
Odborný názov tohto roztomilého zvieratka je morča domáce a má pôvod v Južnej Amerike, konkrétne v oblasti Ánd. Jeho biologické vyhotovenie nijako nesúvisí s morom – je to rýdzo suchozemský živočích. A nezabúdaj, aj morčacie prsia sú niečo úplne iné.
3. Arabské číslice
Pojmom arabské číslice väčšinou rozlišujeme naše štandardné numerické znaky od rímskych číslic. Číslice používané v arabských krajinách však vyzerajú úplne inak – tie naše totiž pochádzajú z Indie, v Európe ich však preslávili perzskí matematici.
4. Big Ben
Aj tí, ktorí v Londýne ešte neboli, aj tí, ktorí majú jeho návštevu dávno za sebou, pravdepodobne vedia, ako vyzerá Big Ben. Tento názov je však nesprávny – Big Ben je len prezývka zvonu, ktorý na Elizabeth Tower vyzváňa každú hodinu, no jednoduchosť tohto názvu primäla svet k tomu, aby podľa neoficiálneho mena zvonu pomenoval rovno celú vežu.
5. Arašidy
Arašidy, tiež prezývané búrske orechy, podobne ako tie kokosové, tiež nie sú orechy. Odborný názov tejto strukoviny je podzemnica olejná a s orechmi zdieľa nanajvýš akú-takú chuťovú podobnosť.
6. Pytagorova veta
Je pravda, že slávny grécky matematik Pytagoras svoju teóriu a2 + b2 = c2 preslávil, no vedci už desaťročia vedia, že teória dĺžok v pravouhlom trojuholníku pochádza už z Mezopotámie. Dôkazom je hlinená tabuľka s názvom Plimpton 322, ktorá bola nájdená na tomto území a jej vek sa odhaduje na 18. až 15. storočie pred naším letopočtom.
7. Kanárske ostrovy
Mnohí si myslia, že toto africké súostrovie je pomenované podľa kanárikov, žlto-zelených spevavcov, ktoré v tejto oblasti žijú. Je to presne naopak. Kanárske ostrovy sú totiž nazvané po svorkách divých vlkov (po latinsky canis), ktoré na Kanárskych ostrovoch zhliadli ich prví objavitelia.
8. Asteroid
Slovo asteroid by sa dalo z latinčiny preložiť približne ako hviezdový, no v tomto prípade sa stráca súvislosť medzi samotným asteroidom a jeho názvom. Asteroidy totiž nie sú hviezdy, ale miniatúrne planétky.
9. Grónsko
Málokto tuší, že Grónsko nie je samostatná krajina a že patrí Dánsku. Lokálny názov tejto krajiny je Kalaallit Nunaat – a presne tu sa predkladá otázka – prečo Grónsko? Jednoducho preto, lebo tamojší kráľovský rod chcel atraktívnym názvom nalákať usídlencov. Preto vznikol názov Grœnland („zelená krajina“).
10. Svetelný rok
Svetelný rok, aj keď to tak intuitívne môže znieť, nie je jednotkou času, ale jednotkou vzdialenosti. Predstavuje dráhu, ktorú fotóny alebo elektromagnetické vlny svetla prejdú za jeden rok a rovná sa približne 9 461 000 000 000 km.