Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana
Zdroj: ©Shutterstock

10 zaujímavých faktov o fajčení a cigaretách, ktoré ťa prekvapia

Vedel si, že v Bhutáne je fajčenie považované za hriech?

Vedel si, že v Bhutáne je fajčenie hriech, zatiaľ čo v Egypte môžu fajčiť už 14-ročné deti? A čo tak to, že ešte v minulom storočí lekári verili, že fajčenie nie je zdraviu škodlivé? Dnes sme si pre teba pripravili niekoľko zaujímavých faktov o cigaretách aj fajčení ako takom, vďaka ktorým sa zase raz naučíš niečo nové. Poďme sa na ne teda pozrieť.

1. Lekári v minulom storočí fajčenie odporúčali

„Mali by ste prestať fajčiť,“ radia dnes lekári pacientom bez ohľadu na to, či prišli s chrípkou alebo zlomenou rukou, no v 30. rokoch minulého storočia takí radikálni neboli. Práve naopak, širokej verejnosti vtĺkali do hlavy, že fajčenie je zdravé a ešte si za to nechali aj platiť.

„Najviac lekárov fajčí cigarety Camel“ či „cigarety Lucky Strike menej dráždia hrdlo“ hlásali reklamné texty na plagátoch, zákonite sprevádzané obrázkom seriózne vyzerajúceho doktora. Dávno predtým, ako ľudstvo odhalilo súvis medzi fajčením a rakovinou pľúc, medicínski odborníci fajčenie odporúčali všetkým. Aj mladým ľuďom, aj tehotným ženám. Jednoducho všetkým.

2. Cigarety ročne stoja život 8 miliónov ľudí

Keď sa pozeráme na tie úmrtia, ktorým sa dá predchádzať, fajčenie je jednou z najčastejších príčin smrti naprieč celým svetom. Následkom užívania tabakových výrobkov na svete ročne zomiera až 8 miliónov ľudí. Asi nie je takým prekvapením prečo. Jediná cigareta obsahuje až 4 800 rôznych chemikálií, z ktorých 69 preukázateľne spôsobuje rakovinu.

Shutterstock

3. V Bhutáne sa nefajčí, v Bhutáne sa halucinuje

V Bhutáne je fajčenie hriech. Krajina s ministerstvom šťastia vo východných Himalájach bojuje s fajčením už od roku 1729, keď mních Shabdrung Ngawang Namgyal zakázal tabakové výrobky vo všetkých vládnych budovách. Dnes sa v krajine nefajčí vôbec.

Tamojší ľudia si však veľmi rýchlo našli náhradu a namiesto cigariet holdujú arekovému orechu. Ten je minimálne rovnako nezdravý a ako bonus je ešte aj halucinogénny. Žuje sa ako žuvačka a na zuboch zanecháva tmavý hnedý povlak.

Mohlo by ťa zaujímať:

Otestuj sa: Ako dobre sa vyznáš v otázkach z IT sveta?

4. Mladí Novozélanďania sa k cigaretám nedostanú

Do rovnakého štádia ako Bhután sa snaží dopracovať aj Nový Zéland, ktorý síce nezakázal konzumáciu, výrobu a distribúciu úplne, no budúce generácie sa už k cigaretám nedostanú. Minulý rok uzrel svetlo sveta návrh zákona, ktorý by mal zakázať prístup k cigaretám všetkým, ktorí sa narodili po roku 2008.

Návrh sa stretol so zmiešanými reakciami. Zatiaľ čo zdravotníci by zmenu uvítali s otvorenou náručou, mnohí zastávali názor, že nedosiahne nič radikálne, len vytvorí priestor na vznik čierneho trhu, na ktorom budú tieto výrobky dostupné pre každého.

Shutterstock

5. Holandsko chce, aby jedna krabička stála celý majetok

Fajčenie sa zo svojich rádov snaží vypudiť aj Holandsko a táto európska krajina presne vie, čo na ľudí platí – peniaze. Do roku 2040 majú cigarety zdražieť natoľko, že si bežný človek dvakrát rozmyslí, či si ich vôbec kúpi. Cena jednej škatuľky sa má vyšplhať na neuveriteľných 47 eur.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť