Utorok 27.9.2022
sk
Cyprián
, Damián
cz
Jonáš
Zdroj: ©Paramount Pictures / MovieStillsDB

10 výborných hororov, ktoré v hlavných úlohách predstavili rôzne desivé monštrá

Parádne sci-fi horory, ktoré by si nemal nechať ujsť žiadny fanúšik žánru.

Obľubuješ horory, v ktorých je protihráčom hlavných hrdinov nejaká desivá obluda? My tiež, a práve preto ti prinášame tento článok. Nájdeš v ňom 10 tipov na skvelé monster horory. Vybrali sme overené klasiky, ale aj novšie tituly. Veríme, že si medzi nimi nájdeš svojho favorita.

1. Predátor

Výborný akčný horor Predátor od Johna McTiernana dnes patrí k zaslúženej klasike. V čase premiéry síce pozbieral skôr chladné kritiky, ale s odstupom rokov sa stal kultom. Sledujeme v ňom skupinu vojakov na čele s majorom Dutchom (Arnold Schwarzenegger), ktorí sa vydávajú na nebezpečnú záchrannú akciu uprostred džungle.

Netušia ale, že sa budú musieť popasovať s oveľa náročnejším protivníkom. Protivníkom, ktorý nie je z tohto sveta. Film má úžasne mrazivú atmosféru, skvelé akčné scény a vynikajúce masky. Samotná postava Predátora sa stala súčasťou populárnej kultúry a stretli sme sa s ňou v ďalších filmoch, ale aj románoch, komiksoch či videohrách.

2. Vec

Pokračujeme ďalším nesmrteľným kultom, a síce sci-fi hororom Vec od Johna Carpentera. Príbeh sa odohráva na výskumnej stanici na mrazivej Antarktíde. Skupina vedcov príde do kontaktu s agresívnym mimozemským organizmom, ktorý si ako hostiteľa môže vybrať ktoréhokoľvek z nich. Atmosféra paranoje a nedôvery sa stupňuje.

Snímka sa mohla pochváliť skvelými hercami (Kurt Russell, Wilford Brimley, T. K. Carter či David Clennon), niekoľkými naozaj nepríjemnými scénami a hlavne dokonalými maskami. Absolútna klasika, ktorá patrí k povinnej jazde každého milovníka hororov.

3. Čeľuste

Čeľuste iste tiež dobre poznáš, a ak nie, tak by si to rozhodne mal napraviť. Hororový triler Stevena Spielberga sa odohráva v rekreačnom meste Amity, ktorého obyvateľov začne zabíjať krvilačný žralok. O jeho zneškodnenie sa pokúsi lovec žralokov Quint (Robert Shaw), ichtyológ Hooper (Richard Dreyfuss) a policajt Brody (Roy Schneider).

Mrazivá atmosféra, naliehavá hudba a poriadna porcia napätia. Toho všetkého sa v Čeľustiach dočkáš viac než vrchovatou mierou. Snímka si odniesla štyri nominácie na Oscara, pričom premenila tri sošky.

4. Tiché miesto

Horor Tiché miesto rozhodne patrí k najlepším monster hororom posledných rokov. Režíroval ho John Krasinski, ktorý si zahral aj hlavnú úlohu Leeho. Ten sa spolu so svojou ženou Evelyn (Emily Blunt) a deťmi (Noah Jupe a Millicent Simmonds) snaží prežiť po tom, čo Zem napadli záhadné monštrá.

Tie mimoriadne citlivo reagujú na zvuk, takže Lee a jeho rodina musia byť neustále potichu. Tiché miesto zaujalo nielen zaujímavým nápadom, ale aj výbornou realizáciou, kvalitnými hercami a poriadne napínavými scénami. V roku 2020 sme sa dočkali aj jeho pokračovania.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 mladých hercov, ktorí patria medzi najtalentovanejších svojej generácie

5. Pád do tmy

Výborným hororom je aj britský titul Pád do tmy od Neila Marshalla. V jeho centre je šesť kamarátok, ktoré sa rozhodnú vyraziť na dobrodružnú výpravu do komplikovaného jaskynného systému v odľahlom pohorí. Kvôli nehode sa ale nemôžu dostať von a okrem toho zisťujú, že v jaskyni prebýva niečo, čo radšej nikdy nemali vyrušiť.

Film stavia hlavne na dobre napísaných postavách, neuveriteľne tiesnivej atmosfére a pocite bezmocnosti. Samozrejmosťou sú aj skvelé herecké výkony všetkých herečiek. Odporúčame.

6. The Ritual

Aj britský horor The Ritual od Davida Brucknera ponúka solídnu dávku temnej atmosféry a napätia. Štvoricu kamarátov tvrdo zasiahlo úmrtie ich dobrého priateľa. Rozhodnú sa vyraziť do švédskej prírody, aby si uctili jeho pamiatku a trochu upevnili narušené vzťahy medzi sebou. Cestu sa rozhodnú skrátiť cez les, ale veľmi rýchlo zistia, že to nemali robiť.

Číha tu totiž niečo zlé a nebezpečné.

7. Cloverfield

Monster horor à la Godzilla v štýle found footage? V prípade Cloverfieldu od Matta Reevesa to dopadlo viac než dobre. Sledujeme v ňom skupinku priateľov, ktorí práve oslavujú povýšenie svojho kamaráta Roba (Michael Stahl-David). Na New York však krátko nato zaútočí obrovská obluda. Snímke pomohla aj šikovná marketingová kampaň, šikovne zvolená forma a výborne vykreslená atmosféra chaosu a paniky. A obludka bola tiež skvelá.

8. Votrelec

Ďalšia klasika, ktorá v našom zozname nemôže chýbať. Horor Votrelec od Ridleyho Scotta sa odohráva na palube lode Nostromo. Jej posádka odpovie na núdzový signál z blízkej planéty, kde však prídu do kontaktu s neznámym mimozemským organizmom. A aby toho nebolo málo, nechtiac ho dostanú aj na svoju loď. Začína sa boj o život.

Čo povedať a neopakovať sa? Votrelec je aj dnes parádna atmosférická pecka, ktorá sa ti zažerie pod kožu. Stala sa obrovským hitom a dočkala sa aj niekoľkých pokračovaní. Odniesla si tiež dve nominácie na Oscara, pričom zvíťazila v kategórii najlepších vizuálnych efektov. Samotný Xenomorph (Votrelec) sa stal ikonickým záporákom a spolu s Predátorom ide zrejme o najslávnejšie hororové monštrá filmovej histórie (dokonca sa aj párkrát stretli v spoločných filmoch, ktoré ale za veľa nestáli).

Mohlo by ťa zaujímať:

Lákavé sci-fi, drámy či historické fresky. 10 filmov s veľkým potenciálom, ktoré nikdy nevznikli

9. Mucha

Klasický horor Mucha od Davida Cronenberga je už tiež zaslúženou kultovkou. Príbeh sa točí okolo vedca Setha Brundlea (Jeff Goldblum), ktorý vytvoril prístroj na teleportovanie ľudí. Keď ho ale vyskúša na sebe, dôjde k nehode. Do teleportu totiž vletí mucha a zmieša svoje DNA so Sethovým. A to bude mať nepríjemné následky.

Intenzívne, mrazivé a miestami dosť nechutné. Navyše to stále perfektne funguje aj roky po premiére. Nesmieme tiež zabudnúť zmieniť skvelé masky, za ktoré si tvorcovia odniesli aj sošku Oscara.

10. Votrelci

Keď už sme spomenuli Votrelca, rozhodne nemôžeme obísť ani jeho sequel Votrelci od Jamesa Camerona. Ten je totiž mnohými považovaný za jedno z mála pokračovaní, ktoré sa bez problémov vyrovnajú originálu. A možno ho aj prekonáva. Ellen Ripley (Sigourney Weaver) ako jediná prežila vraždiace besnenie na lodi Nostromo a teraz je súčasťou jednotky vojakov, ktorí sú vyslaní na planétu s ľudskou kolóniou, kde zrejme došlo k útoku Xenomorpha.

Votrelci sú strihnutí viac akčnejšie než jednotka, ale na pôsobivosti im to vôbec neuberá, práve naopak. Parádne napísané postavy, istá réžia a skvelá akcia. Čo viac si želať? Snímka si odniesla sedem nominácií na Oscara, pričom premenila sošky za strih zvuku a vizuálne efekty.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť