10 výnimočných filmov, ktoré vás dojmú, vystrašia a pobavia aj bez dialógov

Filmy so žiadnymi alebo len minimom dialógov nemusia byť nuda.

Zdroj: Paramount Pictures

Na to, aby vás niektoré filmy totálne dostali, často nepotrebujú veľké rozpočty a drahé rekvizity. A mnohé z nich dokonca nepotrebujú ani dialógy. V tomto článku vám predstavíme desiatku skvelých snímok, v ktorých hrá kľúčovú rolu ticho.

Nejaké dialógy sa vo väčšine z nich predsa len nachádzajú, ale v porovnaní s inými dielami ide skutočne o zanedbateľné množstvo. Napriek tomu (alebo práve preto?) ide o strhujúce a výborné filmy.

Tiché miesto

Hororový hit Johna Krasinskiho sa odohráva v blízkej budúcnosti, keď Zem zamoria záhadné obludy. Tie veľmi citlivo reagujú na zvuk, takže, ak chcú ľudia prežiť, musia sa správať maximálne potichu. Krasinski sa predviedol vo výbornom svetle a doručil skvelú a nápaditú žánrovku, ktorá sa veľmi dobre pohrávala s tichom a zvukovou stránkou ako takou.

Všetko je stratené

Dobrodružná dráma Všetko je stratené je hereckým koncertom legendárneho Roberta Redforda. Ten si strihol osamelého moreplavca, ktorý na jachte brázdi Indický oceán. Čoskoro však narazí na problémy a bude musieť bojovať o holý život. Výborne natočená dráma si odniesla aj nomináciu na Oscara za najlepší strih zvuku.

Medveď

Dnes už kultová snímka Jeana-Jacquesa Annauda sa z veľkej časti odohráva v lese medzi medveďmi, takže je len logické, že sa v nej toho veľa nenahovorí. Ide však o výborný film, ktorý je plný humanizmu, empatie a oslavy prírody ako takej.

Trio z Belleville

Famózny animák Sylvaina Chometa rozpráva príbeh postaršej Madame Souzy a jej vnuka Championa. Ten sa túži stať profesionálnym závodným cyklistom. Chometov film ponúka nádhernú animáciu, emócie aj nenútený humor. Režisér svojou snímkou očaril divákov aj kritikov a odniesol si dve nominácie na Oscara (najlepší animovaný film a najlepšia pieseň).

3-Iron

Kultový režisér Kim Ki-duk v roku 2004 dorazil s nevšednou romantickou drámou 3-Iron. Hlavnými hrdinami sú mladík Tae-suk, ktorý prespáva v prázdnych bytoch a Sun-hwa, týraná manželka. Obaja sa stretnú náhodou a vznikne medzi nimi nečakane silné puto.

Príbeh je plný poézie, melancholickej atmosféry a nádhernej audiovizuálnej stránky. Hovorí sa v ňom síce málo, ale viac dialógov by bolo skôr na prekážku.

Něco z Alenky

Legendárny český surrealistický režisér Jan Švankmajer natočil hneď niekoľko geniálnych filmov. Něco z Alenky vychádza z románu Alica v Krajine zázrakov od Lewisa Carrolla. Nebol by to však Švankmajer, ak by klasický príbeh nezahalil do svojho typicky znepokojivého štýlu. Pokiaľ máte radi nevšedné a imaginatívne príbehy, prídete si na svoje.

Iluzionista

Ďalší celovečerák od Sylvaina Chometa a opäť pecka! Iluzionista rozpráva príbeh starnúceho kúzelníka, ktorého dni slávy sú už dávno preč. Náhodou však stretne mladé dievča, ktoré je jeho veľkou fanúšičkou a navyše úprimne verí, že kúzla sú skutočné. Citlivý, jemný a poetický film si odniesol nomináciu na Oscara za najlepší animovaný film.

Umelec

Veľká pocta nemému filmu od režiséra Michela Hazanaviciusa. Píše sa rok 1927 a George Valentino je uznávanou hereckou hviezdou nemej éry. Ten si plnými dúškami užíva slávu, ale časy sa preňho čoskoro zmenia, keďže na scénu sa dostáva novinka: zvukový film.

Pôvabne natočený, s chuťou zahratý a vizuálne podmanivý výlet do minulosti si vás omotá okolo prsta. V roku 2012 si odniesol piatich Oscarov, vrátane toho za nejlepší film, réžiu a hlavného herca.

Slon

Mrazivá dráma Gusa Van Santa si vybrala ako svoj predobraz skutočnú tragédiu na strednej škole Columbine. Dvaja študenti tam v roku 1999 zastrelili 13 ľudí, 24 zranili a napokon spáchali samovraždu. Vo filme sledujeme jeden zdanlivo obyčajný deň.

Kamera sa prelieva medzi jednotlivými študentmi, ktorí riešia vlastné každodenné problémy. Nad školou sa však začínajú sťahovať mračná. Dialógy síce vo filme sú, ale sú improvizované a celkový film na nich príliš nestojí.

Pod kožou

Hypnotické sci-fi Jonathana Glazera vám predstaví krásnu mimozemšťanku v podaní Scarlett Johansson. Tá na svoju planétu unáša ničnetušiacich pozemšťanov, ktorých mäso mimozemšťania veľmi obľubujú. Snímka rozhodne nesadne každému, ale kto má rád trochu náročnejšie kúsky, príde si na svoje.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Mladí ľudia majú menej sexu. Podľa štúdií za to môžu sociálne siete a ďalšie výdobytky dnešnej doby

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME