Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 15.11.2024
sk
Leopold
cz
Leopold
Zdroj: ©Shutterstock

10 viet, ktoré by pri výchove dieťaťa nemal používať žiaden rodič

Tieto vety dozaista s výchovou nepomôžu.

6. „Nefňukaj nad hlúposťami.“

Emócie dieťaťa a ich prežívanie je dôležitá vec. Je tiež rovnako podstatné, aby rodičia svojim ratolestiam nehovorili, že „fňukajú nad hlúposťami“. Áno, z pohľadu dospelého môže ísť o banalitu, ale je dôležité vcítiť sa do kože dieťaťa, pre ktorého môže ísť o silný emotívny podnet.

Ak im rodič bude opakovať, že plače nad banalitami, dieťa mu môže prestať dôverovať. Podľa odborníkov by mali rodičia k deťom pristupovať empaticky a snažiť sa s nimi o ich pocitoch porozprávať.

7. „Prečo nemôžeš byť ako tvoj brat/sestra?“

Podobné porovnávanie s ostatnými súrodencami, ale aj s inými deťmi mimo rodiny, môže mať veľmi zlé následky. Pokiaľ rodičia porovnávajú dieťa s jeho bratom či sestrou, medzi oboma súrodencami môže dôjsť k narušeniu vzťahov a dokonca až k vzájomnej nevraživosti.

Rodičia by si podľa psychológov mali uvedomiť, že každé dieťa má iné prednosti a slabosti a ide o odlišnú osobnosť. Očakávanie rodičov, že všetky deti budú vynikať rovnako, ak ich bude vychovávať rovnakou metódou, je scestné.

Shutterstock

8. „Necítiš sa zle, si v poriadku.“

Pokiaľ sa dieťa cíti zle, je smutné alebo plače, je nutné jeho situáciu riešiť. Odbiť pocity potomka vetou, že sa v skutočnosti necíti zle a je v poriadku, je veľmi nešťastné. Tým rodič dáva dieťaťu najavo, že ho jeho problémy nezaujímajú, prípadne považuje pocity svojho dieťaťa za banálne a nedôležité.

tipy na vianočné darčeky, darčeky pre ňu, čo kúpiť frajerke na Vianoce, vianočné darčeky

Mohlo by ťa zaujímať:

Akým darčekom potešíš ženu na Vianoce? 7 tipov, vďaka ktorým ťa bude milovať ešte viac

9. „Si presne ako tvoj otec/matka.“

Táto veta nemusí byť nutne negatívna, ale čo si budeme hovoriť, najčastejšie ju rodič použije, ak chce poukázať na slabiny dieťaťa. Tým pádom má dieťa pocit odmietnutia, navyše tým, že sa poukazuje aj na vlastnosti druhého rodiča, má pocit rozpoltenia a zmätenia. Odrazu sa mu zdá, že sa od neho očakáva, že si vyberie, na akú „stranu“ sa pridá.

Shutterstock

10. „Nebuď taká citlivka.“

Deti sú celkom logicky na viaceré podnety a situácie omnoho citlivejšie než dospelí. Aj v prípade detí platí, že každé z nich má hranicu citlivosti niekde inde. Je pritom dôležité načúvať ich pocitom a komunikovať s nimi. Pokiaľ bude rodič ich pocity zľahčovať, prípadne ich odbije podobnou vetou, tak to narobí len škodu. Dieťa tak môže mať pocit, že jeho pocity nie sú brané vážne.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.