Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 10.6.2023
sk
Margaréta
, Gréta
cz
Gita, Margita
V spolupráci s CinemArt
Zdroj: ©Walt Disney Pictures / MovieStillsDB

10 zaujímavostí o novej disneyovke Malá morská víla, ktorá si odbije premiéru už čoskoro

Nová rozprávka dorazí do kín už 25. mája.

Hraná verzia populárnej disneyovky Malá morská víla už klope na dvere kinosál. Na svoje si pri nej očividne prídu nielen fanúšikovia pôvodného filmu, ale aj nová generácia mladých divákov.

Ešte predtým, než vyrazíš do kina, sme pre teba pripravili niekoľko zaujímavostí zo zákulisia tejto očakávanej snímky.

1. O rolu Ariel mala záujem aj hviezda seriálu Stranger Things

O hlavnú rolu mala veľký záujem aj Maya Hawke, ktorú poznáme ako Robin z populárneho seriálu Stranger Things. Keď ju napokon nezískala, vyjadrila sa, že ide o zatiaľ najväčšie sklamanie v jej kariére.

2. Film bude výrazne dlhší než pôvodný animák

Animovaná Malá morská víla z roku 1989 mala výrazne skromnejšiu stopáž – 83 minút. Hraná verzia ale bude podstatne dlhšia, bude mať viac než dve hodiny, konkrétne 135 minút.

Malá morská víla, film, novinka, Walt Disney, rozprávka, fakty a zaujímavosti, natáčanie
MovieStillsDB / Walt Disney Studios Motion Pictures

3. Režisér sa pre Halle Bailey rozhodol po tom, čo ju videl vystupovať

Halle Bailey je známejšia skôr ako speváčka než herečka. Zahrala si síce vo viacerých filmoch, ale postava Ariel je jej prvou veľkou rolou. Režisér Rob Marshall sa pre ňu rozhodol po tom, čo ju videl spievať.

„Halle má tú vzácnu kombináciu ducha, srdca, mladosti a nevinnosti. Plus nádherne spieva. Má všetky potrebné vlastnosti na to, aby stvárnila túto ikonickú postavu,“ uviedol Marshall.

4. O rolu princa Erica malo záujem viacero hercov

Medzi uchádzačov, ktorí sa skloňovali v súvislosťou s úlohou princa Erica, patrili aj Harry Styles (To nič, drahá), Jack Whitehall (Robots) a Christian Navarro (13 Reasons Why).

Malá morská víla, film, novinka, Walt Disney, rozprávka, fakty a zaujímavosti, natáčanie
MovieStillsDB / Walt Disney Studios Motion Pictures

5. Obsadenie Halle Bailey spôsobilo medzi divákmi kontroverziu

Keď bolo oznámené, že hlavnú rolu stvárni Halle Bailey, niektorých divákov tento výber sklamal a nahneval. Prekážalo im, že herečka má tmavú pleť (na rozdiel od pôvodného animáku). Herečka sa stala terčom aj pre viaceré rasistické útoky.

Na stranu Bailey sa postavili tvorcovia filmu, ako aj herečky Jodi Benson (ktorá prepožičala hlas Ariel v pôvodnej disneyovke), Brandy Norwood, Anika Noni Rose či Rachel Zegler. Samotná Halle Bailey uviedla, že ju trollovia nezaujímajú a negatívne útoky si neberie k srdcu.

TOP 10 vtipných reels od slovenských tvorcov za posledný týždeň #29

Odporúčame prečítať:

TOP 10 vtipných reels od slovenských tvorcov za posledný týždeň #29

6. Nakrúcalo sa vo Veľkej Británii a v Taliansku

Nakrúcať sa pôvodne malo začať na jar roku 2020, avšak všetko zmenila pandémia koronavírusu. Napokon prvá klapka padla až koncom januára 2021.

Práce na filme ale museli byť na čas pozastavené, keďže viacerí členovia štábu dostali COVID-19. Okrem Londýna sa nakrúcalo aj na plážach talianskej Sardínie. Natáčanie skončilo v júli 2021.

Malá morská víla, film, novinka, Walt Disney, rozprávka, fakty a zaujímavosti, natáčanie
MovieStillsDB / Walt Disney Studios Motion Pictures

7. Režisér označil film za svoju doteraz najväčšiu výzvu

Rob Marshall má za sebou už viacero filmov (Chicago, Gejša, Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna či Mary Poppins sa vracia), avšak práve Malú morskú vílu považuje za svoj doteraz najnáročnejší titul. Zároveň uviedol, že je na výsledný film nesmierne hrdý.

„Na to, aby to celé fungovalo, sme používali zložité špičkové technológie,“ prezradil. „Nemyslím, že niekto niekedy robil muzikál, ktorý sa odohráva pod vodou.“ Práve vodný element narobil filmárom najväčšie vrásky a celá choreografia musela byť do detailu naplánovaná a bezchybne naskúšaná.

8. Nakrúcanie bolo miestami pre Halle Bailey poriadne náročné

Nakrúcanie dalo zabrať aj hlavnej hviezde Halle Bailey. Tá povedala, že niektoré dni strávila pod vodou až 13 hodín (na vytvorenie podmorského sveta sa použili vodné nádrže a – pravdaže – vizuálne efekty). Rolu Bailey označila za zatiaľ najnáročnejšiu.

Malá morská víla, film, novinka, Walt Disney, rozprávka, fakty a zaujímavosti, natáčanie
MovieStillsDB / Walt Disney Studios Motion Pictures

9. O texty piesní sa postaral oceňovaný textár a spevák

Texty pre nové piesne zložil Lin-Manuel Miranda, ktorý sa na filme podieľal aj ako producent. Miranda je podpísaný pod oceňovanými muzikálmi Hamilton a In the Heights. Pracoval tiež na soundtrackoch k filmom Moana, Encanto či Vivo a za svoju tvorbu si odniesol mnoho cien, vrátane nominácie na Oscara.

V prípade Malej morskej víly na soundtracku spolupracoval s Alanom Menkenom, ktorý zložil hudbu už pre animovaný originál.

10. Malá morská víla bude vychádzať z rovnomennej animovanej disneyovky

Rovnako ako v pôvodnej animovanej disneyovke, aj v hranej verzii bude hlavnou hrdinkou zvedavá morská víla Ariel (Halle Bailey). Tá túži spoznať svet ľudí po tom, čo sa zamiluje do šarmantného princa Erica (Jonah Hauer-King). Uzavrie dohodu s podmorskou čarodejnicou Uršulou (Melissa McCarthy) a vymení svoj krásny hlas za ľudské nohy. Netuší však, že čarodejnica s ňou má svoje vlastné plány a chce pripraviť o korunu aj jej otca – kráľa Tritona (Javier Bardem).

Vo filme uvidíme aj Nomu Dumezweni a v originálnom znení začujeme aj Jacoba Tremblaya, Awkwafinu a Daveeda Diggsa, ktorí prepožičali hlasy rôznym podmorským živočíchom.

Z trailerov sa zdá, že sa snímka bude pôvodného animáku držať pomerne verne, tešiť sa môžeme aj na kvalitné piesne, emócie aj nejaký ten humor. Malá morská víla si odbije slovenskú premiéru 25. mája.

YouTube video

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje