6. Ukradnutá fotka na škatuľke #1
Na Slovensku v roku 2016, v niektorých zahraničných krajinách ešte o čosi skôr, začali cigaretové škatuľky „zdobiť“ grafické obrázky. Jedným z nich bola aj fotografia muža v kóme, ktorú sprevádzal text: Fajčenie zvyšuje riziko infarktu. Hoci na ňu nebol práve príjemný pohľad, nebola by to až taká dráma… keby fotka nebola ukradnutá.
V tom čase 42-ročná Jodi Charles z anglického Essexu na nej spoznala svojho zosnulého otca. Hoci bol otec tuhý fajčiar, zomrel na rakovinu kostnej drene, čo je v tomto prípade vlastne úplne nepodstatné. Rodina nedala nikomu súhlas fotografiu použiť, a tak sa tam v prvom rade nemala nikdy ocitnúť.
7. Ukradnutá fotka na škatuľke #2
Veľmi podobný prípad sa stal aj vo Francúzsku. 60-ročný muž z mesta Metz spísal sťažnosť po tom, čo na jednej zo škatuliek v Luxembursku objavil fotku svojej amputovanej nohy. Jej amputácia nemala s požívaním tabakových výrobkov žiaden súvis. Muž prišiel o nohu, keď ho napadli v rodnom Albánsku.
8. V Egypte sa legálne fajčí už od štrnástich
„A osemnásť už bolo?“ Klasická hláška, ktorú si minimálne raz v stánku vypočul každý fajčiar, sa mení v závislosti od krajiny. V každej je totiž minimálny vek na zakúpenie tabakových výrobkov iný. Vo väčšine je to 18 až 19 rokov, no potom sú tu krajiny ako Egypt či Malawi, kde sa k nim môžeš dostať už ako 14-ročný. V Japonsku musíš mať minimálne 20 a na Srí Lanke, v Hondurase či Kuvajte dokonca 21.
9. Herci vo filmoch nefajčia skutočné cigarety
Filmy sú filmy. Nič v nich nie je skutočné. Denné scény sa natáčajú v noci za pomoci reflektorov, akčné scény zase pred zeleným plátnom. Víno je vlastne džús, dážď je voda z ostrekovačov, krvavé rany výsledkom práce šikovných maskérov a cigarety? Hádam si si nemyslel, že herci fajčia skutočné.
Vyzerajú realisticky, dokonca aj horia ako tie naozajstné, no je to len atrapa. Pri frekvencii, s akou sa cigarety vo filmoch vyskytujú, by mala väčšina Hollywoodu pľúca ako sušené slivky. Falošné cigarety sú namiesto tabaku plnené rôznymi bylinkami, medzi ktoré patria napríklad čajové lístky, klinčeky či lupienky ruží.
10. Philip Morris a vstup na český trh
Písal sa rok 1999, keď sa Philip Morris rozhodol so svojimi tabakovými výrobkami expandovať na český trh. Veci sa však nevyvíjali podľa plánu. Najväčší výrobca a distribútor cigariet na svete apeloval na skutočnosť, že len za uplynulý rok ušetrili fajčiari krajine viac ako 25 miliónov eur, pretože umreli skôr a nepotrebovali teda dodatočnú zdravotnú starostlivosť a dôchodok, ktoré hradí štát.
Vyjadrenie pobúrilo médiá aj konzumentov, a to nielen v Česku, ale kdekoľvek, kam sa správa dostala. „V Spojených štátoch by si niečo také nedovolili povedať ani len pod dekou,“ napísal denník Mladá fronta DNES. Spoločnosť sa následne ospravedlnila, no že by to okamžite napravilo verejnú mienku, sa povedať nedá.