10 výborných slovenských komédií, z ktorých sa už mnohé stali nesmrteľnými klasikami

Aj na Slovensku vzniklo viacero kvalitných filmov, ktoré vás dokážu rozosmiať.

Zdroj: Bioscop 

Možno nebudete súhlasiť, ale slovenská kinematografia je na komédie pomerne chudobná. Domáci tvorcovia sa skrátka viac orientujú na dramatickejšie a pochmúrnejšie príbehy.

Napriek tomu aj u nás vzniklo niekoľko fantastických komédií, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Iste, z veľkej časti ide o snímky, ktoré by sa dali považovať skôr za tragikomédie, ale to nič nemení na tom, že ich sledovanie je veľká zábava.

Záhrada

Poetická komédia Martina Šulíka ponúka pohľad na život mladého Jakuba. Ten momentálne neprechádza práve najšťastnejším obdobím. Rozhodne sa preto dať svojmu životu nový smer a na nejaký čas sa uchýli na dedinskú opustenú chalupu. Nádherná atmosféra, magicko-realistické scény a nevtieravý humor patria k najväčším dôvodom, pre ktoré by ste si Záhradu nemali nechať ujsť.

Muzika

Príjemná hudobná dramédia z obdobia komunizmu rozpráva príbeh troch muzikantov, ktorí v hudbe nájdu vytúženú slobodu. Preraziť v tomto odvetví však v neslobodnom Československu nie je vôbec jednoduché.

Snímke Juraja Nvotu nechýbajú výborné herecké výkony (Ľuboš Kostelný, Táňa Pauhofová, Dorota Nvotová) a inteligentné dialógy a scenár (podľa poviedky Petra Pišťanka). Muzika tak rozhodne patrí nielen k najlepším komédiám, ale k najlepším slovenským filmom posledných rokov.

Slnečný štát alebo hrdinovia robotníckej triedy

Skvelá dramédia Martina Šulíka už síce nemá jeho špecifickú magicko-realistickú atmosféru, avšak to v tomto prípade vôbec nevadí. Slnečný štát rozpráva príbeh štyroch robotníkov, ktorí sa z ničoho nič ocitnú bez práce. Rozhodnú sa túto možnosť využiť a založia si vlastnú firmu. Ich problémy sa však ešte len začínajú.

Pacho, hybský zbojník

Pokiaľ sú predchádzajúce menované filmy mixom komédie a drámy, tak Pacho, hybský zbojník je čistokrvná komédia. Režisér Marek Ťapák okrem toho navyše dodal aj vydarenú paródiu na príbeh o Jánošikovi. Najväčšou devízou Pacha je hlavne svižný scenár, nápaditosť a parádne hlášky, ktoré v našich končinách už dávno zľudoveli.

Ružové sny

Opäť trochu tej poézie, tentokrát s romantickými tónmi. Ružové sny rozprávajú príbeh mladej lásky poštára Jakuba a Rómky Jolanky. Zaľúbenci sa však musia boriť s predsudkami v prostredí slovenskej dediny.

Dušan Hanák natočil pôvabnú snímku, ktorá vás dostane prirodzenými a bezprostrednými hereckými výkonmi Juraja Nvotu a Ivy Bittovej a príjemným citlivým humorom. Odporúčame.

Šťastie príde v nedeľu

Opäť jedna z čistokrvných komédií. Ján Lacko natočil sympatický príbeh o troch kamarátoch, ktorí pravidelne podávajú športku a túžia po veľkej peňažnej výhre. Vymyslia teda plán, ako svoje šance na výhru zvýšiť.

Aj Šťastie príde v nedeľu je v našich kruhoch už celkom kultovka. Pokiaľ sa však desíte roku výroby (1958), tak žiadny strach. Odvážime sa povedať, že film je dodnes veľmi zábavný a nuda pri ňom nehrozí.

Slávnosť v botanickej záhrade

Elo Havetta patril, bezpochyby, k najzaujímavejším slovenským režisérom, preto je ohromná škoda, že za svoju kariéru mohol natočiť len dva celovečeráky. Slávnosť v botanickej záhrade je veľmi osobitá, divoká a imaginatívna komédia, ktorá rozhodne nesadne každému. Pokiaľ však obdivujete náročnejšie snímky so svojráznou víziou, tak by ste filmu mali dať rozhodne šancu.

Tlmočník

Príjemná tragikomická road movie o dvoch starnúcich mužoch, ktorí sa vydávajú na cestu po Slovensku, aby sa vyrovnali s vlastnou bolestnou minulosťou. Martin Šulík si ani týmto filmom z minulého roku rozhodne hanbu nespravil.

Výborní Jiří Menzel a Peter Simonischek v hlavných úlohách vás dostanú, rovnako ako celková pohodová atmosféra celej snímky. Niežeby sa nenašli chyby, ale za pozretie táto road movie rozhodne stojí.

Kandidát

Kandidát sa v roku 2013 stal solídnym hitom slovenských kín. Niet sa čomu čudovať. Išlo o svižnú, moderne natočenú satiru skĺbenú s thrillerom, a to sa musí na Slovensku oceniť. Pohľad do zákulisia „výroby“ prezidentského kandidáta poukazuje na obrovskú silu médií, ktoré dokážu sofistikovane utvárať verejnú mienku. Solídne herecké výkony, dobré dialógy. Rozhodne stojí za pozornosť.

Pásla kone na betóne

Aj Pásla kone na betóne od Štefana Uhra je (podobne ako viacero filmov z tohto rebríčka) už klasikou. Príbeh sa odohráva v slovenskej dedine a hovorí o životných eskapádach matky v podaní Emílie Zimkovej a jej dospievajúcej dcéry.

Medzi hlavné pozitíva snímky patria hlavne jadrné dialógy v nezabudnuteľnom východoslovenskom nárečí. Niet sa čo čudovať, že mnohé dialógy sa stali legendárnymi.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
17 sexuálnych faktov z praxe, o ktorých by mal vedieť naozaj každý

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME