Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Do slovenských kín prichádza pozoruhodne vyzerajúci slovenský thriller Kto je ďalší? Ten sa zameriava na potenciálnu nebezpečnosť internetu a sociálnych sietí, pričom si berie na mušku aj také problémy, ako napríklad kyberšikana. V kinách si film môžeš vychutnať od 22. augusta 2019.

Pri tejto príležitosti ti prinášame ďalších 10 slovenských filmov, ktoré sa zaoberajú pálčivými problémami našej spoločnosti. Často ide o narušené rodinné vzťahy, rasizmus, kritiku mediálnej manipulácie či súboj so závislosťou. Rozhodne však ide o silné príbehy, ktoré dokazujú, že slovenská kinematografia je v mimoriadne dobrej kondícii.

1. Dom

Pôsobivá dráma Zuzany Liovej rozpráva príbeh o rôznom pohľade na život rodičov a detí, ale aj o túžbe po slobode. Zároveň je snímka Dom silnou rodinnou drámou, v ktorej má každý člen rodiny svoje tajomstvá a konflikty. Zuzana Liová si napísala aj scenár, a ani ako režisérka rozhodne nesklamala. Pomohli jej v tom aj herci Miroslav Krobot, Judit Bárdos či Marek Geišberg.

2. Kandidát

Moderne natočený, dynamický satirický thriller Kandidát nás zavedie za oponu politického marketingu a ukáže nám „výrobu“ nevýrazného podnikateľa na lídra kandidáta na prezidenta. Rozpútava sa príbeh plný pretvárky, manipulácií a lží. Režisér Jonáš Karásek natočil veľmi sympatickú reflexiu (nielen) slovenskej politickej reality a kritizuje obrovskú moc médií. Oplatí sa vidieť.

3. Eva Nová

Eva Nová patrí pravdepodobne k najlepším slovenským filmom posledných rokov. Režisér Marko Škop si za snímku odniesol aj ocenenie z medzinárodného filmového festivalu v Toronte. Príbeh starnúcej herečky, ktorá má svoje dni slávy dávno za sebou a teraz bojuje so závislosťou od alkoholu, a snaží sa napraviť zničené vzťahy so synom, je silný, emotívny a herecky bezchybný.

Emília Vášáryová a Milan Ondrík podávajú výborné výkony, a aj vďaka nim by ste film nemali premeškať.

4. Špina

Silná dráma Špina od režisérky Terezy Nvotovej rozpráva príbeh 17-ročnej Leny, ktorá žije život typickej tínedžerky. Potom sa však stane obeťou znásilnenia a jej život sa rozpadne. Dokáže túto hroznú traumu prekonať?

Veľmi smutný, depresívny film, ktorý si ale nezatvára oči pred citlivou témou. Nvotová režíruje veľmi suverénne a Dominika Morávková-Zeleníková v hlavnej úlohe podáva famózny výkon.

5. Nina

Máme pocit, že Nina tak trochu prefrčala pod diváckym radarom, čo je škoda. Dráma Juraja Lehotského rozpráva príbeh 12-ročnej Niny. Tá žije v dysfunkčnej rodine a celé dni počúva hádky svojich rodičov. Jej jedinou radosťou ostalo závodné plávanie. Kvalitný scenár, dobre napísané dialógy a prirodzení herci na čele s Bibianou Novákovou sú zárukou silného zážitku.

6. Piata loď

Adaptácie románu Moniky Kompaníkovej sa chopila talentovaná režisérka Iveta Grófová. Jej film s príchuťou magického realizmu rozpráva príbeh dvoch detí, Jarky a Kristiána. Tí vo svojich rodinách trpia a cítia sa osamelo. Jarka jedného dňa ukradne dve batoľatá neznámej alkoholičke a rozhodne sa ich vychovávať s Kristiánom.

Silný príbeh je podopretý absolútne dokonalými hereckými výkonmi Vanessy Szamuhelovej a Matúša Bačišina v hlavných úlohách. Piata loď si odniesla ocenenie z medzinárodného filmového festivalu Berlinale.

7. Ostrým nožom

Intenzívna dráma Ostrým nožom od talentovaného Teodora Kuhna sa inšpirovala skutočnými udalosťami z roku 2005. Práve vtedy totiž skupina neonacistov zavraždila študenta Daniela Tupého. Film taktiež sleduje otca, ktorý podobným spôsobom prišiel o syna a márne sa snaží dovolať spravodlivosti.

Snímka kritizuje korupciu súdov a neschopnosť bežného človeka dovolať sa práva. Okrem výbornej audiovizuálnej kvality stojí za zmienku výborný Roman Luknár v hlavnej úlohe.

8. Až do mesta Aš

Ďalší pozoruhodný titul od Ivety Grófovej. Až do mesta Aš je depresívnou drámou o mladej Dorotke, ktorá sa vydáva pracovať do česko-nemeckého pohraničia. Jej romantické a naivné sny však čoskoro narazia na krutú realitu. Výborne zachytená neutešená realita súčasnosti, kvalitní herci a silná atmosféra. To sú hlavné dôvody, pre ktoré by si mal film vidieť.

9. Loli paradička

Romantická dramédia Loli paradička od režisérskej dvojice Richard Staviarsky a Víťo Staviarsky si premiéru odbila len minulý mesiac, ale už teraz môžeme povedať, že sa zaradila k filmom, ktoré sa rozhodne nestratia.

Príbeh nás zavedie na východné Slovensko a rozpovie nám príbeh lásky dvoch ľudí z okraja spoločnosti: predavača Milana, ktorý nemá nohu a mladej Rómky Veronky. Tvorcovia s ľahkosťou zachytávajú predsudky voči akejkoľvek odlišnosti, nezabúdajú však ani na humor a romantiku. Príjemné prekvapenie.

10. Môj pes Killer

Zaujímavá dráma Miry Forynaovej o mladom skinheadovi Marekovi, ktorý žije len so svojím alkoholickým otcom a jediné citové puto ho viaže k jeho psovi. Náhodné zoznámenie s rómskym chlapcom však Mareka prinúti prehodnotiť názory, ktoré vyznáva. Pomalá, dôrazná a režisérsky presne natočená dráma o neonacizme, predsudkoch a tom, odkiaľ pramenia. Kvalitná vec.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.