Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika
Zdroj: ©Siren Pictures / MovieStillsDb

10 výborných seriálov, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo nám rok 2021 priniesol

10 titulov, ktoré sa zaradili k seriálovej špičke tohto roku.

Seriáloví diváci sa tento rok na nedostatok výborných titulov rozhodne sťažovať nemohli. V tomto článku ti predstavíme výber 10 parádnych kúskov, ktoré bezpochyby patria k tomu najlepšiemu, čo sme si v roku 2021 mohli vychutnať. Ide o seriály rôznorodé, vtipné aj napínavé, ale hlavne výborne nakrútené a strhujúce.

1. Squid Game

Survival triler Squid Game, ktorý sa stal obrovským hitom na celom svete, nemôžeme minúť. Seriál sa točí okolo 456 hráčov, ktorí majú veľké dlhy. Dostanú ale príležitosť svoju neutešenú situáciu zmeniť a odniesť si domov milióny dolárov. Stačí, ak sa zúčastnia zdanlivo nevinných detských hier.

Lenže v tomto prípade sa prehra rovná smrti. Seriál ponúkol poriadnu dávku napätia, výbornú prácu s postavami a pozoruhodnú myšlienkovú hĺbku. Skrátka parádna záležitosť, ktorá si svoj kritický a divácky úspech bezpochyby zaslúži.

2. Maid

Pokračujeme famóznou dramatickou minisériou Maid. Hlavnou hrdinkou je mladá Alex (Margaret Qualley), ktorá odíde od svojho násilníckeho priateľa Seana (Nick Robinson) aj so svojou malou dcérkou Maddy (Rylea Nevaeh Whittet). Prežiť ako matka samoživiteľka ale nie je vôbec jednoduché.

Alex napokon vezme prácu upratovačky, ktorá je ťažká a mizerne platená. Nemá ale na výber. Maid je perfektne napísaná miniséria s absolútne dokonalou Margaret Qualley v hlavnej úlohe. Ponúka veľmi realistický a empatický pohľad na ťažký život pracujúcej chudoby a odhodlanej snahy sa z tohto prostredia vymaniť. Silný zážitok.

3. The White Lotus

Vynikajúca satirická dramédia The White Lotus rozpráva príbeh niekoľkých rôznych postáv, ktoré sa rozhodli stráviť týždennú dovolenku v luxusnom havajskom rezorte. Každý z nich má vlastné problémy a neistoty, ako aj svoje temnejšie stránky.

Inak na tom nie sú ani zamestnanci, ktorí sa zo všetkých síl snažia vyhovieť svojim hosťom a nezblázniť sa z toho. The White Lotus sa môže oprieť o fantastický kasting (Murray Bartlett, Connie Britton, Alexandra Daddario, Lukas Cage, Jennifer Coolidge, Sydney Sweeney a ďalší), dokonale napísané postavy a viacero poriadne vtipných, ale aj emotívnych a poetických momentov. Ak si nevidel, rozhodne to naprav!

4. It’s a Sin

Sympatická dramédia It’s a Sin na ploche piatich epizód rozpráva príbeh Ritchieho (Olly Alexandre), Roscoea (Omari Douglas) a Colina (Callum Scott), mladých gayov, ktorí začínajú žiť v Londýne roku 1981.

Do ich životov ale dramaticky zasiahne zákerný AIDS. Snímka sa môže pochváliť sympatickými a dobre napísanými postavami, funkčným humorom, ale aj poriadne silnými a smutnými momentmi. Veľmi dobré!

Mohlo by ťa zaujímať:

10 mrazivých, strašidelných a desivých filmov, ktoré však nie sú horory

5. The Underground Railroad

Za zmienku stojí aj svojská historická dráma The Underground Railroad. Tá sa odohráva na počiatku 19. storočia na rasistickom juhu Spojených štátov. Mladá Cora Randall (Thuse Mbedu) je rozhodnutá uniknúť z otroctva sieťou podzemných železníc. Doteraz si ale myslela, že ide len o legendu.

Seriál zaujímavo kombinuje realizmus krutých otrokárskych Spojených štátov s fantasy/magicko-realistickými prvkami. Tempo bude síce pre niektorých divákov asi až príliš pomalé, ale tento príbeh si ho skrátka vyžadoval. Zaujímavý titul, ktorý stojí za pozornosť.

6. Mare of Easttown

Kriminálna dráma Mare of Easttown sa točí okolo detektívky Mare Sheehan (Kate Winslet). Tá v malom pensylvánskom mestečku vyšetruje záhadnú vraždu a popritom sa snaží zachrániť svoj súkromný život.

V prípade Mare of Easttown nejde len o obyčajnú kriminálku, ale aj sociologickú štúdiu o nižších sociálnych vrstvách v pevne uzavretej komunite amerického mestečka. Kate Winslet predviedla jeden zo svojich najlepších výkonov vôbec. A možno aj ten úplne najlepší.

7. The Chair

Nenápadný, ale pozoruhodný kúsok The Chair sa odohráva v prostredí americkej univerzity. Katedru angličtiny a literatúry prvýkrát dostáva žena Ji-Yoon Kim (Sandra Oh) a snaží sa jej opäť vrátiť stratenú prestíž. Musí sa ale vysporiadať s odlišnými názormi mladých a starších profesorov, osobnými problémami a výchovou adoptovanej dcérky Ju-Hee (Everly Carganilla).

The Chair je kvalitne napísaná miniséria s výbornými postavami, ktorá pobaví a vďaka rozumne zvolenej stopáži nestihne ani chvíľu nudiť. Hoci je pravdou, že by sme možno prijali ešte pár dielov navyše.

8. Scenes from a Marriage

Americký seriálový remake slávnej drámy Scény z manželského života od Ingmara Bergmana sa točí okolo manželov Jonathana (Oscar Isaac) a Miry (Jessica Chastain). Tí v súčasnej Amerike čelia najrôznejším vzťahovým problémom.

Isaac a Chastain podali absolútne špičkové výkony, za zmienku ale stojí aj scenár, ktorý je napísaný veľmi citlivo a obsahuje viacero poriadne silných scén. Je pravdou, že divákovi seriál musí sadnúť do nálady, ale ak sa tak stane, čaká ho poriadne emocionálna jazda.

Matt Damon, Luciana Barroso, herec, manželstvo

Odporúčame prečítať:

5 svetových celebrít, ktoré sa zosobášili so svojimi fanúšikmi

9. Midnight Mass

Oceňovaný režisér Mike Flanagan nám po kúskoch The Haunting of Hill House a The Haunting of Bly Manor tento rok ponúkol ďalší zaujímavý hororový seriál Midnight Mass. Príbeh sa odohráva na izolovanom ostrove Crockett Island, na ktorý práve prichádza nový kňaz Paul Hill (Hamis Linklater).

Zdá sa ale, že obyvatelia niečo skrývajú, a čoskoro sa začnú diať poriadne záhadné veci. Seriál svojím pomalým tempom iste neuchváti každého, pokiaľ ale máš rád náročnejšie horory, rozhodne by si mu mal dať šancu.

10. We Are Lady Parts

Výborná komédia We Are Lady Parts sa točí okolo rovnomennej britskej punk rockovej kapely, ktorú dá dohromady pätica mladých moslimských žien. Okrem túžby preraziť ale musia riešiť aj problémy vo vzťahoch a kultúrnych odlišnostiach.

Výborne obsadená miniséria si ťa získa sympatickými postavami, empatickým prístupom a, pravdaže, poriadnou dávkou humoru. V našich končinách seriál skôr len prešumel, rozhodne ale patrí k tomu najlepšiemu, čo sme tento rok dostali.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť