Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

10 vecí z bežného života so skrytými „zlepšovákmi,“ o ktorých si možno ani nevedel

Vedel si, že...?


Niektoré veci sa stali súčasťou tvojho života natoľko, že už ich ani poriadne nevnímaš. Keď sa však na to množstvo vecí, ktoré používaš na dennej báze, pozrieš zblízka a pozorne, prídeš na to, že mnohé z nich majú skryté detaily a vymoženosti, ktoré ti môžu ich používanie značne uľahčiť.

Práve o takýchto veciach a o ich „zlepšovákoch“ bude tento článok. Okrem toho, že pre teba bude dozaista zaujímavý, ťa môže naučiť aj nejaký ten tip a trik a uľahčiť ti každodenný život. Tak poďme na to!

1. Vrchnáčik od pera

Shutterstock

Možno si si všimol, že mnohé vrchnáčiky od pera majú na vrchu malú dierku. Tušíš, prečo tam je? Nie, nie je to kvôli vetraniu atramentu, táto dierka má oveľa podstatnejší význam.

Nestalo sa totiž ani raz, ani dvakrát, že takýto vrchnáčik niekto vdýchol, a práve táto malá dierka mu na ten čas, kým mal vrchnáčik v dýchacích cestách, zachraňovala život.

2. Háčik na metri

Shutterstock

Na čo by len mohla slúžiť táto dierka? Tentokrát to nebude proti zaduseniu, ale na zavesenie meracej pásky na klinec alebo skrutku.

Týmto spôsobom vyriešili inžinieri problém, ktorým z času na čas trpí snáď každý, kto sa snaží niečo zmerať – buď má nedostatok pomocných rúk, alebo jeho pomocné ruky nevedia, kam presne majú meter priložiť.

3. Piktogram nádrže

Shutterstock

Ak máš svoje vlastné auto, táto šípka ti až taká nápomocná nebude. Ak však pracuješ vo firme s flotilou rôznych áut a nemáš pridelené svoje, uľahčí ti pristavovanie auta k stojanu na čerpacej stanici.

Táto šípka totiž ukazuje na stranu vozidla, na ktorej je umiestnené veko nádrže. Pri autách európskej a americkej výroby je obvykle na pravej strane, naopak je to pri ázijských autách, kde je veko na ľavej strane.

4. Valček na konci kábla

Shutterstock

Možno si si všimol, že niektoré káble, obzvlášť nabíjačky, majú pri jednom konci akýsi valček. Tento šikovný prvok má hneď dve využitia.

Okrem toho, že vie kábel šikovne podržať pri prestrkávaní poza stôl, slúži na elimináciu elektromagnetickej interferencie, vďaka čomu sa v kábli šíri elektrický prúd spoľahlivejšie a vykazuje menšie straty.

5. Háčiky na hrncoch

Shutterstock

Opäť vymoženosť, ktorá má spektrum využití. Okrem toho, že sa dajú háčiky na hrncoch a panviciach použiť na jej zavesenie pri uskladňovaní, je tu ešte jeden peckový life hack.

Tieto háčiky sa dajú použiť aj na uchytenie varechy či lyžičky, na mnohých hrncoch dokonca tak šikovne, že bude uchytená pomôcka odkvapkávať naspäť do hrnca.

6. Tieto čudesné gombíky

Shutterstock

Podľa výrobcov džínsov majú tieto gombíky jednoznačný zmysel – držia pokope miesta, ktoré by inak boli veľmi náchylné na rozpadnutie.

7. Výrez na spodku šálky

Shutterstock

Ďalší múdry prídavok do produktu, ktorý je taký jednoduchý ako šálka. Na čo len môže slúžiť ten maličký výrez?

Jednak na to, aby sa pri umývaní v umývačke riadu nedržala vo vnútri okrajov šálky voda, ktorá by sa pri vyberaní z umývačky vyliala na používateľa, ale tiež na to, aby mohol horúci vlhký vzduch unikať spopod šálky a nezvlhčoval drevené povrchy.

8. Brmbolce na čiapkach

Shutterstock

Že estetický prvok? Dnes čiastočná pravda, no kedysi úplná hlúposť.

Brmbolce boli pôvodne vynájdené pred stovkami rokov, aby si posádka lode nebúchala hlavu o stropy v podpalubí, ktoré boli často veľmi nízke a kvôli výkyvom spôsobeným morskými vlnami sa to dialo až nežiaduco často.

9. Podčiarknuté F a J

Shutterstock

Ak práve čítaš tento článok na počítači alebo notebooku, sám sa môžeš presvedčiť, že na klávesoch FJ máš dva vystúpené pásiky. Ak si na mobile, ver nám, že ich má naozaj každá hardvérová klávesnica.

Na čo však ? Sú pre ľudí, ktorí sa pri písaní nepozerajú na klávesnicu – či už preto, lebo to nepotrebujú, alebo majú poškodený zrak. Vďaka týmto dvom výstupkom sa im bez problémov podarí lokalizovať východiskovú polohu rúk pre písanie desiatimi prstami.

10. Nálepka na kečupe

Shutterstock

Možno to vyzerá ako obyčajná etiketová potlač, ale je to sofistikovanejšie. Táto nálepka je nalepená presne na takom mieste, aby sa pri jeho zatlačení lial kečup z fľašky rýchlejšie.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť