Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

10 vecí, ktoré majú totálne nelogické pomenovania

Všetci ich tak voláme, no málokto vie, že ich názov vôbec nedáva zmysel.


Na základnej ťa pravdepodobne naučili, že Ameriku objavil Krištof Kolumbus. Je to ale naozaj tak? Odkiaľ potom pochádza názov Amerika? Nebol to náhodou Amerigo Vespucci, po ktorom je tento svetadiel pomenovaný?

Nech teórie hovoria, čo sa im chce, existuje množstvo vecí, ktorých pomenovania nedávajú príliš veľkú logiku – a vysvetlenia k desiatim z nich ti ponúkne práve tento článok. Tak poďme na to.

Shutterstock

1. Kokosový orech

Kokosové orechy sú veľmi populárnou a zdravou ingredienciou modernej kuchyne, no málokto o nich vie, že kokosové orechy vôbec nie sú orechy. Z biologického hľadiska to kôstkovice. Škrupina kokosového orecha je v skutočnosti kôstka a samotný kokos je semeno.

2. Morské prasa

Odborný názov tohto roztomilého zvieratka je morča domáce a má pôvod v Južnej Amerike, konkrétne v oblasti Ánd. Jeho biologické vyhotovenie nijako nesúvisí s morom – je to rýdzo suchozemský živočích.

Shutterstock

3. Arabské číslice

Pojmom arabské číslice väčšinou rozlišujeme naše štandardné numerické znaky od rímskych číslic. Číslice používané v arabských krajinách však vyzerajú úplne inak – tie naše totiž pochádzajú z Indie, v Európe ich však preslávili perzskí matematici.

4. Big Ben

Aj tí, ktorí v Londýne ešte neboli, aj tí, ktorí majú jeho návštevu dávno za sebou, pravdepodobne vedia, ako vyzerá Big Ben. Tento názov je však nesprávny – Big Ben je len prezývka zvonu, ktorý na Elizabeth Tower vyzváňa každú hodinu, no jednoduchosť tohto názvu primäla svet k tomu, aby podľa neoficiálneho mena zvonu pomenoval rovno celú vežu.

Shutterstock

5. Arašidy

Arašidy, tiež prezývané búrske orechy, podobne ako tie kokosové, tiež nie sú orechy. Odborný názov tejto strukoviny je podzemnica olejná a s orechmi zdieľa nanajvýš akú-takú chuťovú podobnosť.

6. Pytagorova veta

Je pravda, že slávny grécky matematik Pytagoras svoju teóriu a2 + b2 = c2 preslávil, no vedci už desaťročia vedia, že teória dĺžok v pravouhlom trojuholníku pochádza už z Mezopotámie. Dôkazom je hlinená tabuľka s názvom Plimpton 322, ktorá bola nájdená na tomto území a jej vek sa odhaduje na 18. až 15. storočie pred naším letopočtom.

Shutterstock

7. Kanárske ostrovy

Mnohí si myslia, že toto africké súostrovie je pomenované podľa kanárikov, žlto-zelených spevavcov, ktoré v tejto oblasti žijú. Je to presne naopak. Kanárske ostrovy totiž nazvané po svorkách divých vlkov (po latinsky canis), ktoré na Kanárskych ostrovoch zhliadli ich prví objavitelia.

8. Asteroid

Slovo asteroid by sa dalo z latinčiny preložiť približne ako hviezdový, no v tomto prípade sa stráca súvislosť medzi samotným asteroidom a jeho názvom. Asteroidy totiž nie sú hviezdy, ale miniatúrne planétky.

Shutterstock

9. Grónsko

Málokto tuší, že Grónsko nie je samostatná krajina a že patrí Dánsku. Lokálny názov tejto krajiny je Kalaallit Nunaat – a presne tu sa predkladá otázka – prečo Grónsko? Jednoducho preto, lebo tamojší kráľovský rod chcel atraktívnym názvom nalákať usídlencov. Preto vznikol názov Grœnland („zelená krajina“).

10. Svetelný rok

Svetelný rok, aj keď to tak intuitívne môže znieť, nie je jednotkou času, ale jednotkou vzdialenosti. Predstavuje dráhu, ktorú fotóny alebo elektromagnetické vlny svetla prejdú za jeden rok a rovná sa približne 9 461 000 000 000 km.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť