Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée
Zdroj: ©Dimension Films / MovieStillsDB

10 vynikajúcich, no emocionálne silných filmov, ktoré si zvládneš pozrieť iba raz

Filmy, na ktoré nezabudneš. Aj keby si možno chcel.

Máme filmy, ktoré si radi pozrieme prakticky kedykoľvek, a to aj za predpokladu, že sme ich videli už tisíckrát. Potom sú tu ale snímky, pri ktorých nám stačí jedno pozretie. Nie preto, že by boli zlé, práve naopak. Sú ale tak emocionálne zdrvujúce, mrazivé a desivé, že proste nemáme odvahu pozrieť si ich znovu. Prípadne ju zbierame poriadne dlho.

V tomto článku ti predstavíme desiatku silných snímok, ktoré si pravidelne zrejme nikto nepúšťa. Je však dôležité ich vidieť.

1. Saulov syn

Desivú vojnovú drámu Saulov syn natočil László Nemes. Príbeh sa odohráva v koncentračnom tábore v Osvienčime a jeho hlavným hrdinom je žid Saul Auslander (Géza Röhrig), ktorý je členom takzvaného Sonderkommanda. Pod hrozbou smrti sa musí podieľať na nacistickom systematickom vyvražďovaní nevinných ľudí.

Napokon sa uprostred tohto pekla rozhodne jedného z mŕtvych chlapcov dôstojne pochovať. To ale môže mať desivé následky. Saulov syn je strhujúca, temná a mrazivá dráma, ktorá ťa zavedie do reality koncentráku viac, než by ti bolo milé. Snímka si právom odniesla mnoho ocenení, vrátane Oscara za najlepší zahraničný film.

2. Requiem za sen

Dnes už kultová dráma Requiem za sen od Darrena Aronofskyho je poriadnou emocionálnou jazdou. Snímka rozpráva o trojici narkomanov Harrym (Jared Leto), Marion (Jennifer Connelly) a Tyroneovi (Marlon Wayans), ktorí sa čoraz viac prepadajú do priepasti závislosti.

Okrem toho je tu aj Harryho matka Sara (Ellen Burstyn), ktorá sa stáva závislou od tabletiek na chudnutie. Celý film je vlastne modernou tragédiou obyčajných ľudí a ich úplného pádu na dno. Filmu okrem dokonalých hereckých výkonov dominuje ostrá husľová hudba, inovatívna práca so strihom a naliehavá réžia. Z tohto sa budeš spamätávať ešte dlho.

3. Chlapci neplačú

Silná dráma Chlapci neplačú vznikla pod režisérskym dohľadom Kimberly Peirce. Príbeh sa inšpiroval skutočným príbehom mladého transmuža Brandona Teenu (Hilary Swank). Keď sa zapletie do krádeže, rozhodne sa utiecť a napokon zakotví v malom mestečku Falls City, kde sa zamiluje do krásnej Lany (Chloë Sevigny).

Čo sa ale stane, ak tajomstvo o Brandonovej identite vyjde na povrch? Chlapci neplačú je veľmi nekompromisne, tvrdo a realisticky nakrútený film, ktorý mrazivo zobrazuje predsudky, nenávisť a následky, ktoré z nich plynú. Hilary Swank si za svoj výkon odniesla sošku Oscara, Chloë Sevigny zase nomináciu za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.

Odporúčame prečítať:

10 nechutných faktov o zvieratách, pri ktorých tvoj žalúdok urobí kotrmelec

4. Let číslo 93

Poriadne silná dráma Let číslo 93 od Paula Greengrassa sa odohráva 11. septembra 2001, počas teroristických útokov na USA. Teroristi vtedy uniesli štyri lietadlá, pričom tri z nich svoj cieľ zasiahli. Let číslo 93 však nie.

Až dokumentárne vierohodná dráma dokonale zachytáva chaos, strach, zmätenie, úzkosť, ale aj odhodlanie a hrdinstvo. A toto všetko perfektne prenáša aj na diváka. Hoci pri sledovaní vieš, ako film skončí, aj tak si nemôžeš pomôcť a od napätia si obhrýzaš nechty. A v závere dosiahneš skutočnú emocionálnu katarziu. Silné.

5. Grave of the Fireflies

Animovanú vojnovú drámu Grave of the Fireflies natočil Isao Takahata. Príbeh sa odohráva počas druhej svetovej vojny a sleduje dvoch súrodencov: Seita a jeho sestru Setsuko. Tí sa po smrti matky ocitajú v opatere svojej tety, ale napokon jej príbytok musia opustiť a pokúsiť sa postarať sami o seba. Jedla je ale málo a krutosť vojny si vyberá svoju daň.

Silný príbeh s výrazným protivojnovým posolstvom je emocionálne nesmierne silný a obsahuje aj mnoho poeticky ladených momentov.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť