Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Občas sa stane, že filmári siahnu po nejakej overenej predlohe a rozhodnú sa ju natočiť modernejšie. Príbeh je teda väčšinou upravený, prispôsobený modernej dobe a reáliám, ale myšlienkové posolstvo ostáva. V tomto článku ti predstavíme 10 podobných modernizácií, pri ktorých si možno ani nevedel, že vychádzajú z inej predlohy.

1. Apokalypsa

Vojnová dráma Apokalypsa od Francisa Forda Coppolu patrí k najlepším filmom vôbec. Odohráva sa počas vojny vo Vietname a jej hlavným hrdinom je kapitán Willard (Martin Sheen), ktorý dostane za úlohu zabiť šialeného plukovníka Kurtza (Marlon Brando). Ten totiž dezertoval, vytvoril okolo seba skupinu verných nasledovníkov a vedie vlastnú vojnu proti Vietnamcom aj Američanom.

Snímka si odniesla osem nominácií na Oscara, z čoho premenila dve sošky. Možno ale nevieš, že John Milius a Francis Ford Coppola sa pri písaní scenára inšpirovali známou novelou Srdce temnoty od Josepha Conrada. Tá vyšla v roku 1902 (je dostupná aj v slovenskom preklade) a jej príbeh sa odohráva v africkom Kongu. Film sa ňou inšpiroval len voľne, avšak niekoľko prvkov aj tematických rovín z nej na plátno preniesol.

2. Sherlock

Seriálová modernizácia klasických poviedok a románov od Arthura Conana Doyla nesmie v našom článku chýbať. Sherlock nám v úlohe geniálneho detektíva predstavil Benedicta Cumberbatcha, ako Dr. Watson sa zase blysol Martin Freeman.

Príbehy ako Pes baskervillský či Štúdia v červenom dostali nové a moderné stvárnenie, ktoré sa predlohy nie vždy držalo, ale to vôbec nevadilo. Seriál sa stal obrovským hitom a odniesol si obrovské množstvo cien, vrátane cien BAFTA, Emmy či nominácie na Zlatý glóbus.

3. Romeo a Júlia

Legendárnu tragédiu Romeo a Júlia od Williama Shakespearea naozaj predstavovať netreba. Patrí k najznámejším hrám vôbec a jej príbeh pozná prakticky každý. Dočkali sme sa tiež mnohých jej filmových adaptácií rôznorodej kvality. Režisér Baz Luhrmann sa rozhodol tejto klasike obliecť štýlový a energickejší kabát. V scenári ponechal pôvodné Shakespearove dialógy, ale príbeh preniesol do modernej doby.

Montekovci a Kapuletovci tak predstavovali dva konkurenčné mafiánske klany, meče boli vymenené za pištole a dočkali sme sa tiež opulentného audiovizuálneho štýlu. Výsledkom je film, ktorý určite nesadne každému, ale rozhodne má svoje nespochybniteľné čaro. Romea si zahral Leonardo DiCaprio, jeho lásku Júliu stvárnila Claire Danes. Snímka si odniesla štyri ceny BAFTA a jednu nomináciu na Oscara za výpravu.

4. Dvojník

Zaujímavý čiernohumorný triler Dvojník natočil Richard Ayoade. Príbeh sa točí okolo samotára Simona (Jesse Eisenberg), ktorý má problémy v práci aj v súkromí. Keď ale na jeho pracovisko príde nový kolega, ktorý akoby mu z oka vypadol, jeho život naberie nečakaný smer.

Snímka je adaptáciou rovnomennej novely od Fjodora Michajloviča Dostojevského, ktorý patrí medzi najuznávanejších prozaikov histórie. Ayoade príbeh z ruských reálií preniesol do modernej Ameriky, podarilo sa mu tiež zachovať špecifickú atmosféru predlohy. Snímka dokáže pohltiť, aj keď je pravda, že si ju obľúbia skôr náročnejší diváci.

5. Milenci

Romantická dráma Milenci vznikla pod režisérskou taktovkou Jamesa Greya. Rozpráva o mladom Leonardovi (Joaquin Phoenix), ktorý sa po pokuse o samovraždu vracia k rodičom, aby sa dal dohromady. Zoznámi sa tiež s dvoma ženami, ktoré jeho život od základov zmenia.

Jednak s tajomnou Michelle (Gwyneth Paltrow), ale aj s milou Sandrou (Vinessa Shaw). V prípade Milencov nejde o priamu adaptáciu, skôr len o inšpiráciu. Tvorcovia ju našli v novele Biele noci od Fjodora Michajloviča Dostojevského. Kto by hľadal stopercentnú vernosť predlohe, bude sklamaný. Nám to ale vôbec neprekáža, pretože film je výborne natočený, herecky brilantný a aj emocionálne silný.

6. Na návšteve

Po niekoľkých prepadákoch sa M. Night Shyamalan vrátil k menším projektom a jeho nenápadný found footage horor Na návšteve dokázal, že urobil dobre. Snímka rozpráva príbeh súrodencov (Olivia DeJonge a Ed Oxenbould), ktorí prichádzajú na odľahlú farmu stráviť týždeň so starými rodičmi (Peter McRobbie a Deanna Dunagan). Lenže tí sa správajú naozaj zvláštne a čoskoro je jasné, že súrodencom pôjde o život.

Snímka nie je priamou adaptáciou žiadnej konkrétnej predlohy, avšak celkom očividne sa inšpirovala klasickou rozprávkou O perníkovej chalúpke od bratov Grimmovcov. Vo filme na ňu nájdeme aj niekoľko odkazov (napríklad scéna s čistením pece). Snímka je tiež poriadne atmosférická a dokáže udržiavať diváka v napätí. Ak si nevidel, stojí za to vyskúšať.

7. Eyes Wide Shut

Erotickým dusnom nabitý mysteriózny triler Eyes Wide Shut bol posledným filmom brilantného Stanleyho Kubricka. V centre príbehu je bohatý lekár William Harford (Tom Cruise), ktorému sa jeho manželka Alice (Nicole Kidman) jedného večera zverí so šokujúcou erotickou fantáziou. Tá Harforda zavedie na bizarnú odyseu, na ktorej objaví samého seba. Snímka je dnes už právom kultovou záležitosťou a odniesla si aj nomináciu na Zlatý glóbus (za najlepšiu hudbu) či cenu César.

Kubrick film založil na knihe Snová novela od Arthura Schnitzlera, ktorá vyšla v roku 1926. Príbeh bol z Viedne 20. storočia presunutý do modernej Ameriky, ale jeho základná kostra ostala viac-menej zachovaná. Kubrick ale pridal niekoľko ďalších motívov a myšlienkových podtextov, takže vytvoril skutočne unikátne a komplexné dielo. Dovolil si tiež odvážnejšie erotické scény.

8. Veľmi nebezpečné známosti

Trilerovú drámu Veľmi nebezpečné známosti natočil Roger Kumble. V centre príbehu sú dvaja nevlastní súrodenci Kathryn (Sarah Michelle Gellar) a Sebastian (Ryan Phillippe). Obaja sú bohatí a zvyknutí na život v luxuse. Veľmi radi sa tiež zahrávajú s ľuďmi vo svojom okolí. Uzavrú teda stávku – ak sa Sebastianovi podarí zviesť nevinnú Annette (Reese Whiterspoon), bude si môcť užiť s Kathryn. Ak nie, dá jej svoje nablýskané auto. Hra začína.

Ako naznačuje už názov, tvorcovia sa otvorene inšpirovali známym románom Nebezpečné známosti od Pierra Choderlosa da Laclosa. Ten prvýkrát vyšiel v roku 1782, avšak jeho modernizácia dokázala zachovať všetko podstatné a podľa nás fungovala výborne. Kritici síce neboli až takí nadšení, ale film sa stal veľkým hitom a dočkal sa aj dvoch mizerných sequelov.

9. Macbeth

Divadelná hra Macbeth patrí k ďalším nesmrteľným tragédiám Williama Shakespearea a dočkala sa mnohých adaptácií, pričom zopár z nich bolo aj modernizovaných. V tomto prípade by sme chceli poukázať skôr na menej známy televízny titul, ktorý nás zo škótskych vysočín preniesol do kuchyne slávnej reštaurácie. V nej pracuje nadaný šéfkuchár John Macbeth (James McAvoy), ktorého ale hnevá, že všetku slávu žne manažér Duncan (Vincent Regan). Macbeth túži po moci a tak vymyslí démonický plán. Ten mu prinesie uznanie, ale môže ho aj zničiť.

Macbeth je rozhodne originálnym prerozprávaním známej predlohy. Možno sa ti myšlienka Macbetha v kuchyni zdá byť hlúpa, ale vo filme funguje nadmieru dobre. Pokiaľ si mal problém s kvetnatými shakespeareovskými dialógmi, tak ťa iste poteší, že v tejto adaptácii ľudia rozprávajú „normálne“. Celkovo nejde o nejaký geniálny počin, ale za pozretie určite stojí.

10. Sedem statočných

Kultový western Sedem statočných iste dobre poznáš. Natočil ho John Sturges a rozpovedal v ňom príbeh siedmich pištoľníkov, ktorí sa rozhodnú prísť na pomoc dedine Ixcatlan. Tá totiž trpí nájazdmi banditov. Dokáže týchto sedem odvážnych mužov zabrániť ďalšiemu rabovaniu? Snímka patrí do zlatého fondu kinematografie, má skvelé postavy, výborných hercov a parádnu hudbu (za ktorú si skladateľ Elmer Bernstein odniesol aj nomináciu na Oscara).

Je ale tiež dobre známou pravdou, že Sedem statočných je výrazne inšpirovaný iným filmom, a síce klasikou Sedem samurajov od Akiru Kurosawu z roku 1954. Tá sa odohráva vo feudálnom Japonsku 16. storočia a sleduje sedem samurajov, ktorí sa rozhodnú pred banditmi ochrániť bezbranných dedinčanov. Príbeh teda ostal zachovaný. V Siedmich statočných tvorcovia akurát príbeh preniesli na Divoký západ v USA a napísali nové charaktery postáv. Výsledkom bol jeden z najslávnejších westernov všetkých čias.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť