Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta
V spolupráci s CinemArt
Zdroj: ©Paramount Pictures / MovieStillsDB

10 výborných post-apokalyptických hororov a trilerov, ktorými sa naladíš na novinku Niekto klope na dvere

Niekto klope na dvere si odbije premiéru už tento štvrtok.

Do slovenských kín už tento týždeň vstúpi lákavo vyzerajúci hororový triler Niekto klope na dvere od M. Night Shyamalana. V ňom nepôjde o nič menšie než o záchranu sveta pred apokalypsou. V kinách sa podľa všetkého dočkáme skôr komorného psychologického teroru, ktorý nám poriadne zabrnká na nervy.

Aby si sa na premiéru adekvátne naladil, prinášame ti výber 10 skvelých a mrazivých hororov a trilerov, v ktorých hrá zánik sveta podstatnú rolu.

1. It Comes at Night

Kvalitný hororový nezávislák It Comes at Night natočil Trey Edward Shults. Predstavil nám v ňom rodinu, ktorá žije hlboko v lesoch ďaleko od civilizácie. Svet totiž zachvátila záhadná pandémia a bezpečne je ďaleko od miest.

Keď sa však hlavným hrdinom do domu vláme neznámy muž, ktorý hľadá jedlo pre svoju rodinu, rozhodnú sa podať neznámym pomocnú ruku. Napätie však narastá. V hlavných úlohách sa predstavili Joel Edgerton, Carmen Ejogo, Christopher Abbott, Riley Keough či Kelvin Harrison Jr. Snímka ponúkla kvalitnú atmosféru aj výborné herecké výkony.

2. Ulica Cloverfield 10

Hororový kúsok Ulica Cloverfield 10 natočil Dan Trachtenberg. Hlavnou hrdinkou je mladá Michelle (Mary Elizabeth Winstead), ktorú unesie podivínsky Howard (John Goodman) do svojho podzemného bunkra. Následne jej oznámi, že Zem postihla nejaká hrozná katastrofa a vyhladila všetok život.

Je to ale naozaj pravda? Snímka stojí hlavne na dobre napísaných postavách a hercoch, ale aj kvalitnom scenári a atmosfére neistoty a paranoje. Výborná žánrovka.

3. Tiché miesto

Sci-fi horor Tiché miesto zrežíroval John Krasinski. Príbeh sa točí okolo rodiny Abbottovcov, ktorá sa snaží prežiť vo svete, ktorý si podmanili mimozemšťania citliví na zvuk. Abbottovci teda musia svoje dni prežívať v absolútnej tichosti.

V snímke si zahrali John Krasinski, Emily Blunt, Noah Jupe a Millicent Simmonds. Tiché miesto sa právom svojho času stalo veľkým hitom. Ponúka solídnu dávku napätia, originálny nápad a suverénne režijné prevedenie.

4. Hmla

Sci-fi horor Hmla vznikol pod režisérskym dohľadom Franka Darabonta. Skupina ľudí ostane uväznená v supermarkete po tom, čo mesto zahalí podivná hmla. A aby toho nebolo málo, skrývajú sa v nej nebezpečné monštrá.

Hlavné úlohy stvárnili Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden či Toby Jones. Film sa mohol oprieť o kvalitnú predlohu Stephena Kinga a Darabontovi sa podarilo z námetu vydolovať naozaj intenzívny a výborný horor s drsným a silným záverom.

varenie, triky šéfkuchárov, jedlo, steak

Odporúčame prečítať:

14 kuchynských trikov od profesionálnych šéfkuchárov, ktoré zaručene musíte poznať

5. O 28 dní…

Horor O 28 dní… od Dannyho Boylea iste predstavovať nemusíme. Príbeh sa točí okolo Jima (Cillian Murphy), ktorý sa prebudí v nemocnici a s hrôzou zisťuje, že Londýn je úplne prázdny.

Teda skoro prázdny. Sú tu totiž ľudia nakazení agresívnym vírusom, ktorí mu pôjdu po krku. Jeho jedinou nádejou je spojiť sa s ďalšími preživšími a bojovať.

6. Tiché miesto: Časť II

Keď sme už zmienili prvý diel Tichého miesta, zmienku si určite zaslúži aj jeho pokračovanie (opäť v réžii Johna Krasinskiho). Je totiž minimálne rovnako kvalitné. Evelyn (Emily Blunt) sa po udalostiach prvého dielu zo všetkých síl snaží ochrániť svoje deti pred mimozemšťanmi reagujúcimi na akýkoľvek zvuk.

Svoje sily spoja s osamelým Emmettom (Cillian Murphy) a rozhodnú sa vyhľadať ďalších, ktorí prežili. Aj Tiché miesto: Časť II ponúklo skvelú réžiu, napätie a atmosféru. Herecké výkony boli tiež viac než dobré, takže film sa opäť tešil značnému úspechu.

7. Vojna svetov

Vojna svetov od Stevena Spielberga je modernizovanou adaptáciou klasického románu H. G. Wellsa. Zem napadnú armády mimozemšťanov a nastáva chaos. Mechanik Ray Ferrier (Tom Cruise) a jeho dve deti sa snažia prichádzajúcu apokalypsu prežiť.

Vojna svetov je síce blockbuster, ale v rámci epických snímok je poňatý až prekvapivo komorne. To ale nie je vôbec na škodu. Divákovi to umožňuje viac sa vžiť do kože postáv a celú hrozbu vnímať hmatateľnejšie. Kvalitná záležitosť.

8. Chata v horách

Hororová komédia Chata v horách od Drewa Goddarda rozpráva príbeh skupiny mladých ľudí, ktorí si vyrazia na výlet do chaty v lesoch. Netušia však, že sú sledovaní tímom vedcov, ktorí si pre nich pripravili niekoľko nepríjemných prekvapení.

Chata v horách pobaví hlavne ostrieľaných hororových fanúšikov, ktorí majú napozerané viaceré klasiky žánru. Goddard na ne totiž veľmi premyslene odkazuje, pohráva sa s ich klišé a stavia ich do nového svetla. Vďaka tomu je jeho snímka poriadne zábavná, ale funguje aj po hororovej stránke.

knižný tip na marec, mesiac knihy, čo čítať, Lindsay C. Gibson, Keď už detstvo nebolí

Odporúčame prečítať:

6 tipov na zaujímavé knižné tituly, ktorými osláviš mesiac knihy

9. Hviezdica

Zaujímavá dráma Hviezdica od A. T. Whitea nie je u nás príliš známa, čo je celkom škoda. Ide totiž o pozoruhodný psychologický sci-fi horor. Hlavnou hrdinkou je Aubrey (Virginia Gardner), ktorá sa po smrti svojej kamarátky ocitá v silnej kríze a nedokáže sa vyrovnať s jej úmrtím.

A akoby to nestačilo, prichádza koniec sveta. Hviezdica síce nesadne ani zďaleka každému, pokiaľ sa však na jej atmosféru dokážeš naladiť, budeš odmenený silným zážitkom.

10. Pulse

Horor Puls vznikol v réžii Kijošiho Kurosawu a rozpráva príbeh skupiny mladých ľudí, ktorí sa stanú svedkami podivných samovrážd a miznutia ľudí. Ako sa neskôr dozvedia, na vine sú duchovia mŕtvych, ktorí začali pohlcovať svet ľudí. Puls sa môže pochváliť výborným nápadom, ale aj poriadne hustou atmosférou a strachom z neznámej hrozby. Odporúčame!

Niekto klope na dvere

No a o čom bude spomínaná novinka Niekto klope na dvere? V jej centre je trojčlenná rodina, ktorú v ich lesnej chate uväzní štvorica neznámych ľudí. Tí im vysvetlia, že na to, aby odvrátili celosvetovú apokalypsu, musia obetovať jedného zo svojich členov. Hoci rodina si najprv myslí, že neznámi sú šialení sektári, neskôr začnú pribúdať náznaky, že svet je možno naozaj v ohrození. Dokážu sa zaň obetovať?

V hlavných úlohách sa predstavia Jonathan Groff, Dave Bautista, Rupert Grint, Ben Aldridge, Nikki Amuka-Bird, Kristen Cui, Hanna Gaffney a Abby Quinn. Trailery lákajú na naozaj mrazivú žánrovku a prvé ohlasy zo sociálnych sietí sú zatiaľ tiež pozitívne (niektoré z nich hovoria, že ide o najlepší Shyamalanov film za posledných 20 rokov!). Snímka dorazí do kín už 2. februára.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje