Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie
Zdroj: ©Miramax / MovieStillsDB

10 výborných režisérov, ktorí si zaslúžili Oscara, ale nikdy ho nezískali

Ani obrovský talent a parádne filmy nemusia na režisérskeho Oscara stačiť.

Oscar je stále považovaný za najvýznamnejšie filmové ocenenie. Kvalitný režisér by ho tak skôr či neskôr mal získať, no nie? Nie je to celkom tak. Máme totiž mnoho kultových a majstrovských režisérov, ktorí boli na režisérskeho Oscara nezriedka nominovaní viackrát, ale nepodarilo sa im ho získať.

Pri niektorých sa to už ani nikdy nepodarí, iní zase ešte majú šancu v budúcnosti toto ocenenie získať. Poďme sa spoločne pozrieť na 10 výborných režisérov, ktorí Oscara v kategórii najlepšia réžia nezískali.

1. Orson Welles

Orson Welles je pravdepodobne najžiarivejším príkladom režiséra, ktorý si zaslúžil Oscara, ale nikdy ho nezískal. Dnes je považovaný za režijného génia, ktorého filmy patria k základnému filmovému vzdelaniu. Obzvlášť jeho celovečerný debut Občan Kane z roku 1941 je všeobecne pokladaný za revolučný film, ktorý zásadne ovplyvnil podobu filmového média tak, ako ho dnes poznáme.

Práve za Občana Kanea si Welles odniesol zrejme najviac chvály, vrátane deviatich nominácií na Oscara. Samotný Welles bol nominovaný v kategóriách réžia, hlavný herec a pôvodný scenár (spolu s Hermanom J Mankiewiczom).

Snímka z početných nominácií ale premenila len jednu sošku, a to za najlepší scenár. Wellesovi sa v prípade ďalších filmov už nepodarilo na Oscaroch získať ani nomináciu (hoci by si ju tiež zaslúžil). V roku 1971 mu bol udelený čestný Oscar.

moviestillsdb.com/Selznick Releasing Organization 

2. Quentin Tarantino

Quentin Tarantino vyhlásil, že za svoju kariéru natočí len desať filmov, čo znamená, že mu ešte ostáva jeden film a potom by mal skončiť. Snáď sa tak nestane a Quentin bude točiť ďalej. Ak by ale slovo dodržal, tak už má len jednu šancu bodovať na Oscaroch v režisérskej kategórii.

Sošku pritom mohol získať už za svoj druhý celovečerák Pulp Fiction: Historky z podsvetia z roku 1994. Snímka dodnes patrí k jeho najoceňovanejším titulom a odniesla si obrovské množstvo cien, vrátane Zlatej palmy z Cannes.

Na Oscaroch sa jej ušlo sedem nominácií vo všetkých hlavných kategóriách, a teda aj réžie. Napokon si Tarantino sošku odniesol (spolu s Rogerom Avarym), ale za najlepší originálny scenár. V neskorších rokoch mohol Tarantino ako režisér bodovať filmami Nehanební bastardi (2009) či Vtedy v Hollywoode (2019).

V oboch prípadoch ale nomináciu nepremenil. Tešiť ho ale môže druhý získaný Oscar za originálny scenár v prípade westernu Divoký Django z roku 2012. Uvidíme, či sa mu jeho deklarovaným posledným filmom podarí získať vytúženú sošku.

moviestillsdb.com/Dimension Films

3. Stanley Kubrick

Stanley Kubrick patrí k ďalším klasikom strieborného plátna. Prakticky všetky jeho filmy sú dnes nesmrteľnými kultovkami, hoci v čase premiéry museli nezriedka zápasiť s nezáujmom divákov či nepochopením kritikov. Napriek tomu Kubrick na režisérskeho Oscara zaútočil hneď štyrikrát. V prvom prípade so satirickou komédiou Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu z roku 1964.

Film celkovo získal štyri nominácie, okrem réžie aj za adaptovaný scenár, hlavného herca (Peter Sellers) a najlepší film. Obišiel však naprázdno. Oscara mohol Kubrick získať aj za legendárne sci-fi 2001: Vesmírna odysea. Film bol poctený štyrmi nomináciami, okrem réžie to boli aj pôvodný scenár, výprava a vizuálne efekty.

A práve za efekty si napokon odniesol zlatú sošku. Naposledy Kubrick do boja o režisérskeho Oscara vytiahol v roku 1976 so svojou historickou freskou Barry Lyndon. Tá získala sedem nominácií, pričom si odniesla Oscarov za kostýmy, výpravu, hudbu a kameru. Kubrick ale opäť nebol ocenený.

Následne ešte mohol získať Oscara ako (spolu)scenárista vojnovej drámy Olovená vesta (spolu s Gustavom Hasfordom a Michaelom Herrom), ale ani to sa nepodarilo. Veľká škoda, filmár Kubrickovho formátu si ocenenie určite zaslúžil.

moviestillsdb.com/Warner Bros.

4. Alfred Hitchcock

Nesmrteľný klasik Alfred Hitchcock počas svojej kariéry natáčal jeden geniálny film za druhým. Právom dnes patrí medzi najlepších režisérov všetkých čias. Ani jemu sa ale v prípade režisérskeho Oscara nedarilo. Nominovaný bol pritom päťkrát! Prvýkrát sa tak stalo za drámu Rebecca z roku 1940. Film celkovo získal jedenásť nominácií, pričom si odniesol dve sošky: za najlepšiu kameru a najlepší film.

Druhá možnosť sa Hitchcockovi naskytla v roku 1945 s vojnovou drámou Záchranný čln. Tá si odniesla tri nominácie (za réžiu, kameru a pôvodný scenár), nebodovala však ani v jednej kategórii. Ďalší pokus podnikol s filmom Rozdvojená duša z roku 1945. Ten si odniesol šesť nominácií, ale dokázal zúročiť len tú za hudbu. Hitchcock následne mohol bodovať kultovkou Okno do dvora (1954), ktorá získala štyri nominácie (okrem réžie za adaptovaný scenár, kameru a mix zvuku). Napokon mu ale žiadna soška do lona nepadla.

Naposledy sa Hitchcock dostal do oscarového súboja so svojím hororom Psycho z roku 1960. Ten získal štyri nominácie, menovite za réžiu, herečku vo vedľajšej úlohe (Janet Leigh), kameru a výpravu. Ani tentokrát však nebolo šťastie režisérovi naklonené, film totiž nepremenil ani jednu nomináciu. Akadémia mu napokon v roku 1968 udelila Pamätnú cenu Irvinga G. Thalberga.

Profimedia

Mohlo by ťa zaujímať:

10 slávnych režisérov, s ktorými je (či bolo) peklo spolupracovať

5. Paul Thomas Anderson

Paul Thomas Anderson patrí k najlepším režisérom súčasnosti, a hoci sa z Oscara ešte netešil, niečo nám hovorí, že dlho naň čakať nebude. Získať ho ale mohol už dvakrát, a to v prípade filmov Čierna krv (2007) a Niť z prízrakov (2017). Snímka Čierna krv bojovala celkovo vo ôsmich kategóriách, napokon získala sošky za najlepšiu kameru a najlepšieho herca v hlavnej úlohe (Daniel Day-Lewis).

Niť z prízrakov si odniesla šesť nominácií a premenila sošku za kostýmy. Anderson by si podľa nás zaslúžil režisérsku nomináciu aj za niektoré ďalšie filmy (hlavne za brilantnú drámu Majster z roku 2012), ale akademici to videli inak.

Andersonova nadšene prijatá novinka Licorice Pizza, ktorú na Slovensku uvidíme v marci 2022, však určite bude na Oscaroch opäť miešať karty. A možno tentokrát padne aj Oscar za réžiu.

Profimedia

6. David Lynch

Filmy Davida Lyncha sú bezpochyby skvelé a viaceré z nich právom radené medzi klasiky, ale je pravdou, že svojou surreálnou atmosférou a nepreniknuteľnosťou sú pre akademikov hádam až príliš ťažkým sústom. To ale neznamená, že by Lynch nemal režisérskeho Oscara na dosah. Získať ho mohol rovno trikrát.

Prvýkrát sa možnosť naskytla v roku 1981 za jeho drámu Sloní muž. Tá síce získala sedem nominácií v hlavných kategóriách, ale nepodarilo sa jej premeniť ani jednu sošku. O režisérskeho Oscara sa Lynch bil aj so svojím trilerom Modrý zamat (1986), čo bola jediná nominácia, ktorú film získal.

Do tretice Lynch získal nomináciu za parádny triler Mulholland Drive, a opäť išlo o jedinú nomináciu, ktorou bol tento film poctený. Vzhľadom na to, že David Lynch sa v posledných rokoch venuje krátkometrážnym filmom či seriálom (Twin Peaks: The Return), je otázne, či sa od neho ešte nejakého celovečeráku dočkáme. V roku 2020 mu bol udelený čestný Oscar.

Profimedia

7. Sergio Leone

Sergio Leone patrí k ďalším legendám filmového plátna, avšak o režisérskeho Oscara bojoval len jediný raz. Išlo o veľkolepú gangsterskú ságu Vtedy v Amerike z roku 1984. Tá si odniesla dve nominácie, okrem réžie aj za najlepšiu hudbu.

Nebola však ocenená ani v jednej kategórii. Leone by si celkom iste zaslúžil nomináciu aj za nejaký iný film. Napríklad za legendárny western Vtedy na Západe (1968) či Dobrý, zlý a škaredý (1966).

Profimedia

8. David Fincher

Režisérsky perfekcionista David Fincher má na konte tiež viacero parádnych snímok. V kategórii najlepšia réžia bol nominovaný hneď trikrát. Prvýkrát za dojemnú fantasy drámu Podivuhodný prípad Benjamina Buttona (2008).

Snímka získala obdivuhodných trinásť nominácií, vrátane všetkých hlavných kategórií, ale napokon sa tešila „len“ z troch víťazstiev. Odniesla si sošky za vizuálne efekty, mejkap a výpravu.

Fincher sa akademikom pripomenul aj v roku 2010, keď si odbila premiéru jeho dráma Sociálna sieť. Tá patrila k veľkým favoritom oscarovej súťaže a odniesla si osem nominácií. Získala tri sošky: za hudbu, strih a adaptovaný scenár. Fincher opäť obišiel naprázdno.

V roku 2020 mal premiéru životopisný kúsok Mank a bolo jasné, že akademikom sa bude páčiť. To sa aj stalo, o čom svedčí desať nominácií. Trochu sklamaním ale bolo, že film bodoval len v dvoch prípadoch: získal Oscara za kameru a výpravu.

Profimedia

Mohlo by ťa zaujímať:

10 výborných hercov a herečiek, ktorí aj napriek vysokému veku stále hrajú (2. časť)

9. Christopher Nolan

Christopher Nolan patrí k režisérskej špičke a aj v jeho prípade sa tak trochu počíta s tým, že si skôr či neskôr pre svojho režisérskeho Oscara príde. Zatiaľ mal tú možnosť len raz, a to v prípade vojnovej drámy Dunkirk.

Tá si odniesla osem nominácií, vrátane hlavných kategórií, ale napokon si dokázala uchmatnúť „len“ tri sošky: za strih, mix zvuku a strih zvuku. Škoda. Nolan by si ale určite zaslúžil nomináciu aj za iné filmy, napríklad za Memento, Dokonalý trik či Počiatok (všetky tri filmy si odniesli niekoľko nominácií/sošiek, ale za réžiu Nolan nominovaný nebol).

Shutterstock

10. Darren Aronofsky

Darren Aronofsky patrí k oceňovaným, ale aj trochu kontroverzným filmárom. Jeho snímky málokoho nechajú chladným, ale divákov a kritikov často rozdeľujú. Aronofsky zatiaľ bojoval o režisérskeho Oscara raz, a to v prípade psychologického trileru Čierna labuť z roku 2010. Film získal päť nominácií (okrem réžie aj za strih, kameru, najlepšiu hlavnú herečku a najlepší film).

Z víťazstva sa napokon zaslúžene tešila Natalie Portman ako hlavná herečka. Škoda, že Aronofsky si neodniesol nomináciu aj za filmy Requiem za sen (ten získal jednu nomináciu, za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe), Fontánu či Wrestlera (získal dve nominácie, za najlepšieho hlavného herca pre Mickeyho Rourka a najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe pre Marisu Tomei).

Shutterstock
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.