Je dobré vedieť, aké poklady nosíme v hlave a ako s nimi správne pracovať. Pomôžu ti s tým práve tieto fakty, ktoré sú ako náučné, tak aj zaujímavé.
1. Ľudia s vyšším IQ majú menej kamarátov
Ľudia s vyšším inteligenčným kvocientom sú takí zahĺbení do riešenia „skutočných“ problémov, že im utužovanie kamarátskych vzťahov pripadá ako strata času. Vedci však tvrdia, že bez ohľadu na to, aký múdry človek je, mal by mať kamarátov. Človeku to prináša mnoho benefitov a zlepšuje ako duševné, tak aj fyzické zdravie. Z času na čas teda treba vymeniť zaujímavé knihy za rozhovory so zaujímavými ľuďmi.
2. Depresia mení naše celkové vnímanie
Tí, ktorí majú dočinenia s depresiou, majú zväčša pocit, že všetko je akési šedasté a pochmúrne. Akoby svet razom stratil všetky veselé farby. V skutočnosti to však nie je len pesimistická metafora, ale vedecky dokázaný fakt. Depresia ovplyvňuje citlivosť sietnice, a teda pacienti s týmto problémom naozaj nie sú schopní rozoznávať farby tak dobre, ako zdravý človek.
3. O predsavzatiach by sa nemalo hovoriť
Je jedno, či chceš začať cvičiť, jesť zdravo či čítať viac kníh. Nikomu o tom nehovor. Plány do blízkej budúcnosti si treba nechávať pre seba a to nielen kvôli tomu, že takto nikto nezistí, ak sa na ne v lenivosti vykašleš.
Keď o niečom neustále rozprávaš a všetkých oboznamuješ s tým, že tento večer pôjdeš danú vec robiť, tvoj mozog sa s tým stotožní. Avšak viac, akoby si ty sám chcel. S touto predstavou sa zžije natoľko, že ju bude považovať za vybavenú – ako keby sa už stala. Potom bude trikrát také ťažké prinútiť sa ísť ju robiť „znovu“.
4. Znalosť cudzích jazykov ti pomôže v rozhodovaní
Robiť dôležité rozhodnutia je ťažké. Hoci mozog by možno aj vedel, čo je správne a čo vlastne chce, často má smolu, lebo zasiahne srdce. Zo situácie sa teda razom stáva racionálno-emotívny guláš, z ktorého sa ani za svet nedokážeš vymotať.
Návod na to, ako srdce vyšachovať z hry je jednoduchý – začni premýšľať v cudzom jazyku. Väčšina ľudí nemá v inom jazyku takú slovnú zásobu, aby vedela pokryť všetky tie emocionálne omáčky, ktoré všetko len zbytočné komplikujú. A tak ostane len to podstatné.
5. Mladí ľudia sú častejšie deprimovaní
Je to smutné, ale je to tak. Štatistiky ukazujú, že najviac ľudí, trpiacich depresiou, sa nachádza vo vekovej skupine do tridsať rokov. Možno je to uponáhľanou dobou, snahou navyknúť si na život dospeláka a stotožniť sa s očakávaniami svojho okolia. A možno len mladí nevedia brať veci s nadhľadom a humorom. Ktovie. Každopádne, ľudia v rozmedzí 18-30 rokov sú tí najsmutnejší.
6. Únava zlepšuje kreativitu
Ak potrebuješ nejaký skvelý nápad, choď si zabehať, urob dvesto drepov alebo sa pokús babke vysvetliť, ako funguje ten fejsbúk. V skratke – unav sa. Vtedy sa dobré nápady začnú hrnúť jedna radosť. Vysvetlenie je prosté – únava ti bráni efektívne triediť myšlienky, a preto necháš odznieť aj tie, ktoré by si za normálnych okolností zavrhol ako úplne odveci. A práve z takýchto odveci nápadov väčšinou vznikajú tie najúspešnejšie projekty.
7. Väčšinu každej konverzácie tvoria klebety
Bez ohľadu na pohlavie, osemdesiat percent každého rozhovoru tvoria klebety. Prieskumy ukazujú, že muži ľúbia ohovárať rovnako ako ženy a dokonca tomuto trendu podľahli aj šimpanzy. Terčom našich rečí sú väčšinou kolegovia či príbuzní.
8. Môžeš si kúpiť šťastie
Množstvo ľudí tvrdí, že šťastie si nemožno kúpiť, no vedci sú presvedčení, že opak je pravdou. Šťastie si možno kúpiť, ak peniaze investujeme do vecí, ktoré nám robia radosť. Nemali by však byť materiálneho charakteru, najmä čo sa kupovania vecí pre nás samotných týka.
Výlety, dovolenky, kultúrne podujatia – to všetko sú veci, do ktorých sa oplatí dávať peniaze, aj keď z toho nedostaneš nič hmotné. Šťastie sa dá kúpiť aj inak – darčekmi pre svojich blízkych. Tým, že obdarúvaš ľudí, ktorých máš rád, ich robíš šťastnými a to robí šťastným aj teba. Je to veľmi jednoduchá matematika.
9. Dôveru si môžeš vybudovať aj za 20 sekúnd
Ak si chceš s niekým vybudovať dôverné puto, stačí, keď ho na dvadsať sekúnd objímeš. Samozrejme, bolo by dobré, keby s tým ten druhý súhlasil a keby si nezačal objímať náhodne čajky v autobuse. Akože len tak, v mene dôvery. Pri objímaní sa uvoľňuje oxytocín – hormón, ktorý sa „zjaví“, keď sa cítime bezpečne a uvoľnene. Takže toto gesto jednoznačne pomáha utužovať vzťahy.
10. Väčšina tvojich myšlienok je negatívnych
Každý deň nám hlavou prebehne zhruba dvanásť až šesťdesiat tisíc myšlienok. Drvivá väčšina z nich je však negatívneho charakteru. Je to veľká škoda, vzhľadom na to, že naša myseľ je mocnejšia ako akýkoľvek počítač, vie udržať nespočetné množstvo informácií a my sa rozhodneme držať tam práve tie, ktoré sú nám viac na škodu ako na úžitok. Číslom je teda tých nepekných myšlienok až osemdesiat percent z celkového počtu.
Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: womantime.com.ar