Výchova detí je úžasná skúsenosť, ale spája sa s ňou aj veľká zodpovednosť. Vychovať dieťa tak, aby z neho vyrástol vyrovnaný a zdravý jedinec, môže byť často náročnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Existuje celý rad viet, ktorým by sa rodičia mali podľa psychológov pri výchove svojho potomka vyhnúť.
Pokiaľ ich budú neustále opakovať, môže to dieťaťu spôsobiť veľké problémy, ktoré si so sebou ponesie až do dospelosti. Aké sú teda vety, na ktoré by si rodičia mali dávať najväčší pozor?
1. „Nedotýkaj sa toho, ešte to rozbiješ!“
Na prvý pohľad by sa nemuselo zdať, že je na tejto vete niečo negatívne. V skutočnosti však jej opakovaním do dieťaťa rodič zasieva pocit prehnaného sebaovládania. Dieťa tým môže získať pocit, že pokazí všetko, na čo siahne. Tým sa zvyšuje jeho nervozita a možnosť, že veci naozaj pokazí (paradoxne preto, lebo sa až príliš sústredí na to, aby podalo dobrý výkon).
2. „Rozčuľuješ ma!“
Iste, výchova potomka nie je jednoduchá záležitosť. Okrem radosti v nej má svoje miesto aj hnev. Je však veľmi dôležité svoje emócie držať na uzde a neprenášať tieto negatívne pocity na dieťa. Touto vetou v podstate rodičia dieťaťu hovoria, že ono samo je dôvodom ich podráždenia.
Podľa psychológov je lepšie použiť ekvivalent v štýle: „Nepáči sa mi, keď toto robíš“ a vysvetliť dieťaťu, prečo to rodiča znervózňuje. Pokiaľ sa ti ale napríklad nepodarí udržať emócie, nevadí. Stačí, ak sa dieťaťu ospravedlníš za to, že si vybuchol s tým, že nabudúce sa budeš viac kontrolovať.
3. „Keď som bol/a v tvojom veku, tak som to dokázal/a.“
S touto vetou sa deti stretávajú pomerne často. Rodičia ich tým zrejme chcú motivovať k lepším výsledkom. V skutočnosti to má skôr opačný efekt. To, že rodičia boli ako malí v niektorej oblasti zručnejší, než je ich vlastné dieťa, ešte neznamená, že zlyhali.
Každý človek sa vyvíja odlišne a v inom čase dokáže rozvíjať svoje schopnosti. Očakávať od dieťaťa, že bude presnou kópiou rodiča, môže mať veľmi negatívne následky.
4. „Môj dom, moje pravidlá. Ak sa ti nepáči, môžeš ísť.“
Táto veta v sebe má výhražný podtext. Vlastne ňou dieťaťu rodič tvrdí, že pokiaľ chce naďalej žiť pod jeho strechou, bude sa riadiť jeho pravidlami. Ak nie, môže si zbaliť veci a ísť preč. Je potom v podstate jedno, že rodičia túto hrozbu často nemyslia doslovne.
Podľa psychológov je podobné strašenie dieťaťa pre jeho vývoj mimoriadne škodlivé. Rodičia mu tým dávajú najavo, že sa tým vlastne vzdávajú svojej zodpovednosti a bolo by im vlastne fuk, či ich dieťa ostane s nimi alebo nie.
5. „V živote môžeš byť kýmkoľvek chceš!“
Na tejto vete by určite mnoho rodičov nevidelo nič zlé. Podporovanie ambícií dieťaťa je predsa dobrá vec, no nie? Určite je, ale treba poznať mieru. Je skvelé podporovať potomka v jeho talente, ale je dôležité, aby sa na svoj sen až príliš neupol.
Život je totiž cestou, na ktorej nie všetko vychádza podľa plánov a nie každý sa stane slávnym hercom či rockovou hviezdou. Je preto dôležité, aby malo dieťa aj iné záujmy a predstavu o tom, čo bude robiť, ak by sa ku svojej vysnívanej profesii z rôznych dôvodov nedostalo.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane