Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš
Zdroj: ©Universal Pictures / MovieStillsDB

10 výborných filmov, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo nám rok 2023 priniesol

Parádnych filmov sa tento rok urodilo viac než dosť.

Aký bol filmový rok 2023? Rozhodne sme o kvalitné snímky nemali núdzu. V tomto článku ti predstavíme výber 10 filmov, ktoré podľa nás patria k špičke toho, čo sme tento rok mohli vidieť v kinách. Poďme teda na to.

1. Oppenheimer

Monumentálna životopisná dráma Oppenheimer od Christophera Nolana je pre mnohých najlepším filmovým zážitkom roku. A my sa k nim radíme tiež. Film sa sústredí na J. Roberta Oppenheimera (Cillian Murphy) a jeho snahu zostrojiť atómovú bombu skôr než nacistické Nemecko.

To je však len jedna vrstva filmu, ktorý rozoberá mnoho ďalších tém. Nolan natočil parádnu drámu, ktorá napriek trojhodinovej stopáži ani na sekundu nenudí. Mimoriadne silný zážitok. Oppenheimer pozbieral nadšené recenzie a tešil sa aj z obrovského finančného úspechu. Na konte má aj osem nominácií na Zlatý glóbus a celkom iste pozbiera aj nominácie na Oscary.

2. Babylon

Pozornosť si iste zaslúži aj dobová freska Babylon od Damiena Chazelleho. Tá sa odohráva v Hollywoode v 20. rokoch 20. storočia, keď mu vládol džez, drogy a divoké filmové večierky. Príbeh sa sústredí hneď na niekoľko hrdinov, ktorí sa snažia vyrovnať s príchodom nového vynálezu: zvukového filmu.

Snímka sa dočkala skôr polarizujúcich recenzií, avšak rozhodne ide o zážitok, ktorý stojí za to podstúpiť. Máme tu jednak výborných hercov (Margot Robbie, Brad Pitt či Diego Calva), skvelú dobovú atmosféru a dravú réžiu. Babylon si odniesol tri nominácie na Oscara a päť nominácií na Zlatý glóbus (z ktorých premenil sošku za najlepšiu hudbu).

3. Duchovia Inisherinu

Duchovia Inisherinu od Martina McDonagha určite patria k tomu najlepšiemu, čo sme tento rok mohli na plátnach kín vidieť. Príbeh sa odohráva na malom ostrove Inisherin počas írskej občianskej vojny.

Pádraic (Colin Farrell) a Colm (Brendan Gleeson) sú dlhoroční priatelia, lenže Colm jedného dňa ich priateľstvo zdanlivo bezdôvodne ukončí. Pádraic je tým zaskočený a snaží sa ich priateľstvo opäť obnoviť. Colm je však neoblomný a situácia postupne začne nebezpečne eskalovať.

Film bodoval precíznym scenárom, skvelými hereckými výkonmi, melancholickým tónom aj čiernym humorom. Silný zážitok a právom jeden z najlepších filmov roku. Duchovia Inisherinu získali deväť nominácií na Oscara a osem nominácií na Zlatý glóbus (z nich premenili tri sošky).

Mohlo by ťa zaujímať:

Čitatelia EMEFKA si mohli aktivovať Premium úplne zadarmo ako náš vianočný darček

4. TÁR

Hudobná dráma TÁR od Todda Fielda sa točí okolo svetovo uznávanej dirigentky Lydie Tár (Cate Blanchett). Tá sa nachádza na tvorcovskom vrchole a navonok pôsobí mimoriadne sebavedome. V súkromnom živote sa jej však nedarí a začínajú na ňu doliehať problémy a neistoty. A niekedy stačí len málo na to, aby sa zdanlivá dokonalosť behom krátkej doby kompletne rozbila.

Fieldova snímka je strhujúcou charakterovou štúdiou s dokonalou Cate Blanchett v hlavnej úlohe. Snímka si odniesla ovácie kritikov a získala šesť nominácií na Oscara a tri nominácie na Zlatý glóbus (Blanchett tú svoju aj premenila). Okrem toho má na konte plno ďalších cien.

5. Blízko

Silný zážitok ponúkla aj dráma Blízko od Lukasa Dhonta. Tá sa zamerala na priateľstvo dvoch 13-ročných chlapcov Léa (Eden Dambrine) a Rémiho (Gustav de Waele). Tí sú si mimoriadne blízki, obaja sa však ocitajú na prahu dospievania a svoj vzťah podrobujú skúmaniu. Ide o hlboké priateľstvo alebo niečo viac?

Snímka si odniesla nadšené recenzie, ktoré chválili jej citlivosť, skvelých hercov a emocionálnu silu. Blízko získal aj nomináciu na Oscara v kategórii najlepší medzinárodný film a odniesol si aj viacero iných ocenení.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.