10 výborných filmov s LGBT tematikou, ktoré učia o tolerancii k sexuálnym menšinám

Filmári bojujú proti homofóbii a nenávisti. Týchto 10 filmov by ste nemali prehliadnuť.

Zdroj: Beachside Films

Jún je medzi sexuálnymi menšinami a ich podporovateľmi známy aj ako „Pride Month“. Práve počas neho sa uskutočňujú mnohé LGBT+ dúhové pochody, ktoré majú poukázať na to, že aj v sexuálnych menšinách sú ľudia ako všetci iní, a zaslúžia si toleranciu a rešpekt.

Pri tejto príležitosti sme pre vás pripravili 10 vynikajúcich drám s problematikou LGBT+. Zamerali sme sa na rokmi overené klasiky, ale aj na novšie či menej známe kúsky.

Život Adèle

Život Adèle je silným príbehom o intenzívnom romantickom vzťahu dvoch mladých žien. Snímka Abdellatifa Kechicheho sa stala miláčikom kritikov aj divákov a odniesla si niekoľko významných cien (vrátane Zlatej palmy z Cannes). Adèle Exarchopoulos a Léa Seydoux v hlavných úlohách sú navyše dokonalé a divák im na sto percent verí všetky prežívané emócie.

Skrotená hora

Dnes už klasická romantická dráma Anga Leeho podľa rovnomennej poviedky Annie Proulx. Príbeh rozpráva o dvoch kovbojoch Jackovi (Jake Gyllenhaal) a Ennisovi (Heath Ledger), ktorí počas spoločnej práce na hore Brockeback nadviažu ľúbostný vzťah.

Ich pevné priateľstvo im vydrží po celý život. Snímka si odniesla osem nominácií na Oscara a premenila tri sošky (za najlepšiu réžiu, adaptovaný scenár a hudbu).

Carol

Vynikajúco natočený film Todda Haynesa rozpráva príbeh elegantnej Carol (Cate Blanchett) a mladej predavačky Therese (Rooney Mara). Náhodné stretnutie spôsobí, že medzi oboma ženami preskočí iskra a rozvinie sa ľúbostný vzťah.

Možno však v prudérnej Amerike 50. rokov nájsť šťastie? Snímku ťahajú najmä skvelé herecké výkony ústrednej dvojice a sústredená Haynesova réžia. Carol si odniesla šesť nominácií na Oscara.

Na konci sveta

Výborný zárez z Veľkej Británie, pod ktorým je podpísaný Francis Lee. Hlavným hrdinom je Johnny Saxby (Josh O’Connor), osamelý mladý farmár, ktorého život sa zmení, keď na farmu príde pomocník Fheorghe (Alec Secareanu). Obaja hereckí predstavitelia podávajú fenomenálne výkony, snímke však nechýba ani dobrý scenár, skvelá realistická atmosféra a silné emócie.

Daj mi svoje meno

Jeden z veľkých hitov minuloročnej oscarovej sezóny. Režisér Luca Guadagnino divákom rozpovedal ľúbostný príbeh mladého Elieho (Timothée Chalamet) a študenta Olivera (Armie Hammer) v kulisách nádherného slnečného Talianska.

Neodolateľná letná atmosféra plná pohody a silný ústredný romantický vzťah sú zárukou skvelého zážitku. Snímka si odniesla štyri nominácie na Oscara a premenila sošku za najlepší adaptovaný scenár.

Prevýchova Cameron Postovej

Pôsobivá dráma o mladej Cameron (Chloë Grace Moretz), ktorá je lesbička a jej konzervatívni príbuzní ju pošlú do špeciálneho náboženského tábora, kde sa má zo svojej orientácie „vyliečiť“. Mrazivým faktom je, že príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami a že podobné tábory skutočne existovali (a zrejme v menšej miere stále existujú).

Milk

Životopisná dráma sa zaoberá životom amerického politika a aktivistu za práva homosexuálov, Harveyho Milka (Sean Penn). Réžie sa chopil uznávaný Gus Van Sant a doručil naozaj pozoruhodný životný príbeh, o ktorom možno veľa divákov v našich končinách ani nevie.

Tento informačne bohatý a hlavne herecky strhujúci film by ste rozhodne nemali zmeškať. Milk si odniesol Oscara za nejlepší pôvodný scenár a Sean Penn za najlepšieho hlavného herca.

Moonlight

Moonlight je príbehom mladého Chirona, ktorý sa snaží nájsť svoje miesto vo svete. Prechádza intenzívnym obdobím dospievania, keď si uvedomuje svoju sexualitu, ako aj odmietaním okolia. Skvelá snímka Barryho Jenkinsa plná parádnych hereckých výkonov si odniesla osem nominácií na Oscara.

Odniesla si tri sošky, a to za najlepší film, najlepšieho vedľajšieho herca (Mahershala Ali) a najlepší adaptovaný scenár.

Dánske dievča

Píšu sa 20. roky minulého storočia a Einar Wegener (Eddie Redmayne) je jedným z najlepších dánskych maliarov. Jeho pokojný život s manželkou Gerdou (Alicia Vikander) naruší nečakané objavenie jeho novej, ženskej sexuálnej identity.

Snímke dominujú absolútne presné herecké výkony a skvelá atmosféra. Alicia Vikander si odniesla za svoj výkon sošku Oscara, celkovo film získal štyri nominácie.

Chlapci neplačú

Silný, realistický a smutný skutočný príbeh trans muža menom Brandon Teena (Hilary Swank), ktorý sa počas úteku pred zákonom stretne s mladou Lanou (Chloë Sevigny). Vznikne z toho láska, lenže Lana a jej rodina ani len netuší o Brandonovej skutočnej sexuálnej identite.

Emocionálne zdrvujúci film, ktorý vás zasiahne a pohltí. Hilary Swank a Chloë Sevigny si za svoje výkony odniesli nomináciu na Oscara, pričom Swank tú svoju aj premenila.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
16
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
55
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
25 zvierat, ktoré pokazili ľuďom fotku tým najlepším spôsobom

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME