10 vecí, ktorými sabotuješ svoj vzťah a mal by si sa ich odnaučiť

Určite si niektorú z týchto vecí spozoroval už aj na sebe.

Zdroj: Shutterstock

Vzťahy dokážu byť krásne a zároveň aj veľmi náročné. Krásny vzťah bez toho, aby si do neho vložil svoje úsilie a energiu, neexistuje. Vždy musíš robiť spolu so svojím partnerom kompromisy a snažiť sa budovať váš vzťah. O každý vzťah sa treba starať a ak sa v ňom niečo pokazí, tak je to vina niekoho z vás dvoch. V prípade, že robíš niektoré z týchto vecí, doslova svoj vzťah sabotuješ.

Počítate si skóre

Vždy si navzájom vyhadzujete na oči dobré aj zlé veci. Keď jeden vyhrá hádku, alebo mal, nebodaj, pravdu v obyčajnej konverzácii, tak dáva hneď tomu druhému pocítiť, že „vyhral“. Vzťah však nie je žiadna súťaž.

Treba v ňom občas nechať svoje ego odložené bokom a vnímať potreby toho druhého. Každému sa už určite stalo, že na neho partner vyťahoval dávno zabudnuté veci z minulosti. Treba sa však pokúsiť nezhody riešiť inak, ako len vyťahovaním najsilnejších argumentov, len aby si bol ty ten víťaz.

Dávaš svojmu partnerovi negatívne „nálepky“

Je úplne normálne, že si občas vynadáte do prasiat a iných zvieratiek, hlavne ak ste spolu už dlhší čas. Hovoriť však svojmu partnerovi, že je lenivec, tlsťoch alebo škrata, nie je veľmi dobrý spôsob, ako si prejavovať city. Ak ti vadí na partnerovi, že je lenivý, tak mu to povedz, vysvetli mu, že ti vadí, keď si po sebe neodprace riad alebo neumyje záchod.

Čím častejšie budeš podobné nálepky svojmu partnerovi opakovať, tým viac sa mu zaryjú pod kožu a z nevinného slovíčka sa stane vec, ktorá môže byť kameňom úrazu vášho vzťahu.

Alex Iby, Unsplash

Od svojho partnera a vášho vzťahu máš privysoké očakávania

Ste spolu prvý týždeň a ty už ho ideš zoznamovať s rodičmi. O dva týždne si hľadáte spoločné bývanie. Nie každý sa dokáže stotožniť s podobnými plánmi. A už vôbec… podobné plány nie sú úplne zdravé.

Nemôžete preskočiť zo vzťahu, ktorý má iba pár týždňov, do manželstva. Ak tvoj partner tvoje vysoké očakávania nedokáže poňať, nastáva problém. Nemôžete od seba navzájom očakávať hory-doly, ak ste len na začiatku. Všetko má svoj čas.

Predstavuješ si tie najhoršie scenáre a veríš im

Veľa ľudí si prešlo mnohými sklamaniami v predchádzajúcich vzťahoch. Potom majú problém svojmu novému partnerovi veriť. Musíš mu však dať šancu, lebo bez toho to jednoducho nepôjde. Možno sa bojíš, že ťa podvedie.

A keď ide s kamarátkami von, tak si nervózna, že ide von s bývalou. Musíš svoje nepríjemné skúsenosti hodiť za hlavu a človeku jednoducho dôverovať, lebo takýmito myšlienkami ničíš váš vzťah.

Twin Peaks Reaction GIF - Find & Share on GIPHY

Všetkému dávaš väčšiu prioritu ako vzťahu, lebo vzťahu neveríš

Tvoj partner od teba počúva „nie“ na všetky možné aktivity, ktoré vymyslí. Lebo ty ideš cvičiť, potom máš to a hento a tamto a nakoniec je aj vyberanie ponožiek dôležitejšie ako váš vzťah.

Ten si však vyžaduje vystúpenie z komfortnej zóny a musíš si určiť priority, napríklad či je ten jeden tréning naviac možné nechať tak a ísť radšej s partnerom do kina. Ak mu nedáš pocítiť, že ti stojí za tvoj čas, tak je jasné, že sa bude cítiť frustrovaný.

Všetkému, čo tvoj partner robí, dávaš nezmyselné významy

Dá ti kvety, urobí ti raňajky alebo ťa pozve na večeru a ty už máš podozrenie, že to robí preto, lebo ťa podvádza. Alebo si nájdeš nejaký úplne iný, nezmyselný dôvod. Je pochopiteľné, že sa ťa tvoj mozog snaží obrániť pred čímkoľvek, čo ti chce ublížiť.

Treba však rozoznať medzi naozajstnými úprimnými gestami tvojho partnera a nedomýšľať si zbytočnosti. Pre všetko, čo robíme, máme motiváciu. Preto sa netreba zaoberať minulosťou a budúcnosťou, ale užívať si viac ten prítomný moment…

Clem Onojeghuo, Unsplash

Nehovoríš o veciach, ktoré ťa štvú

Chceš, aby s tebou trávil viac času. Alebo máš pocit, že s jeho kamoškami koketuje. Nedus to v sebe a vyrozprávajte si to, kým nedôjdete k tomu, že budete obaja hľadať silnejší argument a prestanete tak hrať hru na víťaza hádky. Nemôžeš čakať, že sa problémy, o ktorých ten druhý ani netuší, vyriešia samé.

Partnera za všetko obviňuješ

Je veľmi jednoduché hodiť všetky problémy vášho vzťahu na toho druhého. Hlavne, keď je jeden z tých, ktorý sa tomu ľahko poddá. Obviňovať svojho partnera, že si pribral, lebo ti robí nervy a ty musíš potom jesť sladké, je dobrá sprostosť. Skrátka ho obviňovať z akýchkoľvek ďalších vecí, za ktoré nemôže, je spôsob, akým ničíš váš vzťah.

Shutterstock

Máš pocit, že by ste mali byť neustále spolu

Síce sme vyššie spomínali, že by mal byť partner tvojou prioritou, ale každý by mal mať svoju slobodu. Je fajn, keď vás baví tráviť veľa času spolu, ale nemali by ste zabúdať na svoje záľuby, kamarátov a na čas strávený osamote. Vzťah nie je nijaká zvláštna súťaž v štýle buď všetko, alebo nič.

Využívaš slovo „mal“ v zlom kontexte

Každý pozná ten typ konverzácie, keď sa polovičky pýtaš, čo jej je, a ona odpovedá: „Mal by si to vedieť.“ Ani nevieš, aká je dôležitá formulácia viet, a to nielen pri rozprávaní sa s partnerom.

Namiesto „mal by si vedieť, ako sa cítim,“ sa dá veta obmeniť za „bola by som rada, keby si sa snažil pochopiť, ako sa cítim.“ Stačí sa trochu zamyslieť nad formuláciou vety a celá diskusia sa bude uberať iným smerom.

Brooke Cagle, Unsplash


Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
4
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Umelec vytvára za pomoci Lega nové obaly známych hudobných albumov

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME