Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.12.2022
sk
Edmund
cz
Iva

Už čoskoro dorazí do našich kín nová a lákavo vyzerajúca česká komédia Šťastie je krásna vec od režiséra Jiřího Diarmaida Nováka. Pri tejto príležitosti sme pre teba pripravili výber pozoruhodných českých komédií, ktoré si odbili premiéru v posledných piatich rokoch. Ide o naozaj kvalitné snímky a ich pozretím sa dokonale naladíš na Novákovu snímku.

Bez ďalších rečí si teda poďme predstaviť jednotlivé filmy.

1. Kobry a užovky

Dramédia Kobry a užovky od Jana Prušinovského patrí bez debaty k najlepším českým kúskom posledných rokov. Hlavným hrdinom je životný stroskotanec Užovka (Matěj Hádek). Ten sa pretĺka životom bez priateľky, bez práce, bez peňazí, ale rozhodne sa so svojím osudom niečo urobiť. To mu ale prekazí jeho brat Kobra (Kryštof Hádek), nezodpovedný feťák a zlodej. Ako ich konfrontácia dopadne?

Na Prušinovského snímke zaujme hlavne vyvážený podiel humoru a emocionálnych častí. Pridať si treba aj výborných hercov a suverénne režijné uchopenie a výsledkom je výrazný nadpriemer, ktorý by nemal ujsť žiadnemu milovníkovi dobrých filmov.

2. Teória tigra

Aj Teória tigra od Radeka Bajgara spadá pod označenie dramédia (napokon, väčšina filmov z tohto rebríčka je práve tohto žánru). Hlavným hrdinom je veterinár Jan (Jiří Bartoška), ktorý má už dosť svojho nudného a dôkladne naplánovaného fádneho života. Rozhodne sa teda vyraziť za slobodou, čo ale narazí na prekvapenie jeho manželky Olgy (Eliška Balzerová) a matky (Iva Janžurová).

Teória tigra je príjemne horkosladká snímka so skvelými hercami a vtipnými dialógmi. Fajn.

3. Vlastníci

Solídnym kúskom je aj tragikomédia Vlastníci od Jiřího Havelku. Tá vznikla podľa jeho vlastnej divadelnej hry. To okrem iného znamená, že ide hlavne o výborne napísaný a herecký suverénny film. Navyše sa takmer celý odohráva len v jednej miestnosti.

To mu ale na pôsobivosti vôbec neuberá, práve naopak! Príbeh sa točí okolo manželov Zahrádkových (Tereza Voříšková a Vojta Kotek), ktorí sa stretnú s ostatnými obyvateľmi paneláka na domovej schôdzi. Predsedkyňa sa ich snaží presvedčiť, aby schválili odpredaj pivničných priestorov. Ale cesta k dohode nebude vôbec jednoduchá.

4. Ženy v behu

Príbeh výbornej komédie Ženy v behu od Martina Horského sa točí okolo Věry (Zlata Adamovská) a jej troch dcér (Tereza Kostková, Veronika Khek Kubařová a Jenovéfa Boková), ktoré sa rozhodnú splniť posledné želanie svojho nedávno zosnulého manžela a otca Jindřicha (Bolek Polívka): zabehnúť maratón! Okrem toho ale musia vyriešiť vlastné súkromné problémy.

Filmu dominujú sympatické herečky a postavy, slušná remeselná stránka, príjemný humor a nákazlivá pohoda. Stojí za skúšku.

5. Na streche

Populárny herec Jiří Mádl sa v roku 2014 predstavil aj ako schopný režisér. Jeho prvotina Pojedeme k moři vzbudila zaslúžený ohlas, a tak v roku 2019 prišiel so svojím druhým kúskom. Na streche rozpráva o starnúcom profesorovi Ryparovi (Alois Švehlík), ktorý jedného dňa nájde na streche svojho domu ukrytého mladého vietnamského mladíka Songa (Duy Anh Tran).

Napokon mu dovolí, aby uňho načas ostal, ale veľmi skoro sa ukáže, že obaja muži sú radikálne odlišní a ich spolužitie vôbec nebude bezproblémové. Nájdu k sebe napokon cestu? Mádl aj svojím druhým filmom potvrdil, že ako s režisérom s ním treba počítať. Doručil milý, citlivý a empatický film, ktorý pobaví aj zahreje na duši.

6. Rozprávky pre Emu

Romantickú komédiu Rozprávky pre Emu natočil Rudolf Havlík. Hlavným hrdinom je Petr Miller (Ondřej Vetchý), ktorého nudný a ničím zaujímavý život sa obráti naruby, keď mu jedného dňa zavolajú z Prahy s tým, že má dcéru Emu (Ema Švábenská). Jej matka (Aňa Geislerová) leží po autonehode v nemocnici a Petr sa tak musí o dievčatko postarať.

Lenže to nebude pre principiálneho starého mládenca práve dvakrát jednoduché. Podobný námet sme síce videli vo filmoch už viackrát, ale vôbec to nevadí. Snímka sa môže pochváliť výbornými hercami, dobre napísanými postavami (aj tými vedľajšími) a dialógmi, parádnou vianočnou atmosférou a pravdaže aj humorom a emóciami. Kvalitka.

7. Úsmevy smutných mužov

Horkastá komédia Úsmevy smutných mužov od Dana Sváteka divákovi predstaví príbeh niekoľkých mužov. Kedysi boli úspešní, ale prepadli démonovi alkoholu a ten ich dostal až do liečebne. Každý z nich má svoj príbeh a svoje problémy. Budú sa ale musieť naučiť im čeliť a pokúsiť sa odraziť odo dna, na ktorom sa ocitli.

Svátekovi sa podarilo silnú tému spracovať nad očakávania dobre. Pomáhajú mu v tom aj skvelí herci a scenár, hoci v tomto prípade ide v prvom rade skôr o drámu než komédiu. Niekoľko čiernohumorných momentov sa tu však napriek tomu nájde.

8. Karel, já a ty

Karel, já a ty od Bohdana Karáseka bol v čase premiéry propagovaný ako prvý český film z (u nás málo známeho) sub-žánru mumblecore. Ten má popularitu najmä v Spojených štátoch. Mumblecore filmy sa vyznačujú tým, že sú civilné, často improvizované a v prvom rade riešia vzťahy dnešných dvadsiatnikov a tridsiatnikov.

Inak to nie je ani v prípade Karel, já a ty. Hlavná hrdinka Saša (Jenovéfa Boková) je nešťastná v manželstve s Karlom (Miloslav König). Na nejaký čas sa teda presťahuje ku kamarátovi Dušanovi (Bohdan Karásek), ktorý má tiež nejaké tie vzťahové problémy. Obaja sa tak snažia zorientovať v dnešnom svete a hlavne vo vlastných pocitoch.

Karásekov film je výborne obsadený, má prirodzené dialógy a uvoľnených hercov, ako aj funkčný humor a emócie. Rozhodne sa oplatí venovať mu čas.

9. Stratení v Mníchove

Kvalitná psychologická dramédia Stratení v Mníchove od Petra Zelenku je skutočne originálnym kúskom. Film totiž zobrazuje nakrúcanie fiktívnej snímky, ktorá má byť alegóriou na historickú Mníchovskú zradu. Pri nej došlo k dohode medzi nacistickým Nemeckom, Talianskom, Francúzskom a Veľkou Britániou o postúpení pohraničných území Československa Nemecku.

Stratení v Mníchove rozhodne patrí k najlepším filmom tohto rebríčka, hoci treba jedným dychom dodať, že jeho originalitu, ambicióznosť a mystifikačnú hravosť nedocení každý.

10. Párty Hárd

Na záver si dáme poriadne bláznivú čiernu komédiu Párty Hárd od Martina Pohla. Tá sa točí okolo troch kamarátov, ktorí sa rozhodnú zapôsobiť na dievčatá svojich snov tak, že usporiadajú tú najdivokejšiu párty histórie. Trochu sa to ale vymkne spod kontroly. Párty Hárd stavia skôr na poriadne hrubozrnnom humore, vulgárnosti a občasnej nechutnosti.

To, pravdaže, nesadne každému, ale ťažko filmu uprieť, že je to proste dokonalý úlet a skvelá zábava. Navyše viac než dobre natočená a svižná. Takže prečo nie?

Šťastie je krásna vec

No a ako si v tejto konkurencii poradí Šťastie je krásna vec? Na to si budeme musieť počkať do premiéry. Treba ale povedať, že snímka Jiřího Diarmaida Nováka rozhodne má potenciál na to, aby divákov adekvátne pobavila.

Continental Film

Hlavnými hrdinami príbehu sú manželia Čenda (Karel Zima) a Jana (Petra Hřebíčková), ktorí sa na nedostatok problémov rozhodne sťažovať nemôžu. Majú kopu dlhov, sú bez peňazí a bez práce. Lenže potom sa na nich usmeje obrovské šťastie a podarí sa im vyhrať v lotérii 176 miliónov českých korún. Rozprávkové bohatstvo však ešte nutne nemusí byť zárukou šťastia a spokojného života.

Okrem Zimy a Hřebíčkovej uvidíme vo vedľajších úlohách aj Jana Dolanského, Mareka Taclíka, Ondřeja Pavelku, Jiřího Ployhara ml., Zdeňka Godla, Markétu Hrubešovú či Evu Leinweberovú. Na základe traileru súdime, že nás v kinách čaká slušná odpočinková komédia so sympatickými a kvalitnými hercami, pri ktorej si diváci perfektne oddýchnu. Do našich kín Šťastie je krásna vec dorazí už 20. augusta 2020.

Continental Film

Tento obsah vznikol v spolupráci s Continental Film


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť