Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 16.6.2024
sk
Blanka
, Bianka
cz
Zbyněk

Netflix nám okrem výborných filmov a seriálov ponúka aj nemenej skvelé dokumenty. V tomto článku sme sa pozreli na 10 zaujímavých dokumentárnych seriálov a minisérií, ktoré si odbili premiéru v poslednej dobe. Nájdeš medzi nimi mrazivé kriminálne prípady, vojnové dokumenty či dokument z prostredia medzinárodnej špionáže.

1. Turning Point: 9/11 and the War on Terror

Teroristické útoky z 11. septembra 2001 navždy zmenili svet. Pri príležitosti 20. výročia týchto desivých udalostí nám Netflix ponúkol pozoruhodnú minisériu Turning Point: 9/11 and the War on Terror od Briana Knappenbergera.

Tá sa nezaoberá len samotným útokom, ale zasadzuje ho do širšieho kontextu, odhaľuje, kde má al-Káida svoje korene, a zaoberá sa aj takzvanou „vojnou proti terorizmu“, ktorá po útokoch nasledovala. Informačne silná a veľmi dobre spracovaná miniséria, ktorá sa vyhýba pátosu a otvorene poukazuje na vážne pochybenia Ameriky.

2. John of God: The Crimes of a Spiritual Healer

Kriminálna dokumentárna miniséria John of God: The Crimes of a Spiritual Healer od Mauricia Diasa ti v štyroch epizódach rozpovie príbeh Joãa Teixeira de Fariu, samozvaného média a spirituálneho guru, ktorý sa na svojich stúpencoch dopúšťal sexuálneho násilia a týrania. John of God je kvalitne natočená miniséria, ktorá divákom poskytne všetky podstatné informácie o tomto u nás menej známom prípade.

3. Sophie: A Murder in West Cork

Minisériu Sophie: A Murder in West Cork natočil John Dower a zameral sa v nej na prípad vraždy producentky Sophie Toscan du Plantier. Pátranie po vrahovi ale nebude jednoduché a natiahne sa na celé desaťročia. Seriál má len tri epizódy, takže si ho môžeš pozrieť prakticky na posedenie. Za zmienku stojí aj dobrá práca tvorcov, ktorí dokumentu dodali na solídne pochmúrnej atmosfére.

4. Headspace Guide to Sleep

V ponuke Netflixu sa nenachádzajú len mrazivé true crime dokumenty. Pokiaľ si od nich chceš dať pauzu, možno ťa zaujme animovaný dokumentárny seriál Headspace Guide to Sleep. Ten si trochu podrobnejšie preklepol formy ľudského spánku, poukázal na chyby, ktorých sa ľudia často dopúšťajú a následne trpia nedostatkom oddychu, ale venuje sa aj snom či problémom s nespavosťou. Seriálu dodáva šmrnc príjemná animácia a, pravdaže, aj jeho informačná hodnota.

5. How to Become a Tyrant

Seriál How to Become a Tyrant nazerá na činy tých najhorších diktátorov ľudstva na čele s Adolfom Hitlerom, Josifom Stalinom či Idim Aminom a ich spôsob uchopenia a zneužívania moci na tie najbrutálnejšie činy. Zároveň upozorňuje na to, že podobné formy diktátorského správania a snahy ovládnuť celú spoločnosť sledujeme aj dnes a mali by sme byť voči týmto praktikám ostražití. Ako rozprávač nás dokumentom sprevádza Peter Dinklage.

6. Heist

Kriminálna dokumentárna miniséria Heist vznikla pod režisérskym dohľadom Dereka Doneena, Nicka Frewa a Martina Desmonda Roea. Tvorcovia si v nej posvietili na zvláštne a bizarné lúpeže, ktorých sa dopustili obyčajní ľudia (teda nie žiadni kovaní zlodeji). V seriáli vystupujú priamo účastníci týchto lúpeží, čo mu dodáva šťavu a autentickosť. Rozhodne zaujímavý kúsok.

7. Myth and Mogul: John DeLorean

Myth and Mogul: John DeLorean od Mikea Connollyho rozpráva životný príbeh Johna DeLoreana, amerického inžiniera a vynálezcu, ktorý v automobilovom svete zanechal nezmazateľnú stopu. Ukrýval však aj nejedno temné tajomstvo. Tvorcom sa podarilo zachytiť DeLoreanov život v celej jeho komplexnosti. Miniséria je tak na ploche troch epizód priam nabitá informáciami a navyše je aj svižne zrežírovaná.

8. Penguin Town

Seriálový dokument Penguin Town hovorí o roztomilých ohrozených tučniakoch, ktoré žijú v malom mestečku v Južnej Afrike, kde si hľadajú partnerov a rodia potomstvo. Ich nezvyčajnou cestou nás v dokumente sprevádza Patton Oswalt ako rozprávač.

9. Countdown: Inspiration4 Mission to Space

Dokument Countdown: Inspiration4 Mission to Space od Jasona Hehira sa točí okolo posádky Inspiration4. Išlo o prvú civilnú misiu, ktorá vyrazila na obežnú dráhu Zeme. Tento ambiciózny projekt mala pod palcom spoločnosť SpaceX Elona Muska a predchádzali mu dlhé mesiace príprav a tréningu.

10. Spycraft

Veľmi zaujímavý seriál Spycraft od Mareka Burša, Marie Berry a Jana Spindlera divákom ponúkne pohľad za oponu medzinárodnej špionáže. A priznajme si, mnohí z nás majú o špiónoch skreslenú predstavu hlavne z hollywoodskych filmov. V tomto dokumente sa však dozvieš plno faktov priamo z prvej ruky, či už od analytikov, alebo od bývalých špiónov.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.