Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

10 vecí, ktoré vo filmoch robí dievča, ktoré je „iné ako ostatné dievčatá“

Je múdra, lebo... lebo číta knihy.


„Ty nie si ako iné dievčatá,“ hovorí feši na striebornej obrazovke a tebe zovrie žlč. Čo to vôbec znamená? Z hľadiska chromozómov je presne taká istá ako všetky ostatné dievčatá, dokonca aj počet končatín a schopnosť žmurkať sa podobá. Rozdiely teda treba hľadať inde. Dnes sme pre vás spísali desať vecí, ktoré vo filmoch dievča, ktoré „nie je ako ostatné“, určite robí, lebo originalita išla dole potrubím a diskriminácia je vo filmovom priemysle stále v móde. Tak sa na to pozrime.

Číta knihy

Na svete je 774 miliónov ľudí, ktorí nevedia čítať, a 66 percent z nich tvoria ženy. To je síce prevažná väčšina, ale treba brať do úvahy, že sa tu skôr bavíme o krajinách tretieho sveta a nie o takej Amerike, kde si môžeš kúpiť vyprážané maslo na paličke a tváriť sa, že to má živiny. Ženy čítajú. Je to celkom bežné. A skutočnosť, že si ešte v autobuse nenarazil na žiadnu s Orwellom v ruke, bude asi podmienená tým, že sa asi nechcú za jazdy dovracať. To znie celkom logicky… nie?

Screen Gems / MovieStillsDB

Hrá videohry

Ženy nehrajú len Sims. Vytvoriť si kópiu svojho ex, zavrieť ho do miestnosti bez dverí a nechať ho v mláčke vlastného moču skapať od hladu má svoje čaro, ale to aj veľa iných hier. Podľa filmovej logiky majú však ženy veľmi obmedzené vnímanie virtuálnej reality a niečo ako triafanie vlastne neexistujúceho puku do vlastne neexistujúcej brány je nad ich mozgové kapacity. Takže tak ako princ hľadal v rozprávke Popolušku podľa topánky, muži vo filmoch hľadajú budúce manželky podľa toho, či vie správne chytiť ovládač.

Netflix / MovieStillsDB

Vie niečo o autách

„Daj to sem,“ vytrhne mu rezervu z ruky a potom začne rozprávať srdcervúci príbeh o tom, ako sa už v detstve hrala s autíčkami, otec ju brával so sebou do servisu a teraz by vedela zložiť aj transformera, keby jej jediným príjmom nebola brigáda v obchode… no s čím asi? Pravdepodobne s náradím. Neznie ti to povedome?

Walt Disney Pictures / MovieStillsDB

Nenosí mejkap

Teda nosí, inak by sa na kamere leskla ako spotené psie gule, ale tu ide o celkový dojem. Fakty idú bokom – takže nenosí, ale chalan jej hovorí, že ani nemusí. Veď aj takto je pekná. Lenže potom príde scéna, keď ju jej srdca šampión pozve na rande, a celá idylka o prirodzenej kráse ide do hája.

Kamarátka – vyšinutá, o tridsať rokov staršia kaderníčka v kvetovanej košeli a idiotských trakoch, bohvie, kde ju splašila – na ňu nacápe tri tony mejkapu, a keď sa s červeným rúžom na perách dovalí do reštaurácie, chalan takmer spadne zo stoličky. Takže… aká je pointa?!

Annapurna Pictures / MovieStillsDB

Nosí tričká a nohavice

Wow, latka je naozaj nízko. Nosí tričká a rifle, to musí byť tá pravá. Na rozdiel od normálnych stredoškoláčok, ktorým mama vyťahuje gate až pod prsia, aby im neprefúklo kríže, tie filmové nosia topy s prémiovým výhľadom na pohorie medzi krkom a pupkom a sukne také krátke, že ich od opasku delia chabé dva centimetre. A také predsa nikto nechce. Teda minimálne kapitán futbalového družstva určite nie.

Paramount Pictures / MovieStillsDB

Je múdra

Čo vlastne znamená len to, že nie je úplne blbá, ale za celé dve hodiny stopáže nedostaneme jeden relevantný dôkaz, ktorý by to potvrdzoval. Teda okrem toho, že číta knihy. A píše si domáce úlohy, cituje literárnych magnátov a v intervale raz za desať minút použije komplikované troj- až štvorslabičné slovo. Tvorcovia filmov majú naozaj zvláštnu mienku o prirodzenej ženskej inteligencii.

CBS Films / MovieStillsDB

Je vtipná

Alebo sarkastická. Alebo sarkasticky vtipná. Kým iné dievčatá rozoberajú výpredaje a farby lakov na nechty, ona je schopná zosmoliť súvislú vetu s úsmevnou pointou… a to sa ráta. „Je peknú, múdra… a vtipná!“ hovorí o nej svojim kamarátom. A oni len nechápavo krútia hlavou, lebo vtipná žena je oxymoron, a to je jedno z tých štvorslabičných slov, ktoré filmoví chlapci nemajú v slovníku.

Netflix / MovieStillsDB

Randenie ju nezaujíma

Klasická scéna, ktorú si s drobnými obmenami videl už minimálne stokrát. Do školy príde nový chalan. Možno výmenný študent, možno nie, na jeho pozadí vlastne vôbec nezáleží. Dôležité je, že je pekný, na to, že má hrať nevyvinutého pubertálneho chlapca, ktorý od pása dole ešte nezarastá a na tvári to nie je tiež žiadna výhra, celkom svalnatý a všetky slečny v rádiuse troch kilometrov sa z neho idú posr*ť.

Okrem nej. Lebo ona nie je ako iné dievčatá a randenie má hlboko v paži. Kapitánka tímu roztlieskavačiek sťahuje výstrih až k pupku a poberá sa do akcie a ona? Hádže mince do automatu na kolu a s prekríženými prstami dúfa, že sa tentokrát nezasekne. Zasekne. Nie preto, že by ju vesmír nenávidel, ale preto, že aj scenáristi musia z niečoho žiť, a keby pozastavili distribúciu klišé a šťastných koncov, skapali by od hladu.

Gracie Films / MovieStillsDB

Má rada nezdravé jedlo

Žiadny šalát, nízkosacharidový koláč a bezlaktózová minerálka – ona si dá burger. A k nemu dvojité hranolky, dvojitú kolu, dvojitú omáčku a ešte nejakú absurdnú extra prílohu, po ktorej by normálny človek musel cestovať domov s vedrom pod r*ťou. Naprace to do seba, akoby ju zajtra mali deportovať do koncentráku, omáčku má po celom ksichte (aby jej ju mohol romanticky utrieť prstom) a na záver si slastne odgrgne. To je ona, dámy a páni. Dievča, čo nie je ako ostatné.

Dreamworks Pictures / MovieStillsDB

Ostatné dievčatá ju nenávidia

Samozrejme, že ju nenávidia, veď opovrhuje prakticky všetkým, čo robia. Nechodí s nimi na nákupy, nechodí na žiadne párty, nemá vlastnú kaderníčku ani kolekciu ružových kabeliek v trinástich rôznych odtieňoch. Nezaujíma sa o chlapcov a aj napriek tomu, že vyzerá ako kus zeleru medzi hranolkami, sa chlapci záhadne zaujímajú o ňu. Tak prečo by ju mali rady?

Fox Searchlight Pictures / MovieStillsDB

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť