Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie
Zdroj: ©Universal Pictures / MovieStillsDB

10 výborných kultových filmov, ktoré svojho času prepadli na plnej čiare (2. časť)

Kvalitné filmy, ktoré diváci v kinách neocenili.

Tvorcovia môžu poslať do kín akokoľvek kvalitný film, ale nie vždy narazia na pochopenie divákov (či kritikov). V tomto článku nájdeš 10 kultových a známych snímok, ktoré sa dnes síce tešia veľkému záujmu, ale v čase premiéry išlo o poriadne finančné prepadáky.

1. Občan Kane

Občan Kane od Orsona Wellesa patrí medzi základné piliere modernej kinematografie. Príbeh sa točí okolo tlačového magnáta Charlesa Fostera Kanea (Orson Welles), pričom reportér Jerry Thompson (William Alland) sa snaží objasniť význam posledného slova, ktoré pred smrťou vyriekol. Občan Kane v mnohom predbehol svoju dobu a dodnes ide o film, ktorý by mal poznať každý, kto sa o kinematografiu zaujíma podrobnejšie.

Ako mnoho iných prevratných diel, ani Wellesova snímka to nemala po premiére úplne jednoduché. Recenzie boli síce spokojné, ale divákov neoslovil. Rozpočet bol 839 727 dolárov, avšak tržby dosiahli len veľmi neuspokojivých 1,6 milióna dolárov. Iste tomu pomohla aj negatívna kampaň magnáta Williama Randolpha Hearsta, ktorý sa v postave Kanea vzhliadol a vôbec sa mu to nepáčilo. Film si odniesol 9 nominácií na Oscara, pričom premenil sošku za najlepší originálny scenár.

2. Heathers

Čierna komédia Heathers od Michaela Lehmanna je v Spojených štátoch nesmrteľnou kultovkou, ale u nás ju pozná len úzky okruh divákov. V centre príbehu je dvojica stredoškolákov Veronica (Winona Ryder) a JD (Christian Slater), ktorí začnú zabíjať svojich populárnych spolužiakov a ich smrť narafičia ako samovraždy. Snímka ponúkla poriadnu dávku cynického humoru, nekorektnosti a satiry.

Kritické reakcie boli nadšené, ale filmu sa nepodarilo finančne bodovať. Na tržbách trhol len 1,1 milióna, pričom rozpočet bol 3 milióny. Napriek tomu sa neskôr stal kultom a vyslúžil si tiež výbornú muzikálovú adaptáciu, ako aj mizerný seriálový reboot.

3. Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Westernovú drámu Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom natočil Andrew Dominik. Bližšie sa v nej pozrel na osudy známeho lupiča Jesseho Jamesa (Brad Pitt) a okolnosti jeho smrti, o ktorú sa postaral člen jeho gangu Robert Ford (Casey Affleck). Film dokázal u kritikov bodovať skvelými hereckými výkonmi, atmosférou a sústredenou réžiou.

Pre divákov ale nepredstavoval príliš atraktívnu látku. Svoje iste zohrala aj mamutia dĺžka (160 minút) a tak sa niet čo čudovať, že kiná zívali prázdnotou. Rozpočet bol síce relatívne skromných 30 miliónov, ale ani ten sa nedokázal splatiť. Film totiž prepadol a dokázal trhnúť len 15 miliónov. Odniesol si však dve nominácie na Oscara a s odstupom času si získal aj silnú fanúšikovskú základňu.

Slováci v kreatívnej súťaži ukázali svoju predstavu bohémskeho života. Pomôž nám nájsť jej víťaza

Odporúčame prečítať:

Slováci v kreatívnej výzve ukázali svoju predstavu bohémskeho života. Pomôž nám nájsť víťaza súťaže

4. Scott Pilgrim proti celému svetu

Štýlová komiksovka Scott Pilgrim proti celému svetu vznikla pod režisérskym dohľadom Edgara Wrighta. Scott Pilgrim (Michael Cera) sa zamiluje do krásnej a tajomnej Ramony Flowers (Mary Elizabeth Winstead), ale na to, aby jej srdce získal, musí poraziť jej sedem bývalých partnerov. Wright snímke dodal výraznú komiksovú a videohernú estetiku, uletený humor a neprehliadnuteľný vizuálny štýl.

Kritici boli viac než spokojní, ale v kinách sa Scottovi Pilgrimovi príliš nedarilo. Rozpočet sa pohyboval v rozmedzí 60 až 85 miliónov, ale tržby sa zastavili kúsok nad 49 miliónmi. Odniesol si však mnoho nominácií a ocenení a neskôr sa mu dostalo zaslúženého kultového statusu.

5. Brazil

Legendárne satirické sci-fi Brazil od Terryho Gilliama sa odohráva v dystopickej krajine, sužovanej neustálymi teroristickými útokmi. Sam Lowry (Jonathan Pryce) je síce v realite nenápadný úradníček, ale vo svojich snoch je odvážnym hrdinom, ktorý žije po boku nádhernej ženy. Jeho život sa zmení, keď túto ženu (Katherine Helmond) uvidí aj v realite.

Gilliam sa pri tvorbe snímky inšpiroval dielami Franza Kafku či Georgea Orwella, pridal svoj typický zmysel pre absurdný humor a výsledkom bola temná, zábavná aj znepokojivá satira.

Recenzie nešetrili chválou, ale pre divákov išlo zrejme o príliš tuhé sústo. Oproti rozpočtu 15 miliónov dokázal film na americkom trhu ukoristiť necelých 10 miliónov. Odniesol si ale dve nominácie na Oscara, ako aj mnoho ďalších ocenení. Neskôr si našiel aj stabilnú fanúšikovskú základňu a dnes je cenený ako jeden z najlepších britských filmov histórie.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.