6. Miesto pri mori
Nesmierne boľavá, krutá a realistická dráma Miesto pri mori od Kennetha Lonergana rozpráva príbeh samotára Leeho (Casey Affleck), ktorý sa po smrti svojho brata Joea (Kyle Chandler) dozvie, že sa stal opatrovníkom jeho syna Patricka (Lucas Hedges). Návrat do mesta Manchester-by-the-Sea je ale extrémne náročný, pretože Lee si so sebou nesie obrovskú traumu z minulosti. Podarí sa mu nájsť si k svojmu synovcovi cestu?
Film stojí hlavne na fantastických hereckých výkonoch (Casey Affleck si právom odniesol Oscara), citlivo napísanom scenári a ohromne silných emóciách, ktoré ale nikdy neskĺznu do lacného pátosu. Snímka si odniesla šesť nominácií na Oscara, z víťazstva sa tešil nielen Affleck, ale aj Kenneth Lonergan, ktorý si odniesol sošku za najlepší originálny scenár.
7. Cesta
Cesta patrí zrejme k najtemnejším a najdepresívnejším post-apokalyptickým filmom vôbec. Odohráva sa niekoľko rokov po bližšie nešpecifikovanej katastrofe, kvôli ktorej je celá Zem pokrytá popolom a pomaly umiera. Touto spúšťou putuje otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee), ktorí sa zo všetkých síl snažia prežiť.
Adaptácia rovnomenného románu Cormaca McCarthyho sa podarila na jednotku s hviezdičkou. Veľmi verne zachytáva jeho desivú atmosféru, zúfalstvo, ale aj nehynúcu silu človeka stále pokračovať ďalej. Silný príbeh, ale asi ťažko ide o film, ktorý by sme si púšťali na pravidelnej báze. Na to je až príliš depresívny a bezvýchodiskový.
8. Siedmy kontinent
Kto si potrpí skôr na artové filmy, by rozhodne nemal vynechať drámu Siedmy kontinent od Michaela Hanekeho. Tá rozpráva o jednej úplne obyčajnej rodine, ktorá je zaseknutá v stereotype, nespokojnosti a neschopnosti komunikovať svoje pocity. Preto sa jej členovia rozhodnú k radikálnemu kroku.
Snímka má pomalé tempo a spolieha sa na dlhé zábery bez strihu, takže pre mnohých bude iste nudná. Tí trpezlivejší dostanú mrazivú dávku poriadnej existenciálnej depresie. Haneke sa s tým naozaj nebabral a žiadnu nádej neponúka. Berte, alebo nechajte tak.
9. Klass
Mimoriadne drsná dráma Klass od Ilmara Raaga rozpráva príbeh študentov jednej strednej školy. Introvertný Joosep (Pärt Uusberg) sa stáva terčom krutej šikany svojich spolužiakov. Na jeho stranu sa v jednej chvíli postaví len Kaspar (Vallo Kirs). Hlavný trýzniteľ Anders (Lauri Pedaja) ale nemieni ustúpiť, a tak sa rozbieha kolotoč násilia a nepredvídaných následkov.
Filmov o šikane máme veľké množstvo, ale odvážime sa tvrdiť, že práve Ilmar Raag sa na túto problematiku pozrel najrealistickejšie a bez akýchkoľvek príkras. Jeho Klass je miestami až fyzicky ťažké sledovať. A doznievať v tebe bude ešte sakramentsky dlho.
10. Dogville
Na záver si dáme snímku, ktorú opäť ocenia skôr priaznivci artoviek. Film Dogville od Larsa von Triera je mnohými považovaný za jeho najlepšie dielo. Rozpráva príbeh Grace (Nicole Kidman), ktorá uteká pred nebezpečnými gangstrami. Dostane sa do mestečka Dogville, kde ju obyvatelia vrelo privítajú. Lenže časom sa ich prístup začne meniť a ich nároky na Grace sa zvyšujú…
Lars von Trier v Dogville veľmi originálnym spôsobom zobrazil beštiálnosť ľudí a toho, čoho sú jeden na druhom schopní. Za zmienku stojí aj avantgardná audiovizuálna stránka (celý film bol natočený na divadelnom javisku, na ktorom sú nakreslené obrysy budov).