Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Paródia je špecifický filmový žáner, ktorý sa medzi divákmi stále teší veľkej obľube. Paródií síce už nevzniká tak veľa ako v minulosti, to ale neznamená, že nie je z čoho vyberať. Nasledujúca desiatka filmov nemá za cieľ byť výberom najlepšieho z najlepšieho. Ide proste o paródie, na ktoré sme považovali za vhodné upozorniť a ktoré vás dobre pobavia.

Horúce strely

Horúce strely z roku 1991 režíroval Jim Abrahams a hlavnú rolu si strihol Charlie Sheen. Snímka si vzala na paškál filmy ako Top Gun, Tanec s vlkmi, Rocky, Superman či 9 a 1/2 týždňa. V roku 1993 sme sa dočkali tiež viac než slušného pokračovania.

Bláznivá strela

Fantastická parodická trilógia s neprekonateľným Lesliem Nielsenom v hlavnej úlohe. Eskapády poručíka Franka Drebina stáli rozhodne za to. Film parodoval klasické filmy noir a detektívky, ale došlo aj na odkazy ku konkrétnym filmom, ako napríklad Vykúpenie z väznice Shawshank. Všetky tri diely sú vydarené a ich pozretím rozhodne čas nepremárnite.

Diktátor

Pravdepodobne jedna z najlepších paródií vôbec. Nesmrteľný Charlie Chaplin sa totiž uprostred pekla druhej svetovej vojny rozhodol sparodovať samotného Adolfa Hitlera. Vo svojej parádnej groteske sa mu podarilo skĺbiť humor so silným humanistickým posolstvom (záverečný prejav už patrí k legendárnym scénam). Paráda.

Vesmírne gule

Zo všetkých paródií Mela Brooksa je pravdepodobne táto najlepšia. Vesmírne gule s gustom parodujú ságu Star Wars od Georgea Lucasa, ale vtipy sa ušli aj na účet Star Treku, Votrelca či Planéty opíc. Špecificky absurdný humor rozhodne nemusí sadnúť každému, ale pokiaľ sa vám Brooks trafí do noty, budete celú stopáž plakať od smiechu.

Pripútajte sa, prosím!

Režisérska trojica Jerry Zucker, David Zucker a Jim Abrahams sa vo svojej výbornej paródii Pripútajte sa, prosím (1980) zamerala na klišé katastrofických filmov. Výsledkom bola svižná jazda plná príjemného humoru. Vydarilo sa aj pokračovanie z roku 1982, ktoré režíroval Ken Finkleman.

Tropic Thunder

Skvelá akčná komédia Bena Stillera, v ktorej skupina hercov uprostred džungle natáča film z vietnamskej vojny. Keď ich však prekvapia skutoční nepriatelia, budú musieť svoje herecké pózy zhodiť a zachrániť sa. Film odkazuje na viacero známych filmov, spomenúť môžeme napríklad Forresta Gumpa či kultovú Apokalypsu od Francisa Forda Coppolu. Solídna zábava.

Scary Movie

So sériou Scary Movie je to také všelijaké. Asi sa nedá povedať, že by išlo o bohvieako kvalitnú sériu, ale faktom ostáva, že mnohým ľuďom sa Scary Movie vybaví hneď ako niekto vysloví slovo paródia. Ale minimálne prvý a tretí diel patria k slušným a zábavným kúskom, ktoré si berú na paškál známe horory (Vreskot, Halloween, Kruh či Tajomstvo minulého leta).

Monty Python a svätý grál

Dnes už právom kultová záležitosť rovnako kultovej humoristickej skupiny z Veľkej Británie. Parodické prerozprávanie artušovskej legendy obsahuje typicky monthypythonovský surreálny a absurdný humor a tonu šialených nápadov. Monty Python a svätý grál je dnes považovaný za jednu z vôbec najlepších komédií histórie.

Galaxy Quest

Vtipná akčná komédia z konca 90. rokov vznikla pod režijnou taktovkou Deana Parisota. V tomto prípade si tvorcovia podali celý sci-fi žáner, ale hlavne známu sériu Star Trek. Snímka obsahuje skvelé herecké výkony (Tim Allen, Sigourney Weaver, Alan Rickman či Sam Rockwell) a odniesla si aj niekoľko ocenení. Časom sa z nej stala overená kultovka so širokým zástupom fanúšikov.

Limonádový Joe aneb Koňská opera

No a na záver si dáme niečo z (takmer) domácich vôd. Pokiaľ ste si mysleli, že paródia na čisto americký žáner westernu nemôže v Československu vzniknúť, tak ste na omyle. Režisér Oldřich Lipský totiž divákom doručil skvelú muzikálovú zábavu, ktorá sa šikovne pohráva s konvenciami žánru a chrlí jednu hlášku za druhou. Odporúčame!

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť