Streda 5.10.2022
sk
Viera
cz
Eliška
, Elsa

Mal si to šťastie vyrastať na dedine? Predpokladáme, že si to celý čas neznášal a závidel si kamarátom z mesta, ako sa majú dobre. Celé tvoje detstvo a mladosť boli podriadené mestskej hromadnej doprave alebo milosti rodičov a ich odvozu a dovozu. Keď cítiš smrad od zvierat alebo pálenia, pripomína ti to domovinu. V meste máš vždy pocit, že sa musíš každému pozdraviť… áno, aj to je dedinská deformácia. Ale ako si starší, tak určite oceňuješ niektoré dedinské veci a si za ne vlastne rád. Drobnosti ako veľké polia a lúky, kde si sa hrával s kamarátmi. Alebo všetky tie dedinské zábavy… to sú predsa tie najlepšie spomienky.

1. Doprava

Kapitola sama o sebe, kedy máš na výber viacero možností:
A: Autobus meškal.
B: Autobus neprišiel.
C: Autobus prišiel, ale bol mega narvaný, že si sa už ani nezmestil.
D: Alebo rôzne kombinácie zmienených troch variant.

Cez víkend máš sťažené podmienky, pretože počet dopravných prostriedkov sa zredukoval o 90%. Tak sa kľudne môže stať, že ti ide iba jeden autobus za deň.
Ak ideš na párty, vždy si dobre premyslíš či sa ti oplatí počkať na prvý ranný autobus alebo to radšej zabalíš a pôjdeš posledným denným.

2. Ľudia

Na dedine pozná každý každého. Všetko sa šíri rýchlosťou blesku, takže akékoľvek faux pas spravíš, na druhý deň to vedia všetci. Čo je ale najväčší hriech? Keď sa niekomu na dedine nepozdravíš. Ideš na prechádzku so psom, na bicykli do obchodu alebo iba niečo majstruješ na záhrade, vždy, vždy, vždy sa musíš každému pozdraviť! Inak ťa roznesú na kopytách, aké si neslušné hovado.

https://memehub.sk/post/28902

3. Dopyt

Záleží, na akej veľkej dedine bývaš, ale v priemere máte asi iba jeden obchod s potravinami. Alebo skôr to nazvime „zmiešaný tovar“. Otváracie hodiny sú viac než výborné s pravidelnou dvojhodinovou obednou pauzou a nedele zatvorené. Navyše, ak chceš cez víkend získať čerstvé rožky, chleba alebo vianočku po siedmej ráno, nemáš šancu. Vypredané.

4. Detské hry

Za mlada, keď ešte neboli žiadne technické vymoženosti, aké majú dnešné detičky smetičky, mali hry úplne iný rozmer. Chodili ste na bicykloch cez polia, lúky. Stavali ste si bunkre na stromoch. Hrávali ste sa s papekami pri potoku / v potoku. Chalani hrali na ulici futbal. Sánkovali ste sa pri kostole. Opekali ste špekačky s kamošmi v lese (neskôr ste sa v tom lese ožierali ako dogy…ale to je už iná situácia). Jednoducho samé dobré veci, kedy ste ráno odišli z domu a rodičia o vás celý deň nepočuli.

https://g2goutside.wordpress.com/tag/kids-games/

5. Kultúrne udalosti

Ako správna dedina máte aj vy špeciálne kultúrne udalosti, ktoré stoja za to. Legendárne diskotéky v kultúrnom dome, kde sa stretne celá dedina. DJ Macko (Packo, Klacko…) je miestny štramák, ktorý si ide tie najlepšie vypaľovačky, aby boli všetci spokojní. A myslíme tým fakt všetkých – teda tvojich starých rodičov, rodičov, teba a tvojich kamošov a ešte nejaké malé deti, ktoré behajú po parkete, lebo ich nemal kto doma strážiť. Takáto poriadna diskoška je pre niektorých najlepšia udalosť roka, takže sa na ňu svedomito pripravujú (outfity tip-top od hlavy po päty a kopec prepašovaného alkoholu z domu, ktorý si čapujú nenápadne pod stolom).

https://media.giphy.com/media/3o7abGS0hdQG89AlrO/giphy.gif

6. Víkendové aktivity

Cez víkend sa pracuje v domácnosti. Od šiestej ráno sused kosí trávu, púšťa cirkulárku alebo píli stromy. Každému je úplne jedno, že ty si mal ťažký piatok a ledva si sa dotrieskal domov. O šiestej to začne a ty nemáš inú možnosť ako vstať a tiež sa pustiť do rodinných prác. V zime je to jednoduchšie, lebo riadite iba vnútorné priestory. Ale v lete sa maká na záhrade. Rýľuješ, kosíš, oberáš ovocie, píliš, striháš stromčeky, hrabeš lístie…človek sa jednoducho cez víkend nezastaví.

7. Pachy

Dva najtypickejšie smrady, ktoré zažiješ na každej dedine.

Zvieratá – prasatá, kozy, kravy, slepice. Všetko to tak páchne, že po čase si na to už aj zvykneš.

Pálenie – susedia radi nenápadne vypaľujú veci na záhrade. Niekedy idú na slušňákov a vypaľujú iba trávu, papier a podobne. Inokedy sa nechajú uniesť a pália pneumatiky, látky a iné smradľavé veci. Najväčšiu „radosť“ z pálenia mala vždy mama, ktorá akurát vyvešala prádlo na záhrade.

8. Krčma

Dedinská krčma je kult sám o sebe. Tam sa všetko rieši, ale nikdy nevyrieši. Tam sa sledujú všetky športové udalosti. Tam sa chodí na dva deci kofoly.

https://memehub.sk/post/57859

9. Susedia

Poväčšine máš šťastie na dobrých idiotov. Stalkeri, ktorí vedia celý tvoj týždenný program. Neprajníci, ktorí ti závidia aj nos medzi očami. Milovníci zvierat, ktorí majú doma milión mačiek (a tie chodia s*ať k vám do záhrady samozrejme) a jedného psa, ktorý je taký agresívny, že sa len modlíš, aby ten plot nikdy, nikdy nepreskočil. Alebo sú to jednoducho magori, ktorí keď ti v detstve preletela lopta omylom k nim cez plot do záhrady, tak ti tú loptu prepichli.

10. Kamoši z mesta

Úprimne, mestské deti k vám veľmi chodiť nechceli. Hlavným dôvodom bola doprava, pretože na takú logistiku oni neboli zvyknutí. Taktiež sa väčšinou na dedine vždy nudili. Oni boli zvyknutí na svoj panelákový gang alebo kávičkovanie v obchoďáku s rodičmi a ty si ich ťahal s papekom k potoku… mali ťa radi, ale toto pre nich nebolo lákavé.

https://media.giphy.com/media/xh8SEq1n2dXJm/giphy.gif

Aké sú tvoje spomienky na život / leto na dedine? 🙂

Titulná fotka: Pixabay.com

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Sandy

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť