10 zaujímavostí, ktoré si (možno) nevedel o novej komiksovke Shazam!

Zájdeš na Shazama do kina?

Zdroj: Warner Bros.

Odvčera, 5. apríla 2019, si aj v našich kinách môžete vychutnať novú DC komiksovku Shazam! od režiséra Davida F. Sandberga. My vám povieme len toľko, že pre Warner Bros./DC ide o veľmi potrebnú vzpruhu a film, ktorý je zábavný a pohodový.

Navyše sa mu veľmi darí aj u kritikov, takže je predpoklad, že bude úspešný aj finančne. V dnešnom článku sa pozrieme na 10 pozoruhodných zaujímavostí o Shazamovej postave, ktoré ste možno doteraz nevedeli.

Pôvodne sa tento hrdina volal Captain Marvel

Shazam pôvodne vstúpil na stránky komiksov ako Captain Marvel v magazíne Whiz Comics vo februári roku 1940. Vtedy táto postava patrila pod hlavičku Fawcett Publications. Počas svojej existencie sa tvorcovia dostali do konfliktu s vtedy konkurenčným Detective Comics (neskôr DC).

Ten autorov Captain Marvela zažaloval s tým, že ich postava len vykráda ich Supermana. Súd pôvodne rozhodol, že postava Supermana nevykráda, ale odvolanie dalo za pravdu Detective Comics.

Warner Bros.

Čo znamená skratka Shazam?

Pod skratkou Shazam sa skrývajú známe mená z mytológie, konkrétne biblický kráľ Šalamún (Solomon), legendárny silák Hercules, grécky bohovia Atlas a Zeus, hlavná postava Homérovho eposu Ílias Achilles a boh Merkúr. Vlastnosti týchto postáv sa preniesli aj do Shazama, čo znamená, že má vysoký intelekt, super-silu či nadľudskú rýchlosť.

Warner Bros.

Hlavný hrdina

Alter-ego superhrdinu je chlapec Billy Batson. Tomu prepožičia jeho super-schopnosti mocný mág zo starovekého Egypta menom Shazam. Ten dlho bojoval proti zlu, ale kvôli starobe musí jeho žezlo prebrať práve Billy.

Na superhrdinu sa zmení po tom, čo vykríkne čarodejníkovo meno SHAZAM! Toto meno zároveň nesie aj Billyho superhrdinské ja. Vo filme si čarodejníka Shazama zahral Djimon Hounsou.

Walt Disney/Marvel Studios

The Marvel Family alebo The Shazam Family

Superhrdina Shazam v skutočnosti patrí do tímu, ktorého členovia tiež majú schopnosti od vyššie spomenutého čarodejníka. Do tejto rodiny patrí Mary Marvel, stratená sestra Billyho Batsona, ďalej Captain Marvel Jr. alias Freddy Freeman, Billyho kamarát a spolužiak a Uncle Marvel alias Dudley H. Dudley, ktorý však väčšinou slúžil len ako komický prvok.

Warner Bros.

Záporáci

Počas svojej existencie sa na stránkach komiksov vystriedalo množstvo Shazamových protivníkov. Jedným z najvýznamnejších je však bezpochyby Black Adam. Ten dostane aj vlastnú sólovku a zahrá si ho Dwayne „The Rock“ Johnson. Pôvodne sme sa ho mali dočkať už vo filme Davida F. Sandberga, ale napokon sa tvorcovia rozhodli, že nám ho predstavia v regulérnej sólovke.

Warner Bros.

Filmu sme sa mali pôvodne dočkať výrazne skôr

Film sa pripravoval už v roku 2000, a to pod hlavičkou New Line Cinema. Následne však bolo New Line Cinema absorbované Warnerom a po finančnom sklamaní z rodinného Speed Racera z roku 2008 sa štúdio rozhodlo prácu na Shazamovi pozastaviť.

Už pri prvých prípravách sa však počítalo s tým, že Black Adama si zahrá Dwayne Johnson. Ten je jediným hercom, ktorý je s projektom spätý už od začiatku.

Warner Bros.

Prvá filmová adaptácia

Prvýkrát sa Shazam dostal do kín už v roku 1941, keď vzniklo 12 krátkych filmov. Hlavný hrdina vtedy ešte niesol meno Captain Marvel a zahral si ho Tom Tyler. Jeho alter-ego, Billyho Batsona, stvárnil Frank Coghlan, Jr. Filmy mali stopáž 16-30 minút a obsahovali na svoju dobu pomerne pokročilé efekty. Kritika ich navyše prijala veľmi priaznivo.

Shazam! je jedným z najlepšie hodnoteným filmom z DC univerza

DC univerzum malo problémy sa rozbehnúť, ale zdá sa, že sa mu konečne začína blýskať na lepšie časy. Najprv sa vynikajúco uviedla Wonder Woman, ktorú si zamilovali kritici aj diváci, nasledoval komerčne ohromný Aquaman a zdá sa, že Shazam! bude kráčať v začatej ceste. Kritici film chvália, na stránke Rotten Tomatoes má 93% a na Metacritic slušných 71%.

Warner Bros.

Zachary Levi sa na rolu poctivo pripravoval

Zachary Levi, ktorý si vo filme zahral hlavnú úlohu, celé mesiace tvrdo drel v posilňovni, aby nabral potrebné množstvo svalovej hmoty. Keď bolo oznámené, že v snímke si zahrá práve Levi, tak mnoho fanúšikov ostalo prekvapených, keďže herec rozhodne nepôsobil ako typ na superhrdinu. Napriek tomu sa mu však podarilo prevteliť sa do tejto úlohy na sto percent.

Warner Bros.

Objaví sa Shazam v tíme Justice League?

V komiksoch sa v Justice League síce objavil, ale zatiaľ sa zdá, že filmoví tvorcovia nič také neplánujú. Momentálne vlastne ani nie je jasné, či sa nejakého pokračovania Justice League dočkáme. Ben Affleck aj Henry Cavill zo svojich rolí vycúvali, takže bude rozhodne zaujímavé sledovať, kam sa celé DC univerzum vyberie.

Warner Bros.

Zdroj: screenrant.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
7 typov frajerov, ktoré má väčšina dvadsaťročných žien

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME