Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 7.2.2023
sk
Vanda
cz
Veronika, Verona

10 zaujímavých detailov z domov po celom svete, ktoré však majú svoj význam

Počul si už o existencii dvierok proti ježibabám alebo tých na mlieko?


Iný kraj, iný mrav a iné bytové zariadenie. Pravdivosť tohto výroku ti potvrdí nasledujúci článok, ktorý odkrýva tajomstvá bytov a domov po celom svete. Od Ruska až po Ameriku – každá krajina má niečo špeciálne, o čom zvyšok sveta ani len netuší.

1. Radiátor a mikrovlnka v jednom

Radiátory s duálnym využitím boli v Európe populárne začiatkom dvadsiateho storočia. Bola to skvelá vychytávka, ktorá šetrila miesto aj energiu. Ľudia si mohli zohrievať jedlo v „mikrovlnnej“ časti (ktorá v tom čase, pochopiteľne, s mikrovlnami nemala nič spoločné) a zároveň aj sušiť oblečenie či topánky.

© Profimedia

2. Chruščovova chladnička

Domy postavené za čias pôsobenia ruského politika Sergejeviča Chruščova sa môžu pýšiť unikátnou sezónnou chladničkou. Hrubé steny vtedajších domov umožňovali architektom trochu z nich ukrojiť, čím sa vytvoril priestor na umiestnenie chladiarne na potraviny.

Táto chladnička bola v prevádzke počas zimných mesiacov a slúžila na uskladnenie ako produktov podliehajúcich skaze, tak aj konzerv.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/chladni%C4%8Dky-chladni%C4%8Dka-dvere-3475996/)

3. „Neexistujúce“ okná

V sedemnástom storočí mali Briti a Škóti obrovský problém s produkciou skla. Tento problém vyriešili hlavy štátu po svojom – zaviedli daň. Daň za sklenené okná. Výsledkom tohto zdanenia sú práve „neexistujúce“ zamurované okná, ktoré možno na starých budovách v týchto končinách pozorovať dodnes.

Kto nechcel platiť, musel svoje okná zamurovať. Okná sa teda stali výsadou bohatých… a chudobní? Tí nemali okná vôbec a žili v kompletnej tme po celé generácie.

© Profimedia

4. Dvere do kovbojských hostincov

Keď sa povie divoký západ, človek si nepochybne predstaví kovboja. A ak zapojí predstavivosť ešte trošku viac, tak daný kovboj akurát vychádza z hostinca cez také tie obojstranne sa otvárajúce minidvierka. Existencia týchto ikonických dvierok nie je žiadnym prekvapením, no len málokto vie, že plnili hneď niekoľko funkcií.

Tou najhlavnejšou bola ventilácia, keďže taký hostinec ponúkal širokú škálu veľmi nevábnych pachov. Mimo toho slúžili ako bariéra medzi zverstvami, ktoré sa odohrávali vo vnútri a bežnými obyvateľmi miest, ktorí s nimi nechceli mať nič spoločné. Posledná funkcia bola zameraná na marketing – človek cez tieto dvere videl už zďaleka, že sa v hostinci svieti, a teda je otvorený.

© Profimedia

5. Odpadové šachty

Odpadová šachta znie ako praktická záležitosť, no v skutočnosti bola viac na škodu ako na úžitok. Najprv bola situovaná vo vnútri každého bytu, potom ju premiestnili do spoločných priestorov a celá chodba mala len jednu.

Ani to však neeliminovalo neporiadok, smrad a hmyz, ktorý išiel s odpadovými šachtami ruka v ruke. V starších bytovkách možno tieto šachty nájsť dodnes, no väčšinou sa nepoužívajú.

NeedPix (https://www.needpix.com/photo/605817/refuse-disposal-chutes-garbage)

6. Okno z kúpeľne do kuchyne

Niektoré staršie domy majú kúpeľňu a kuchyňu spojenú oknom. Toto okno rieši otázku príliš stiesnených kúpeľní, pretože opticky miestnosť zväčšuje a poskytuje extra svetlo z kuchyne. Okrem toho slúži ako prevencia proti plesniam, ktoré sa s obľubou tvoria práve vo vlhkých miestnostiach s nedostatočným odvetrávaním, ako je kúpeľňa.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/biela-okno-sklo-%C5%A1t%C3%ADt-r%C3%A1m-kvetina-2563976/)

7. Vypínače na svetlo

V starších anglických domoch by ste klasický vypínač na svetlo hľadali v kúpeľni márne. Strach z toho, že kombinácia vody a elektriky vyvrcholí nejakým vážnym zranením, presvedčil tamojších obyvateľov, že takéto ovládanie svetla v kúpeľni nechcú. Namiesto bežného vypínača majú také, za ktoré potiahnete a pri ich obsluhe vás zaručene nič nekopne.

© Profimedia

8. Dvierka na mlieko

Kúpiť si mlieko v dnešnej dobe ozaj nie je žiadna veda. Prídeš do obchodu, vyberieš si, či chceš plnotučné, polotučné, nízkotučné, bezlaktózové alebo sójové, zaplatíš, a ideš. Počas 20. storočia to ale takto nefungovalo a mlieko doručovali mliekari. Domy boli teda vybavené dvierkami na mlieko.

© Profimedia

9. Diagonálne okná vo Vermonte

V americkom štáte Vermont nie sú šikmé okná žiadnou výnimkou – možno ich nájsť takmer na každom dome. Prečo tam sú a prečo ich prezývajú „okná proti ježibabám“? Odpoveď je presne taká, ako by si čakal – jedna z tamojších legiend hovorí, že ježibaby nevedia vniknúť do domu cez šikmé okno.

Pre racionálne zmýšľajúcich jedincov majú tieto diagonálne okná aj „normálne“ opodstatnenie. Zväčša sa nachádzajú na povale. A každý, kto sa už pokúšal umiestniť okno na povalu, vie, že je to komplikovanejšie, ako sa zdá. Klasické okno by tam jeden pchal márne, menšie okno zase neposkytne toľko svetla a čerstvého vzduchu… takže riešenie? Šikmé okno.

Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/File:Vermont_window_brick.jpg)

10. Americké záchody

Európan by sa na americkom záchode pravdepodobne vyľakal, že je upchatý. Je v ňom totiž omnoho viac vody ako v našich záchodoch. Pravdou je, že množstvo vody v mise amerických toaliet nie je nič zlé, len ich udržiava čisté. Okrem toho, že sa obsah záchoda nelepí na jeho steny, sa aj rýchlejšie spláchne, a záchod vo výsledku ostane ako nový, vypraný v Perwolle. 

© Profimedia

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť