Utorok 7.12.2021
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

Je dobré vedieť, aké poklady nosíme v hlave a ako s nimi máme správne pracovať. Pomôžu ti pritom práve tieto fakty, ktoré sú náučné, ako aj zaujímavé.

1. Ľudia s vyšším IQ majú menej kamarátov

Ľudia s vyšším inteligenčným kvocientom sú takí zahĺbení do riešenia „skutočných“ problémov, že im utužovanie kamarátskych vzťahov pripadá ako strata času. Vedci však tvrdia, že bez ohľadu na to, aký múdry človek je, mal by mať kamarátov.

Človeku to prináša mnoho benefitov a zlepšuje nielen duševné, ale aj fyzické zdravie. Z času na čas teda treba vymeniť podnetné knihy za rozhovory so zaujímavými ľuďmi.

© Profimedia

2. Depresia mení naše celkové vnímanie

Tí, ktorí majú dočinenia s depresiou, majú zväčša pocit, že všetko je akési šedé a pochmúrne. Akoby svet razom stratil všetky veselé farby. V skutočnosti to však nie je len pesimistická metafora, ale vedecky dokázaný fakt. Depresia ovplyvňuje citlivosť sietnice, a preto pacienti s týmto problémom naozaj nie sú schopní rozoznávať farby tak dobre ako zdravý človek.

© Profimedia

3. O predsavzatiach by sa nemalo hovoriť

Je jedno, či chceš začať cvičiť, jesť zdravo, alebo čítať viac kníh. Nikomu o tom nehovor. Plány do blízkej budúcnosti si treba nechávať pre seba, a to nielen preto, že takto nikto nezistí, ak sa na ne z lenivosti vykašleš.

Keď o niečom neustále rozprávaš a všetkých oboznamuješ s tým, že tento večer pôjdeš danú vec robiť, tvoj mozog sa s tým stotožní viac, ako by si sám chcel. S touto predstavou sa mozog natoľko zžije, že ju bude považovať za vybavenú ako keby sa už stala. Potom bude trikrát také ťažké prinútiť sa ísť do toho „odznova“.

© Profimedia

4. Znalosť cudzích jazykov ti pomôže v rozhodovaní

Robiť dôležité rozhodnutia je ťažké. Hoci mozog by možno aj vedel, čo je správne a čo vlastne chce, často má smolu, lebo zasiahne srdce. Zo situácie sa teda odrazu stáva racionálno-emotívny guláš, z ktorého sa ani za svet nedokážeš vymotať.

Návod na to, ako srdce vyšachovať z hry je jednoduchý – začni premýšľať v cudzom jazyku. Väčšina ľudí nemá v inom jazyku takú slovnú zásobu, aby vedela pokryť všetky tie emocionálne omáčky, ktoré všetko len zbytočne komplikujú.

© Profimedia

5. Mladí ľudia sú častejšie deprimovaní

Je to smutné, ale je to pravda. Štatistiky ukazujú, že najviac ľudí trpiacich depresiou sa nachádza vo vekovej skupine do tridsať rokov. Možno je to uponáhľanou dobou, snahou navyknúť si na život „dospeláka“ a stotožniť sa s očakávaniami svojho okolia. Ktovie. V každom prípade, ľudia v rozmedzí 18 – 30 rokov patria medzi tých najsmutnejších.

© Profimedia

6. Únava zlepšuje kreativitu

Ak potrebuješ nejaký skvelý nápad, choď si zabehať, urob dvesto drepov alebo sa pokús babke vysvetliť, ako funguje ten fejsbúk. V skratke – unav sa. Vtedy sa dobré nápady začnú hrnúť jedna radosť.

Vysvetlenie je prosté – únava ti bráni efektívne triediť myšlienky, a preto necháš odznieť aj tie, ktoré by si za normálnych okolností zavrhol ako úplne odveci. A práve z takýchto odveci nápadov väčšinou vznikajú tie najúspešnejšie projekty.

© Profimedia

7. Väčšinu každej konverzácie tvoria klebety

Bez ohľadu na pohlavie osemdesiat percent každého rozhovoru tvoria klebety. Prieskumy ukazujú, že muži ľúbia ohovárať rovnako ako ženy, a dokonca tomuto trendu podľahli aj šimpanzy. Terčom našich rečí sú väčšinou kolegovia či príbuzní.

© Profimedia

8. Môžeš si kúpiť šťastie

Množstvo ľudí tvrdí, že šťastie si nemožno kúpiť, no vedci sú presvedčení, že opak je pravdou. Šťastie si môžeš kúpiť, ak peniaze investuješ do vecí, ktoré ti robia radosť. Nemali by však byť materiálneho charakteru, najmä ak kupuješ niečo sám pre seba.

Výlety, dovolenky, kultúrne podujatia to všetko sú veci, do ktorých sa oplatí dávať peniaze, aj keď z toho nedostaneš nič hmotné. Okrem toho sa dá šťastie kúpiť aj inak – darčekmi pre svojich blízkych. Tým, že obdarúvaš ľudí, ktorých máš rád, robíš ich šťastnými, a to robí šťastným aj teba. Je to veľmi jednoduchá matematika.

© Profimedia

9. Dôveru si môžeš vybudovať aj za 20 sekúnd

Ak si chceš s niekým vybudovať dôverné puto, stačí, keď ho na dvadsať sekúnd objímeš. Samozrejme, bolo by dobré, keby s tým ten druhý súhlasil a keby si nezačal objímať náhodné čajky v autobuse. Akože len tak, v mene dôvery. Pri objímaní sa uvoľňuje oxytocín hormón, ktorý sa „zjaví“, keď sa cítime bezpečne a uvoľnene. Takže toto gesto jednoznačne pomáha utužovať vzťahy.

© Profimedia

10. Väčšina tvojich myšlienok je negatívnych

Každý deň nám hlavou prebehne zhruba dvanásťtisíc až šesťdesiattisíc myšlienok. Drvivá väčšina z nich je však negatívneho charakteru. Je to veľká škoda vzhľadom na to, že naša myseľ je mocnejšia ako akýkoľvek počítač.

Vie udržať nespočetné množstvo informácií a my sa rozhodneme držať práve tie, ktoré sú nám viac na škodu ako na úžitok. Štatisticky tvoria nepekné myšlienky až osemdesiat percent z celkového počtu.

© Profimedia

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť