Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 26.2.2024
sk
Viktor
cz
Dorota
, Dorotea
Zdroj: ©Shutterstock

10 zaujímavostí o slovenskom obrancovi s číslom 33. Zdeno Chára je žijúcou legendou nášho hokeja

Bol jedinečný, iný ako všetci ostatní.

Po 25 sezónach profesionálneho hokeja, 1 680 zápasoch základnej časti NHL, 200 zápasoch play-off Stanleyho pohára a stovkách medzinárodných zápasov 20. septembra Zdeno Chára oznámil koniec bohatej hokejovej kariéry. Oficiálnu bodku za svojím príbehom dá v Bostone, kde strávil veľkú časť svojho profesionálneho života.

Na svojom instagramovom profile napísal: „Som hrdý na to, že môžem oznámiť svoje rozhodnutie odísť z National Hockey League. Je mi cťou, že sa môžem vrátiť do TD Garden, podpísať jednodňovú zmluvu s Boston Bruins a oficiálne ukončiť svoju kariéru v tíme, ktorý pre mňa a moju rodinu tak veľa znamená.“

Jeden z najpamätnejších momentov, ktorý sa ti určite vryl do pamäti, bol zisk striebornej medaily v roku 2012. Práve Zdeno nás ako správny kapitán priviedol po dlhých rokoch k cennému kovu. Ten prebral po zápase s číslom Paľa Demitru na hrudi, čím rozplakal nejedného Slováka. Poďme sa preto pozrieť na niekoľko zaujímavostí o našom legendárnom obrancovi.

1. Prepisoval históriu európskych hráčov v NHL

Stal sa druhým Európanom, ktorý dokázal ako kapitán so svojím tímom vyhrať Stanley cup. Stalo sa tak za jeho pôsobenia v Bostone v roku 2011. Predtým sa to podarilo ako prvému švédskemu obrancovi Niklasovi Lidstromovi. Až 7 rokov po Zdenovi zdvihol nad hlavu trofej ako tretí v poradí Alexander Ovečkin.

2. Hovoril niekoľkými jazykmi

Aj keď si myslíš, že nemal čas na nič iné ako na hokej, mýliš sa. Vďaka svojej inteligencii a chuti učiť sa nové jazyky ich ovládal až sedem. Slovenčina, čeština a angličtina sú základ. Okrem toho vie aj po poľsky, rusky, nemecky a švédsky.

Shutterstock

3. Nezačínal ako hokejista

Športové začiatky siahajú mimo ľadu. Jeho otec bol olympijským zápasníkom a rovnakým smerom sa spočiatku uberal aj Zdeno. Ovláda japonské bojové umenie aikido, ktoré v sebe spája prvky aiki jutsu, ryu, ken jutsu či ju jutsu. Hoci pri tom nakoniec neostal, určite mal dobrý základ do bitiek, ktorých absolvoval za svoju kariéru naozaj mnoho. Dokonca aj svojich synov Zacka a Bena prihlásil na zápasenie.

4. Rekord za najtvrdšiu strelu

Rekord v najtvrdšej strele v histórii NHL mu patrí už 13 rokov. V roku 2009 počas All star víkendu vypálil puk rýchlosťou 108,8 míle (175,5 km) za hodinu. Tým prekonal dovtedajší rekord z roku 1993. Ktovie kedy a komu sa podarí zlomiť ten Zdenov.

Odporúčame prečítať:

Aké sú platy hercov na Slovensku? Zdena Studenková prezradila sumu

5. Je milovníkom cyklistiky

Bicykel využíval pri cestách na tréningy v Bostone. Aj vďaka tomu sa stal populárnym medzi miestnymi, lebo ho mali možnosť stretnúť bežne na ulici. Počas letnej prípravy dokonca chodil na niekoľkodňový pobyt do Francúzska, kde na bicykli prechádzal známe trasy legendárnej Tour de France.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.