Drobné herecké úlohy známych hercov či umelcov vo filmoch nachádzame často. Na EMEFKA sme ti už pred časom jeden článok o týchto cameo rolách priniesli. Keďže ich ale máme omnoho viac, rozhodli sme sa prísť s pokračovaním. V ňom nájdeš ďalších 10 prekvapivých a zábavných cameo úloh, ktoré sa výrazne zapísali do myslí divákov.
1. Tropická búrka (Tom Cruise)
V prípade roličky Toma Cruisa v bláznivej komédii Tropická búrka od Bena Stillera ide o trochu rozšírenejšie cameo, ale zmienku si rozhodne zaslúži. Cruise si zahral hollywoodskeho producenta Lesa Grossmana a pod tonou mejkapu bol takmer nerozpoznateľný.
Úloha cholerického a večne nadávajúceho producenta mu sadla ako uliata (jeho vyjednávanie s únoscami sa už samé osebe stalo kultom) a dokonca si za ňu odniesol aj nomináciu na Zlatý glóbus. Okrem Cruisa sa vo filme v menších cameo úlohách objavilo aj viacero iných celebrít, napríklad Jon Voight, Sean Penn, Jason Bateman či Tyra Banks.
2. To: Kapitola 2 (Stephen King)
Horor To: Kapitola 2 od Andyho Muschiettiho síce tak trochu zaostal za prvým dielom, ale stále išlo o slušnú zábavu. Príjemným prekvapením pre fanúšikov navyše bolo, že v malej úlohe sa vo filme objavil aj spisovateľ Stephen King, autor knižnej predlohy.
Strihol si majiteľa záložne a jeho výstup patril k milým a vtipným okamihom snímky.
https://www.youtube.com/watch?v=ybWAcHZpTEk
3. Pulp Fiction: Historky z podsvetia (Christopher Walken)
Aj v kultovej gangsterke Pulp Fiction: Historky z podsvetia od Quentina Tarantina nájdeme niekoľko zaujímavých cameo úloh. Tou najvýraznejšou je zrejme výstup Christophera Walkena, ktorý si zahral kapitána Koonsa, veterána z vietnamskej vojny. Ten malému Butchovi (ktorého v dospelosti hrá Bruce Willis) dá zlaté hodinky, ktoré patrili Butchovmu otcovi.
A okrem toho pripojí aj pozoruhodnú historku o tom, ako sa tieto hodinky dostali až k nemu. Okrem Walkena si cameo vo filme strihol aj samotný Tarantino, herec Steve Buscemi či producent filmu Lawrence Bender.
4. Jay a mlčanlivý Bob vracajú úder (Matt Damon a Ben Affleck)
Bláznivá komédia Jay a mlčanlivý Bob vracajú úder od Kevina Smitha priam preteká najrôznejšími cameo roličkami. Samých seba si vo filme zahrali napríklad režiséri Wes Craven, Gus Van Sant či herci Jason Biggs a James Van Der Beek.
Okrem nich sme ale mohli vidieť aj viacero hercov, ktorí sa jednak objavili vo fiktívnych rolách, ktoré stvárnili v predchádzajúcich Smithových filmoch, ale zároveň sme ich neskôr videli aj v úlohách samých seba. Áno, tento film je veľmi meta. Medzi týchto hercov patria napríklad aj Ben Affleck a Matt Damon, ktorých sme mohli vidieť pri nakrúcaní Dobrého Willa Huntinga 2. V ňom sa k slovu dostane dokonca aj brokovnica.
5. Star Trek (Leonard Nimoy)
Výborný sci-fi film Star Trek od J. J. Abramsa, pravdaže, nadväzoval na slávnu rovnomennú ságu, pritom ale slúžil ako jej reboot. Nebol by to ale Abrams, aby fanúšikov nepotešil niekoľkými vydarenými cameami, v ktorých sa objavili herci z pôvodného seriálu či jeho tvorcovia.
Tým najvýraznejším výstupom bol iste dojemný návrat kultového Leonarda Nimoya do úlohy Spocka. Jeho výkon iste zahrial pri srdci každého správneho Star Trek fanúšika.
6. Harry Potter a väzeň z Azkabanu (Ian Brown)
V malej roličke sa vo filme Harry Potter a väzeň z Azkabanu od Alfonsa Cuaróna objavil Ian Brown, spevák kapely The Stone Roses. Stvárnil čarodejníka, ktorý si v kaviarni číta Stručnú históriu času od Stephena Hawkinga. Vzhľadom na to, že vo filme sa neskôr manipuluje s časom, ide o vcelku vydarený a humorný odkaz.
7. Maverick (Danny Glover)
Výborná westernová komédia Maverick od Richarda Donnera patrí do zlatého fondu filmovej zábavy. V istom momente sa vo filme dokonca opäť stretnú herci Mel Gibson a Danny Glover. Druhý menovaný si tu totiž zahral malú roličku lupiča.
Vtipné je, že Gibson a Glover spolu hrali v akčnej sérii Smrtonosná zbraň. Keď teda na seba narazia, z ich pohľadov je nad slnko jasné, že sa vzájomne spoznali.
8. Divoký Django (Franco Nero)
Vynikajúci western Divoký Django od Quentina Tarantina iste dobre poznáš. Režisér sa pri jeho tvorbe veľmi voľne inšpiroval talianskym spaghetti-westernom Django z roku 1966. V ňom si hlavnú rolu zahral Franco Nero. A nebol by to Tarantino, ak by Nera neobsadil aj do menšej úlohy vo svojej verzii.
Nero stvárnil Ameriga Vessepiho, talianskeho otrokára. Keď sa Vessepi stretne pri bare s Djangom (Jamie Foxx), spýta sa ho na meno. Django mu ho prezradí, ale poučí ho, že písmeno D sa nevyslovuje. Vessepi sa len usmeje a odpovie: „Ja viem.“ Navyše má aj rukavice, čo je odkaz na fakt, že v pôvodnom Djangovi boli jeho ruky nepekne zmrzačené.
9. Star Wars: Poslední Jediovia (Justin Theroux)
Druhý diel novej trilógie Star Wars s podtitulom Poslední Jediovia síce fanúšikov rozdelil na dva nezmieriteľné tábory, ale stále išlo o minimálne technicky bezchybný blockbuster. V snímke stvárnil Justin Theroux hackera v kasíne na planéte Cantonica.
Hrdinovia Finn (John Boyega) a Rose (Kelly Marie Tran) sa na ňu vydali, aby ho našli a presvedčili ho, aby im pomohol rozlúsknuť kód nepriateľského Prvého rádu. Napokon to ale dopadlo trochu inak. Okrem toho sa vo filme v rôznych cameo úlohách objavili aj Lily Cole, Joseph Gordon-Levitt či Warwick Davis.
10. Marvelovky (Stan Lee)
Komiksový génius Stan Lee už, žiaľ, nie je medzi nami. Za svojho života však mal vo zvyku objavovať sa vo všetkých sfilmovaných komiksovkách z dielne Marvelu. Vidieť sme ho tak mohli napríklad v trilógii Spider-Man od Sama Raimiho, ale aj v nových verziách The Amazing Spider-Man 1 a 2 od Marca Webba.
Keď sa rozbiehalo marvelovské univerzum, Stan Lee sa poctivo objavil v každom jeho filme. Je veľká škoda, že táto tradícia sa teraz ukončí. Napriek tomu stojí za to pripomenúť si nezriedka veľmi vtipné cameá tohto výnimočného autora.
Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu