6. Prvý zápas v NHL
Zdeno Chára bol draftovaný v roku 1996 klubom NY Islanders v treťom kole ako 56. hráč. Najskôr začínal v nižšej profesionálnej súťaži WHL, na svoj prvý zápas v najvyššej súťaži si musel chvíľu počkať. Premiéru absolvoval o rok neskôr. V roku 2001 zmenil pôsobisko, pretože ho vymenili do Ottawy Senators. Tam sa stal jedným z kľúčových hráčov mužstva.
7. Olympiádu sledoval z tribúny
Na Zimných olympijských hrách v roku 2002 v Salt Lake City si nezahral ani minútu. Bol prítomný na štadióne, ale len ako divák. V našom tíme preňho nezostalo voľné miesto. Všetko si vynahradil o štyri roky neskôr na ZOH 2006 v Turíne. Hoci sme hrali fantasticky a vyhrali základnú skupinu, v play-off nás poslali domov naši českí bratia.
8. Zapísaný v Guinessovej knihe rekordov
Keď sa bavíme o rekordoch, Zdeno ich tam má zapísané až dva. Prvý sme už spomínali, keďže išlo o najrýchlejšiu strelu. Ten druhý súvisí s jeho výškou, keďže meria až 207 centimetrov. V NHL nehral doposiaľ nikto vyšší ako on. Spočiatku mu hovorili, že by mal ísť hrať radšej basketbal, on všetkých presvedčil o opaku.
9. Získal tri medaily
Počas svojej kariéry získal viacero individuálnych ocenení, dôležitejšie sú tie kolektívne. Striebornú medailu mu zavesili na krk v roku 2000 po prehratom finálovom zápase s Českom. V sezóne 2010/2011 získal ako kapitán v drese Bostonu Stanley cup. Opäť striebornú a zároveň poslednú medailovú radosť premiešanú so sklamaním z prehry zažil po finále s Ruskom v roku 2012.
10. Nenahraditeľný
Slovensko už zrejme nikdy nebude mať hokejistu, akým bol práve on. Srdciar, ktorý bol ochotný ako správny kapitán obetovať sa za svoj tím. Nová nádej sa po tohtoročnom drafte dáva do Šimona Nemca. Experti ho označujú za najlepšieho slovenského obrancu od čias Zdena Cháru. Či sa nemýlia, to ukáže čas. Každopádne, „Big Z“ je iba jeden.