10 výborných slovenských filmov, ktoré poukazujú na problémy súčasnej spoločnosti

Slovenskí filmári rozhodne majú čo povedať.

Zdroj: Continental Film, Bfilm (úprava redakcie)

Do slovenských kín prichádza pozoruhodne vyzerajúci slovenský thriller Kto je ďalší? Ten sa zameriava na potenciálnu nebezpečnosť internetu a sociálnych sietí, pričom si berie na mušku aj také problémy, ako napríklad kyberšikana. V kinách si film môžeš vychutnať od 22. augusta 2019.

Pri tejto príležitosti ti prinášame ďalších 10 slovenských filmov, ktoré sa zaoberajú pálčivými problémami našej spoločnosti. Často ide o narušené rodinné vzťahy, rasizmus, kritiku mediálnej manipulácie či súboj so závislosťou. Rozhodne však ide o silné príbehy, ktoré dokazujú, že slovenská kinematografia je v mimoriadne dobrej kondícii.

1. Dom

Pôsobivá dráma Zuzany Liovej rozpráva príbeh o rôznom pohľade na život rodičov a detí, ale aj o túžbe po slobode. Zároveň je snímka Dom silnou rodinnou drámou, v ktorej má každý člen rodiny svoje tajomstvá a konflikty. Zuzana Liová si napísala aj scenár, a ani ako režisérka rozhodne nesklamala. Pomohli jej v tom aj herci Miroslav Krobot, Judit Bárdos či Marek Geišberg.

2. Kandidát

Moderne natočený, dynamický satirický thriller Kandidát nás zavedie za oponu politického marketingu a ukáže nám „výrobu“ nevýrazného podnikateľa na lídra kandidáta na prezidenta. Rozpútava sa príbeh plný pretvárky, manipulácií a lží. Režisér Jonáš Karásek natočil veľmi sympatickú reflexiu (nielen) slovenskej politickej reality a kritizuje obrovskú moc médií. Oplatí sa vidieť.

3. Eva Nová

Eva Nová patrí pravdepodobne k najlepším slovenským filmom posledných rokov. Režisér Marko Škop si za snímku odniesol aj ocenenie z medzinárodného filmového festivalu v Toronte. Príbeh starnúcej herečky, ktorá má svoje dni slávy dávno za sebou a teraz bojuje so závislosťou od alkoholu, a snaží sa napraviť zničené vzťahy so synom, je silný, emotívny a herecky bezchybný.

Emília Vášáryová a Milan Ondrík podávajú výborné výkony, a aj vďaka nim by ste film nemali premeškať.

4. Špina

Silná dráma Špina od režisérky Terezy Nvotovej rozpráva príbeh 17-ročnej Leny, ktorá žije život typickej tínedžerky. Potom sa však stane obeťou znásilnenia a jej život sa rozpadne. Dokáže túto hroznú traumu prekonať?

Veľmi smutný, depresívny film, ktorý si ale nezatvára oči pred citlivou témou. Nvotová režíruje veľmi suverénne a Dominika Morávková-Zeleníková v hlavnej úlohe podáva famózny výkon.

5. Nina

Máme pocit, že Nina tak trochu prefrčala pod diváckym radarom, čo je škoda. Dráma Juraja Lehotského rozpráva príbeh 12-ročnej Niny. Tá žije v dysfunkčnej rodine a celé dni počúva hádky svojich rodičov. Jej jedinou radosťou ostalo závodné plávanie. Kvalitný scenár, dobre napísané dialógy a prirodzení herci na čele s Bibianou Novákovou sú zárukou silného zážitku.

6. Piata loď

Adaptácie románu Moniky Kompaníkovej sa chopila talentovaná režisérka Iveta Grófová. Jej film s príchuťou magického realizmu rozpráva príbeh dvoch detí, Jarky a Kristiána. Tí vo svojich rodinách trpia a cítia sa osamelo. Jarka jedného dňa ukradne dve batoľatá neznámej alkoholičke a rozhodne sa ich vychovávať s Kristiánom.

Silný príbeh je podopretý absolútne dokonalými hereckými výkonmi Vanessy Szamuhelovej a Matúša Bačišina v hlavných úlohách. Piata loď si odniesla ocenenie z medzinárodného filmového festivalu Berlinale.

7. Ostrým nožom

Intenzívna dráma Ostrým nožom od talentovaného Teodora Kuhna sa inšpirovala skutočnými udalosťami z roku 2005. Práve vtedy totiž skupina neonacistov zavraždila študenta Daniela Tupého. Film taktiež sleduje otca, ktorý podobným spôsobom prišiel o syna a márne sa snaží dovolať spravodlivosti.

Snímka kritizuje korupciu súdov a neschopnosť bežného človeka dovolať sa práva. Okrem výbornej audiovizuálnej kvality stojí za zmienku výborný Roman Luknár v hlavnej úlohe.

8. Až do mesta Aš

Ďalší pozoruhodný titul od Ivety Grófovej. Až do mesta Aš je depresívnou drámou o mladej Dorotke, ktorá sa vydáva pracovať do česko-nemeckého pohraničia. Jej romantické a naivné sny však čoskoro narazia na krutú realitu. Výborne zachytená neutešená realita súčasnosti, kvalitní herci a silná atmosféra. To sú hlavné dôvody, pre ktoré by si mal film vidieť.

9. Loli paradička

Romantická dramédia Loli paradička od režisérskej dvojice Richard Staviarsky a Víťo Staviarsky si premiéru odbila len minulý mesiac, ale už teraz môžeme povedať, že sa zaradila k filmom, ktoré sa rozhodne nestratia.

Príbeh nás zavedie na východné Slovensko a rozpovie nám príbeh lásky dvoch ľudí z okraja spoločnosti: predavača Milana, ktorý nemá nohu a mladej Rómky Veronky. Tvorcovia s ľahkosťou zachytávajú predsudky voči akejkoľvek odlišnosti, nezabúdajú však ani na humor a romantiku. Príjemné prekvapenie.

10. Môj pes Killer

Zaujímavá dráma Miry Forynaovej o mladom skinheadovi Marekovi, ktorý žije len so svojím alkoholickým otcom a jediné citové puto ho viaže k jeho psovi. Náhodné zoznámenie s rómskym chlapcom však Mareka prinúti prehodnotiť názory, ktoré vyznáva. Pomalá, dôrazná a režisérsky presne natočená dráma o neonacizme, predsudkoch a tom, odkiaľ pramenia. Kvalitná vec.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ľudia prezradili veci, o ktorých si mysleli, že ich vie každý. Vysvitlo, že nevie

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME