Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava
Zdroj: ©R.P. Productions / MovieStillsDB

10 vynikajúcich, no emocionálne silných filmov, ktoré si zvládneš pozrieť iba raz (2. časť)

Filmy, ktoré ťa zasiahnu poriadne hlboko.

Jeden článok s mimoriadne silnými filmami už na EMEFKA môžeš nájsť. V tomto pokračovaní ti predstavíme ďalších desať majstrovských drám, ktoré nás po emocionálnej stránke totálne zničili a rozobrali na súčiastky.

Boli dokonca také silné, že na ich opakované pozretie vždy zbierame odvahu poriadne dlho. Vidieť sa ich ale jednoznačne oplatí.

1. Americký zločin

Silná a nepríjemná dráma Americký zločin od Tommyho O’Havera rozpráva skutočný príbeh Sylvie Likens (Elliot Page), ktorú spolu s jej sestrou rodičia na istý čas nechali v opatere Gertrude Baniszewski (Catherine Keener). Tá sa v tom čase starala o sedem vlastných detí a bola závislá od liekov.

Netrvalo dlho a Sylvia sa stala terčom brutálneho mučenia a týrania, a to nielen zo strany Gertrude, ale aj jej detí. Otrasný prípad, ktorý svojho času šokoval celú Ameriku, sa O’Haverovi podarilo sfilmovať výborne. Jeho film je emocionálne zdrvujúci a herecky bezchybný. Catherine Keener si za svoj výkon odniesla nomináciu na Zlatý glóbus.

2. Tanečnica v tme

Lars von Trier rozhodne patrí k filmárom, ktorí dokážu divákmi poriadne zatriasť. Medzi jeho majstrovské diela patrí aj dramatický muzikál Tanečnica v tme. V centre príbehu je česká emigrantka Selma (Björk), ktorá pracuje v americkej fabrike. Jej zrak sa začína zhoršovať, navyše sa snaží zarobiť peniaze na operáciu pre svojho syna.

Keď jej však peniaze ukradnú, veci sa začnú vymykať kontrole. Smutný, silný a poriadne mrazivý film, na ktorý budeš myslieť ešte dlho po skončení. Samozrejmosťou sú aj zaujímavé piesne, ktoré do príbehu veľmi dobre pasujú. Snímka si odniesla nomináciu na Oscara za najlepšiu pieseň.

3. Pianista

Vojnovú drámu Pianista natočil Roman Polanski. Rozpovedal v nej skutočný príbeh brilantného pianistu židovského pôvodu Wladyslawa Szpilmana. Začína druhá svetová vojna a pre Szpilmana a jeho rodinu nastávajú temné časy. Nacisti najprv prinútia všetkých židov nosiť Dávidovu hviezdu, neskôr sú odsunutí do geta a odtiaľ do koncentračných táborov. Szpilmanova nezlomná túžba prežiť je ale silná.

Filmov, ktoré ukazujú hrôzy vojny, máme viacero a Pianista určite patrí k tým najlepším titulom. Je emotívny, mrazivý a vyvoláva hrôzu nad tým, čo všetko sú ľudia schopní urobiť jeden druhému. Ponúka ale aj veľkú mieru nádeje. Pianista si odniesol sedem nominácií na Oscara, pričom premenil sošky za najlepšiu réžiu, adaptovaný scenár a najlepšieho herca v hlavnej úlohe.

nostalgické jedlá, jedlá z detstva, dukátové buchtičky, krupicová kaša, slovenské jedlá

Mohlo by ťa zaujímať:

10 milovaných jedál, ktoré sa nám neoddeliteľne spájajú s detstvom

4. Hon

Poriadne strhujúca a intenzívna dráma Hon vznikla pod režisérskym dohľadom Thomasa Vinterberga. Hlavným hrdinom je učiteľ Lucas (Mads Mikkelsen), ktorému sa po rozvode v živote darí. Všetko však zmení klamstvo: jedna z Lucasových maloletých študentiek rodičom povie, že Lucas sa pred ňou vyzliekol.

Táto lož sa začína šíriť, mesto prepadá hystérii a Lucas je vystavený desivej štvanici. Vinterberg natočil silný a vťahujúci film, ktorý ťa priklincuje k sedačke a nedá ti vydýchnuť. Skvelá práca.

5. Choď a pozeraj sa

Sovietska vojnová dráma Choď a pozeraj sa od Elema Klimova dnes patrí do zlatého fondu kinematografie. Príbeh sa odohráva počas druhej svetovej vojny a sleduje mladíka Fljoru (Alexej Kravčenko), ktorý je plný mladíckej naivity a ideálov. Pridá sa k partizánom, ale o vojne má veľmi zromantizovanú predstavu.

Tá ale veľmi skoro narazí na desivú a hrôzostrašnú realitu. Fljora sa stáva svedkom šialených zverstiev, ktoré ho navždy zmenia. Elem Klimov sa rozhodol diváka nešetriť a je to len dobre. Jeho pohľad na druhú svetovú vojnu je zrejme jedným z najrealistickejších vôbec. Film, po ktorom sa ti nebude ľahko zaspávať.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť