Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

10 výborných transgender hudobníkov, ktorých tvorbu by si rozhodne mal poznať

Okrem produkcie kvalitnej hudby pomáhajú aj búrať predsudky a nenávisť.


Je skvelé, že v dnešnej dobe sa dokážu presadiť aj hudobníci, ktorí sa netaja svojou transgender identitou. Samozrejme, predsudkov a nenávisti je naokolo stále veľa (bohužiaľ), ale práve výrazní trans umelci z radov hercov či hudobníkov pomáhajú búrať mýty, ktoré sa s trans identitou spájajú.

V tomto článku ti prinášame výber 10 výborných trans spevákov a speváčok, ktorých dielo sa rozhodne oplatí preskúmať.

1. Kim Petras

Kim Petras pochádza z Nemecka, momentálne ale pôsobí v Los Angeles. Narodila sa v roku 1992 a do muziky začala fušovať v roku 2008. Jej tvorba sa pohybuje v žánroch popu, elektropopu či tanečnej hudby. Hoci sa narodila ako chlapec, už ako dvojročná vraj vedela, že v skutočnosti je dievčaťom. Jej debutový album Clarity vyšiel v roku 2019 a odniesol si nadšené reakcie kritiky aj poslucháčov.

Ešte v ten istý rok ponúkla Petras aj svoj druhý štúdiový album Turn Off the Light, ktorý sa tiež dočkal pozitívneho prijatia. Kim si odniesla aj viacero ocenení.

Profimedia

2. Laith Ashley

Laith Ashley sa narodil v roku 1989. Venuje sa modelingu, hudbe, herectvu aj aktivizmu. Ako transgender sa identifikuje od roku 2013. Objavil sa v seriáloch a reláciách I Am Cait, Strut, Pose či LOGO.

Čo sa týka hudby, na konte má zatiaľ len niekoľko piesní: Can’t Wait, Before You Go a Like Me. Pozbierali väčšinou pozitívne reakcie. Spolupracoval aj s inými hudobníkmi, na vlastný album však ešte stále čaká.

Profimedia

3. Sophie

Speváčka Sophie sa narodila v roku 1986 a patrila medzi najtalentovanejších mladých hudobníkov súčasnosti. Žiaľ, v roku 2021 tragicky zahynula po páde z balkóna. Mala len 34 rokov. Ako transžena vystupovala od roku 2017. Na konte má tri albumy: Product (2015), Oil of Every Pearl’s Un-Insides (2018) a Oil of Every Pearl’s Un-Insides Non-Stop Remix Album (2019).

Tie boli kritikou aj poslucháčmi prijaté veľmi vrelo a Sophie si získala mnoho fanúšikov. V jej tvorbe môžeme nájsť prvky popu, ale aj experimentu a avantgardných postupov. Odniesla si aj cenu AIM Independent Music Awards a niekoľko ďalších nominácií, napríklad aj na cenu Grammy.

Profimedia

4. Shea Diamond

Speváčka a textárka Shea Diamond sa narodila v roku 1978. Jej detstvo a dospievanie bolo poznačené chudobou a problémami. Nejaký čas dokonca strávila vo väzení. Práve za mrežami napísala svoju prvú pieseň I Am Her. Išlo zároveň o prvý song, ktorý po prepustení nahrala a spievala na rôznych podujatiach zameraných na podporu transgender ľudí a ich práv.

Nahrávka s piesňou sa dostala k spevákovi Justinovi Tranterovi, ktorý ju priviedol do profesionálneho sveta hudby. V roku 2018 vydala album Seen It All. Spolupracovala s viacerými hudobníkmi a dočkala sa pozitívnych kritík.

Profimedia

Odporúčame prečítať:

Otestuj sa: Spoznáš ikonických hercov a herečky na fotkách z mladosti?

5. Ryan Cassata

Ryan Cassata sa okrem hudby venuje aj písaniu, točeniu filmov a herectvu. Narodil sa v roku 1993 a tranzíciu začal v roku 2012. Jeho tvorba by sa dala zaradiť medzi folk rock či alternatívu. Prvý album The Theme of Humankind vydal v roku 2011, nasledovalo ďalších šesť nahrávok.

Zatiaľ poslednou je Magic Miracle Mile z roku 2021. Cassata pôsobí aj ako aktivista a snaží sa robiť v spoločnosti osvetu ohľadom transgender ľudí či šikany.

Profimedia

6. Teddy Geiger

Teddy Geiger sa narodila v roku 1988. Podľa vlastných slov vedela, že je ženou už od svojich piatich rokov, oficiálny coming out uskutočnila v roku 2017.

Jej debutový album Underage Thinking vyšiel v roku 2006, v roku 2013 nasledoval titul The Last Fears a v roku 2018 zatiaľ posledný album Lillyanna. Geiger sa okrem toho objavila aj v seriáloch Royal Pains, Love Monkey či vo filme The Rocker.

Profimedia

7. Mal Blum

Rockový, folkový a folk-punkový spevák a textár Mal Blum sa narodili v roku 1988. Okrem toho, že je trans, je aj nebinárny, takže používa zámeno oni.

Prvý album Goodnight Sugarpop im vyšiel v roku 2008, následne sa na pulty obchodov dostalo ešte ďalších päť štúdiových nahrávok. Zatiaľ poslednou je album Pity Boy z roku 2019.

Profimedia

8. Ethel Cain

Ethel Cain sa narodila v roku 1998 a svoj prvý album Preacher’s Daughter vydala v roku 2022. Jej tvorba nesie znaky rocku, ambientu či dream popu.

Pred svojím debutovým albumom vydala niekoľko jednotlivých piesní a extended nahrávok, ktoré sa stretli s pozitívnou odozvou. Coming out ako transžena absolvovala, keď oslávila 20. narodeniny.

Príbehy ľudí, ktorí pristihli ex pri nevere

Odporúčame prečítať:

Ľudia prezradili, ako pristihli svojich bývalých partnerov pri nevere

9. Namoli Brennet

Speváčka Namoli Brennet nie je na hudobnej scéne žiadnym nováčikom, hoci je pravdou, že ju poznajú skôr milovníci nezávislej scény. Jej prvý album Boy in a Dress vyšiel v roku 2002, nasledovalo ďalších dvanásť nahrávok, z ktorých je zatiaľ poslednou titul LigHt iT uP z roku 2020. Jej hudba sprevádza aj dokumentárny film Out in the Silence z roku 2009, ktorý získal cenu Emmy.

10. Skylar Kergil

Spevák, textár, aktivista a YouTuber Skylar Kergil sa narodil v roku 1991. Svoju kariéru začal na portáli YouTube ako influencer, kde zverejňoval videá o sebe a svojom živote transmuža. Tranzíciu začal v roku 2009. Neskôr sa venoval tiež písaniu a osvete v oblasti transgender tém a problémov a taktiež hudbe.

Spočiatku pôsobil v punkovej kapele Degenerexix, neskôr dostali jeho piesne skôr folkový nádych. Za pomoci crowdfundingu sa mu v roku 2014 podarilo vydať debutový album Thank You.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť